reakcje na gluten

Na pytania dotyczące żywienia i diety bezglutenowej odpowiada Maja Łowińska, dietetyk

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dorkub
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 130
Rejestracja: sob 20 kwie, 2013 17:20
Lokalizacja: Podkarpackie

reakcje na gluten

Post autor: dorkub »

Tak zastanawiam się od jakiegoś czasu, czy jak dłużej stosujecie dietę, tym bardziej jesteście wyczuleni na gluten czy mniej?
celiakia od lutego 1996 ;)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8116
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: reakcje na gluten

Post autor: Leeloo »

ja bardziej :) wg mnie to logiczne. całe życie człowiek się truł, więc cały czas było beznadziejnie. na diecie jest detox, poprawa i stan satysfakcjonujący. przy wpadce organizm dostaje szału/łapie cykora, że 'o matko znowu! tylko nie to!'. tak jest u mnie
Maja Ł.
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: pt 22 lis, 2013 21:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: reakcje na gluten

Post autor: Maja Ł. »

Zgadza się. Nasz organizm po wprowadzeniu diety bezglutenowej może gorzej reagować na "grzeszki" niż jak "grzeszyliśmy" przed zastosowaniem diety bezglutenowej.

Pozdrawiam
Dietetyk Kliniczny
Maja Łowińska
mJULKA
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 126
Rejestracja: pn 27 wrz, 2010 12:30
Lokalizacja: podlaskie

Re: reakcje na gluten

Post autor: mJULKA »

Jak moja córka przeszła na dietę to po przypadkowo spożytym glutenie (niestety ale na początku zanim przyswoiliśmy co i jak to zdarzały się takie wpadki) dostawała po 3godz bóli brzucha po 5 bolała ją głowa a po 7 konkretnie ją przeczyszczało. Po pół roku bycia na diecie taka wpadka była widoczna dopiero po 3dniach i ten sam cykl.
Na diecie jest 3i pół roku i zdarzyły nam się dwa incydenty raz pomyliłam kasze i dałam do zupy kuskus o czym zorientowałam się na drugi dzień i aż mnie zatrzęsło bo moje dziecie nie miało objawów (tak mi się zdawało) bo wróciła ze szkoły (czyli ok doby minęło od spożycia) miała gorączkę. Trwało to całe popołudnie i noc. Oczywiście zbijałam temperaturę myśląc że coś ją bierze. Rano temperatura ustąpiła i dostała zawrotów głowy, potem doszedł ból brzucha i tak przetrwała drugi dzień. Dopiero na trzeci zaczęło jej się ''gotować'' w jelitach przeczyściło ją konkretnie i dolegliwości ustąpiły.
W ubiegłym tygodniu zjadła gumę mamba bo jak wyczytałam gdzieś tu na forum jest bezpieczna ale ma w składzie skrobię. Jednak postanowiliśmy zaryzykować bo dziecię aż drżało do tej gumy. Efekt był taki ja poprzednim razem.
Myślę że gluten pozostanie toksyczny na zawsze i jak tylko się dostaje do jelit to dochodzi do stanu zapalnego i organizm się broni u nas zaczyna się od temperatury dochodzącej do 39*C.
Awatar użytkownika
dorkub
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 130
Rejestracja: sob 20 kwie, 2013 17:20
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: reakcje na gluten

Post autor: dorkub »

a u mnie jest na odwrót... jak wszystko :) jestem na diecie od dawna, miałam niedawno gastroskopię i wszystko jest cacy. Ale ostatnio po spożyciu glutenu (przypadkowo) nie było mi nic. I nie wiem, czy to dlatego, że odbudowały mi się kosmki w jelicie czy po prostu przeszła w postać niemą? Bo zwróciłam uwagę że pojawiają mi się afty i stany zapalne jamy ustnej.
celiakia od lutego 1996 ;)
danuska
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 51
Rejestracja: czw 02 sty, 2014 16:38

Re: reakcje na gluten

Post autor: danuska »

ja po przejsciu na diete bezglutenowa odczuwam nawet niewielkie ilosc glutenu- wypicie szklanki wody mineralnej smakowej powoduje juz bulgoty w brzuchu i gazy. Dołozylam 1 kawałek sernika wiedenskiego ( ser z wiaderka-gluten) spowodowało juz wiekszy bol brzucha i bol glowy. Czuje nawet jak po spozyciu gluteniu mrowi mi w dziasłach( dziasla sie odsłaniaja-mam z tym problem)
ODPOWIEDZ