Dieta bezglutenowa - rady !

Na pytania dotyczące żywienia i diety bezglutenowej odpowiada Maja Łowińska, dietetyk

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Mleko owsiane jeśli nie jest z oczyszczonego owsa, to ma zapewne gluten.
Nalewka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 351
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 09:27
Lokalizacja: W-wa Ursynów

Post autor: Nalewka »

Z owsa bg me będzie miało glutenu.
Nietolerancja? Jasne, nazywa się Hashimoto...
kerima_82
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 179
Rejestracja: wt 07 maja, 2013 22:16
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: kerima_82 »

Tak ,oczyszczony owies.
kerima_28
kerima_82
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 179
Rejestracja: wt 07 maja, 2013 22:16
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: kerima_82 »

A,co powiecie na kaszę jaglaną jest OK?
kerima_28
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

Jaglana jest super, piszemy o tym wielokrotnie w wielu miejscach.
Ma jeszcze tę zaletę, że wyraźnie widać w niej ewentualne glutenowe ziarna.
Ale przede wszystkim - jest bardzo zdrowa, szczególnie dla dzieci. To naturalny antybiotyk, odkwasza i odtruwa organizm.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
kerima_82
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 179
Rejestracja: wt 07 maja, 2013 22:16
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: kerima_82 »

Kupiłam ostatnio QUINOA (kosmosa ryzowa)z tyłu przeczytałam że może zawierac gluten.
kerima_28
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Leeloo »

to się często zdarza. Na początku diety tez nadziewałam się na być może zanieczyszczone mąki kukurydziane, kaszę jaglaną, mąkę sojową. niestety, takie życie, taki syf na produkcji.

ostatnio zabił mnie w Lidlu lód truskawkowy w białej polewie, który zawierał "gluten pszenny".
barbieri
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 215
Rejestracja: wt 22 lis, 2011 22:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: barbieri »

wystarczy czytać opakowania ; >
http://akstheauthor.blogspot.com/ Nowy post o miejscach w autobusie, czyli co komu się należy. Zapraszam do dyskusji.
kerima_82
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 179
Rejestracja: wt 07 maja, 2013 22:16
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: kerima_82 »

Najbezpieczniej jest kupować żywność która na opakowaniu ma przekreślony kłos nie będzie stresu.
Żywnośc Eco też może być zanieczyszczona mam dziecko na diecie od miesiąca chyba i ja muszę zacząć ożywiać się bezglutenowym jedzeniem, będzie ciężko.
Wprowadzę do menu więcej kasz oraz ciecierzycę mam fajny przepis od znajomego który jest Arabem, a smakuje wyśmienicie i jest bardzo pożywna.
kerima_28
Awatar użytkownika
Manga
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 264
Rejestracja: pt 11 lip, 2008 15:00
Lokalizacja: :)

Post autor: Manga »

kerima_82 pisze:Wprowadzę do menu więcej kasz oraz ciecierzycę mam fajny przepis od znajomego który jest Arabem, a smakuje wyśmienicie i jest bardzo pożywna.
to podziel się przepisami :D chętnie skorzystamy
kerima_82
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 179
Rejestracja: wt 07 maja, 2013 22:16
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: kerima_82 »

Nie ma problemu jak będę miała chwilke to podam przepis na arabską zupę z ciecierzycą, nauczyłam się gotować ryz Basmati najsmaczniejszy kupuję w Lidlu nie kupuję tych w woreczkach bo są po prostu nie smaczne.Ryż wsypuję do garnka zalewam zimną wodą (tak żeby zasłonić ryż może ciut więcej) niech chwilkę postoi gotujemy w tej wodzie której się moczył (około 10 minut nie może się rozgotować mozna go szybko rozgotować trzeba pilnować na malym gazie po ugotowaniu przecedzamy na sitku , następnie rozpuszczamy masło na patelni 1- łyżka wsypujemy obrane pieczarki(pokrojone na cztery kawałki) NIGDY NIE MYJ PIECZAREK OBIERZ ZE SKORKI I PODSMAŻ delikatnie odrobina soli pieprzu dla smaku,2 zabki czosnku przekrój i dodaj do pieczarek(jeśli nie lubisz mozna bez)jak pieczarki będą miękkie wsyp na patelnię ryż i wymieszaj wszystko razem chwilę podsmaż OKOŁO 5 MINUT bardzo delikatnie bo ryz szybko wysycha.
Ostatnio zmieniony pt 31 maja, 2013 22:30 przez kerima_82, łącznie zmieniany 1 raz.
kerima_28
kerima_82
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 179
Rejestracja: wt 07 maja, 2013 22:16
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: kerima_82 »

OMLETY Z BANANAMI ROBIĘ DLA CAŁEJ RODZINY SA bardzo sa smaczne przepis od mojej babci
Na 4 osoby
Duży kefir naturalny( bez laktozy dla dziecka) 3-4-jajka pianę ubij osobno,2-3 łyżki mąki bezglutenowej uniwersalnej ja używam Schar Mehl, 3-4 banany,cukier puder do posypania jeśli ktos nie może to bez.
Kefir wlej do miski dodaj żółtka,nastepnie mąkę dokładnie wymieszaj na jednolita masę,ubij pianę z białek z odrobiną soli,delikatnie dodawaj do reszty skladników (omlety będa puszyste)banany pokrój w plasterki dodaj do całości delikatnie wymiaszaj rozpuść odrobinę masła ja u używam klarowane jeśli ktos nie może ze względów zdrowotnych można użyć masla bez laktozy lub odrobinę oleju slonecznikowego.Delikatnie żeby się nie przypaliły smażymy na malym ogniu (jeśli przywieraja do patelni jest za mało mąki .
kerima_28
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Leeloo »

w kuchni RAW robi się naleśniki z samych bananów niemalże:) tylko trzeba je suszyc w suszarce/na słońcu. wspaniała i mega tania opcja :D
Awatar użytkownika
Manga
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 264
Rejestracja: pt 11 lip, 2008 15:00
Lokalizacja: :)

Post autor: Manga »

kerima_82, proponuje załóż wątek "dania orientalne " i tam wrzucaj wszystkie przepisy bo tak "zginą" w tłumie wpisów
a naleśniki zrobie dzisiaj na kolacje ;)
wieczorynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 432
Rejestracja: pt 25 lut, 2011 11:30
Lokalizacja: Żory

Post autor: wieczorynka »

kerina załóż ten wątek ja też skorzystam :)
ODPOWIEDZ