Dziś dowiedziałam się , że mam celiakie

Na pytania dotyczące żywienia i diety bezglutenowej odpowiada Maja Łowińska, dietetyk

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kelly018
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: śr 19 lut, 2014 18:41
Lokalizacja: Gdynia

Dziś dowiedziałam się , że mam celiakie

Post autor: kelly018 »

Witam Wszystkich na forum

Dziś dowiedziałam się , że mam celiakie... Jeszcze to do mnie nie dochodzi , że będę musiała zacząć jeść inaczej zmienić cała swoją dietę
mieć wiele wyrzeczeń :(
Chcę Wam opowiedzieć moją historię ze zdrowiem
Zaczeło się 3 lata temu kiedy pewnego dnia dostałam silną biegunkę okropne wzdęcia i dziwne swędzące plamy na brzuchu które przypominały świerzb... nie dawały mi one spokoju swędziały zazwyczaj w nocy potrafily się chować a za jakiś czas na nowo wychodzić i tak przez cały czas .Chodziłam do ubikacji prawie 7 razy pod rząd wtedy stwierdzilam , że muszę iść do Pani Doktór która jest specjalistą w dziedzinie chorób wewnętrznych i przy okazji endokrynologiem. Swierdziła u mnie zapalenie jelita drażliwego dostałam pełno lekarstw maść na plamki na brzuchu kuracja na 3 miesiące. Po kuracji życie wróciło do normy było wszystko ok. Po krótkim czasie doszły kolejne problemy będąc na wizycie u mojego ginekologa dowiedzialam się, że mam bardzo złe wyniki Ft3 , Ft4 , TSH. Doktór odrazu kazał się rejestrować do endokrynologa i tak zrobiłam jak wyżej pisałam moja doktór również jest endokrynologiem i odrazu się do niej wybrałam. Kiedy położyłam Pani Doktór moje wyniki zamarła i krótką odpowiedziała , żę jest bardzo źle dowiedziałam się , żę nie mam tarczycy może nie tak dosłownie ale że nie mam żadnych hormonów , i jak ja żyje?? czy ja mam siłe ??
Załamałam się.. odrazu Pani Doktór wprowadziła Eutyrox 75 i Dostinex ciężko znosiłam pierwsze tygodnie leki ostro dawały mi w kość. Raz było dobrze , raz , żę nie miałam siły nawet z łóżka wstać a głowa mi pękała z bólu a to właśnie po Dostinexie. I tak był spokój przez kolejny rok organizm przyzwyczaił się do brania hormonów. Ale niestety plamy swędzące na brzuchu znowu powróciły i dosyć długo na brzuchu się znajdowały smarowałam je ta samamaścia co wcześniejale one dalej były znikały i znowu wychodził zaczełam chodzić po dermatologach mysłalam że może oni mi pomogą ale ich stwierdzenia były między innymi takie cytuję " Afrykańska choroba " Możę Spi Pani w brudnej pościeli? " " Posmaruje Pani kremem Nivea pomoże " i tak chodziłąm od jednego do drugiego oczywiście prywatnie..nikt mi nie pomogł ale o dziwo plamy znikły chyba od tych wrażen.. Ale 2 miesiące temu wróciły nasilone wzdęcia zawsze były ale nie takie brzuszek jak u kobiety w ciąży. Zaczełam się niepokoić czy przypadkiem nie wróciło zapalenie jelita wrażliwego ale postanowiłam pójść do gastrologa oczywiście dostałam skierowanie na gastroskopie o dziwo udało mi sie szybko dostać na NFZ. Wzięto mi 2 wycinki z żołądka i z dwunastnicy dodatkowo wykryto helikobacter pyroli wstepny wynik opisany odrazu po gastroskopi był już nie pokojący ponieważ juz pisało wstępnie ZZWzespół złego wchłaniania i rozpoznanie celiakia oczywiście ze znakami zapytania ale już dziś mogę powiedzieć, że były to słuszne przepuszczenia. Po dwóch dniach wykonałam badania krwi na przeciw ciała endomysium w klasie IGG i IGA oraz transglitaminoza również w dwóch klasach. Wyniki krwi wyszły pozytywnie w dwoch klasach endomysium a transglitaminoza > 200 RU/ml w IgA a w IgG1,67 Ratio czytając te wyniki juz domyslalam sie , że może to być właśnie celiakia ale jeszcze nie chciałam o tym mysleć aż do dzis . Będąc u Pani Doktór o której pisałam wcześniej liczyłam jeszcze na to że jednak będzie to co innego jednak potwierdziłą , żę to celiakia i dalsze leczenie hormonów plus oczywiście leczenie helikobacter pyroli. Dziś znowu sobie zadaje pytanie dlaczego w tak młodym wieku tyle problemów ze zdrowiem.. Mam dopiero 24 lata


A Wy Drodzy formułowicze powiedzcie jak zareagowaliscie na to , żę macie celiakie ? Jak sobie radzicie ?
Pozdrawiam
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Dziś dowiedziałam się , że mam celiakie

Post autor: Anula80 »

Jak ponad rok temu się dowiedziałam o celiakii u mojego 3-letniego syna, to się załamałam. A dziś cała nasza rodzina (2+1) jest na diecie b/g (nie mamy z mężem celiakii) i liczę na to, że kłopoty ze zdrowiem w końcu się skończą. Głowa do góry. Dasz radę
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
AndziaMamusia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 364
Rejestracja: pn 12 sie, 2013 11:49
Lokalizacja: Żywiec

Re: Dziś dowiedziałam się , że mam celiakie

Post autor: AndziaMamusia »

Kelly, może gdyby wcześniej zdiagnozowali celiakię, nie byłoby tyle kłopotów ze zdrowiem. Odtrujesz organiz z glutenu i wszystko zacznie sie normować.
kelly018
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: śr 19 lut, 2014 18:41
Lokalizacja: Gdynia

Re: Dziś dowiedziałam się , że mam celiakie

Post autor: kelly018 »

Anula80 to też był dla mnie wielki szok nie spodziewałam się tego tym bardziej że lekarz swierdził , że to od strony mamy mogłam dostać a przecież tam wszyscy są zdrowi.. jedynie problemy z tarczyca ale nic poza tym . Trzymam kciuki za twoją rodzine a tym bardziej za synka bo wyobrażam sobie że nie jest łatwo. Pozdrawiam
kelly018
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: śr 19 lut, 2014 18:41
Lokalizacja: Gdynia

Re: Dziś dowiedziałam się , że mam celiakie

Post autor: kelly018 »

AndzieMamusia tego strasznie dużo się nazbierało i tak samo podejrzewam , żę gdyby to szybciej było wykryte nie było by tak żle. Dzięki za dobre słowa i mam nadzieje ze jakoś to wszystko przetrwam. Pozdrawiam
AndziaMamusia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 364
Rejestracja: pn 12 sie, 2013 11:49
Lokalizacja: Żywiec

Re: Dziś dowiedziałam się , że mam celiakie

Post autor: AndziaMamusia »

Dobrze, ze wykryli. Lepiej późno niż wcale. Masz szansę zawalczyć o siebie, zanim gluten zniszczyłby Twój organizm. Teraz musi byc lepiej.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8117
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Dziś dowiedziałam się , że mam celiakie

Post autor: Leeloo »

kelly, ściskam Cię mocno.
kelly018
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: śr 19 lut, 2014 18:41
Lokalizacja: Gdynia

Re: Dziś dowiedziałam się , że mam celiakie

Post autor: kelly018 »

Leeloo jak to sie stało , że cała reszta do wymiany... ?? Czy schorzenia które masz są genetyczne ?? Jak sobie radzisz z dietą ?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8117
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Dziś dowiedziałam się , że mam celiakie

Post autor: Leeloo »

lata..
mamam-Matiego
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pt 21 lut, 2014 14:57

Re: Dziś dowiedziałam się , że mam celiakie

Post autor: mamam-Matiego »

jakie badanie potrzebne są do wykrycia Celiakii u dziecka,czy same przeciwciała wystarczą?i jeżeli wyjdą pzreciwciała ujemne to powinnam zrobic,poprosić i wiedzieć jakie inne badania w tym kierunku mozna wykonąc?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8117
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Dziś dowiedziałam się , że mam celiakie

Post autor: Leeloo »

tu masz wszystko klarownie wypisane:
http://www.celiakia.pl/diagnoza/

jeśli dziecko ma mniej niż 3 lata, to przeciwciała z dużą szansą mogą nie wyjsć.
kelly018
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: śr 19 lut, 2014 18:41
Lokalizacja: Gdynia

Re: Dziś dowiedziałam się , że mam celiakie

Post autor: kelly018 »

mamam- Matiego trzymam kciuki , żeby nie potwierdziło się u Twojego synka !
ODPOWIEDZ