Nietolerancje pokarmowe

Na pytania dotyczące żywienia i diety bezglutenowej odpowiada Maja Łowińska, dietetyk

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
covalt
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: pt 20 kwie, 2012 07:10
Lokalizacja: 3miasto

Nietolerancje pokarmowe

Post autor: covalt »

Witajcie

Odebrałem dzisiaj wyniki testu przesiewowego w kierunku nietolerancji pokarmowych.

Wyszło że jestem uczulony na pszenicę, kukurydzę, rośliny strączkowe i drożdże.

Chyba przejdę się z tym do dietetyka, aby ułożył mi dietę, ale to dopiero za miesiąc / dwa. Mielibyście dla mnie wskazówki co powinienem teraz jeść a czego unikać? Bo ww składniki są dodawane do prawie wszystkiego... Podobno nawet w sosie sojowym jest pszenica i drożdże...
Zmagam się z problemami z układem pokarmowym od kilku lat i w tym czasie jadłem duży rzeczy zawierających te alergeny. Doszło do tego że mam przewlekłe zapalenie żołądka i np nie trawię surowych owoców, roślin, ziaren / orzechów. Po ciemnym pieczywie też jest słabo. Więc te rzeczy odpadają. Do głowy przychodzi mi tylko ryż i ziemniaki, ale to jest obiad, a kolacja / śniadanie ??
Na glutem uczulony nie jestem - w przesiewowym wyszedł ujemnie, a rok temu miałem badanie na przeciwciała występujące w celiakii i też wyszło ujemnie...
Nalewka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 351
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 09:27
Lokalizacja: W-wa Ursynów

Post autor: Nalewka »

A jak zbadane były te nietolerancje? Opisz dokładnie, proszę.
Nietolerancja? Jasne, nazywa się Hashimoto...
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Leeloo »

Ciekawe badanie.
krystna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 448
Rejestracja: sob 09 kwie, 2005 14:45
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: krystna »

Można znaleźć piekarnię która piecze chleb tylko z mąki żytniej.Oczywiście trzeba upewnić się czy nie ma domieszki mąki pszennej, musi być oczywiście na zakwasie [bez drożdży].
Możesz kupić mąkę żytnią i samemu upiec taki chleb.Przepisy są w necie.Mąkę pszenną można zastąpić mąką z amarantusa lub z owsa. Dobrze by było żebyś polubił owsiankę.Można kupić błyskawiczne.Idzie się przyzwyczaić do smaku.
Obrazek

Gazeta Internetowa "Małpia Gazeta" - Serwujemy bardzo dobre wiadomości!
Gosiuuunia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 363
Rejestracja: pn 17 lip, 2006 00:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gosiuuunia »

Na takie badanie to trzeba się do alergologa. Testy są robione na podstawie krwi, a nie na skórze.
Awatar użytkownika
Bartek1555
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: ndz 19 sie, 2012 12:30
Lokalizacja: Kostrzy nad Odrą

Post autor: Bartek1555 »

pszenicę, kukurydzę, rośliny strączkowe i drożdże.

Wywalić musisz wszystko co ma w składzie mąkę pszenną: mąki pszenne, pizza, biszkopty, bułki, chleb na bazie pszenicy, unikałbym też skrobi pszennej nawet bezglutenowej.

Kukurydza wiadomo: płatki kukurydziane, wafle kukurydziane, kukurydzę, popcorn, chrupki kukurydziane

Rośliny strączkowe: orzeszki ziemne - tak orzeszki ziemne to roślina strączkowa a nie orzechy!!!, fasola, bób, groszek, ciecierzyca, soczewica, soja

Drożdze: piwa często, drożdzowe ciasto, produkty na bazie drożdzy, drożdże piekarskie, trzeba sprawdzać czy produkty nie mają w składzie ekstraktu słodowego

Tak to raczej wszystko możesz jeść, ja i tak na twoim miejscu wywaliłbym nabiał bo to największy syf jaki można pić, powoduje najwięcej alergii pokarmowych na świecie :D
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

Bartek1555 pisze:unikałbym też skrobi pszennej nawet bezglutenowej.
A nawet nie "nawet", tylko jak najbardziej. Celiacy tolerują skrobię pszenną bezglutenową, ale uczulenie na pszenicę to co innego, niż celiacza nietolerancja glutenu i przy alergii na pszenicę CAŁA pszenica odpada.
Uważałabym też na pszeniczną wódkę w takiej sytuacji.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
ODPOWIEDZ