Porady dietetyczne

Na pytania dotyczące żywienia i diety bezglutenowej odpowiada Maja Łowińska, dietetyk

Moderator: Moderatorzy

michal_mg
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 360
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 01:05
Lokalizacja: Łódź

Re: Porady dietetyczne

Post autor: michal_mg »

basiag, wchodzenie na eliminacje nabiału bez pomocy dietetyka to baaardzo trudny temat. U mnie nabiał to tylko jeden z produktów eliminacji i powiem Ci, że "elementy" nabiały nawet w kiełbasach się znajdują. Jeśli radykalnie masz go unikać to polecam oczywiście wczytywanie się w składy i nie poleganiu na słowie i zapewnieniom sprzedawców. Na takiej diecie jestem tyle ile widać na paseczku pod postem. Zmian możesz również nie odczuć jeśli w parze jest jeszcze inny produkt, który nadal przyjmujesz - dlatego pod tym względem lepiej jest się zbadać. Inaczej można się zrazić i nabrać przekonania, że to bujda na równi z szamanizmem. Ja chorując na jelita - nie celiakię, a wolałby celiakię niż wrzodziejące zapalenie jelita grubego :D - i alergie to efekty są takie, że większość poprzedniego sezonu pylenia przeszedłem bez żadnych leków i żadnych dolegliwości z tej strony (obecny sezon już się rozpoczął ale również jest cisza) - jak i nieporównywalny komfort pod względem jelitowym. Innym wyłączeniem jest gluten - dlatego tu się podpiąłem, choć u mnie dopuszczalne są śladowe jego ilości.
Dasz rade ogarnąć eliminacje, ale trzeba zaznajomić się gdzie co można kupić i do przodu :)
nie mam celiakii, a "jedynie" nietolerancje glutenu - między innymi...

Obrazek
michal_mg
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 360
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 01:05
Lokalizacja: Łódź

Re: Porady dietetyczne

Post autor: michal_mg »

mam pytanie odnośnie wchłaniania:
- w jakim odcinku przewodu pokarmowego następuje wchłanianie wapnia, czy ktoś może to napisać?
chodzi tylko o podanie odcinka, a nie jak to odbywa się chemicznie.
Czy odbywa się to w j.grubym?
nie mam celiakii, a "jedynie" nietolerancje glutenu - między innymi...

Obrazek
Maja Ł.
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: pt 22 lis, 2013 21:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Porady dietetyczne

Post autor: Maja Ł. »

Drogi michal_mg wapń wchłaniany jest w jelicie cienkim. W jelicie grubym organizm przyswaja przede wszystkim wodę.

Z pozdrowieniami
Maja Łowińska
Dietetyk Kliniczny
Maja Łowińska
michal_mg
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 360
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 01:05
Lokalizacja: Łódź

Re: Porady dietetyczne

Post autor: michal_mg »

Ciekawi mnie po prostu teoria dlaczego w mojej chorobie - wrzodziejące zapalenie j.grubego - ma być upośledzone wchłanianie wapnia skoro wchłanianie jest w cienkim. Ma to być powód występowania wcześniej osteoporozy - i u mnie początki są... tylko jakoś mi to nie gra ze sobą.
To taka wątpliwość chyba retoryczna, bo nie wiem, czy ktoś ma jakiś pomysł na wytłumaczenie tego.
nie mam celiakii, a "jedynie" nietolerancje glutenu - między innymi...

Obrazek
Maja Ł.
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: pt 22 lis, 2013 21:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Porady dietetyczne

Post autor: Maja Ł. »

Wapń wchłania w większości w jelicie cienkim, tylko niewielkie jego ilości wchłaniane są w okrężnicy. Niedobory wapnia obserwujemy więc w okresach nasilenia choroby oraz w przypadkach gdy pacjenci spożywają go za mało z jedzeniem. Jeżeli (z tego co Pan napisał) zastosował Pan dietę eliminacyjną i nabiału (najlepsze źródło wapnia) w diecie nie ma, rodzi się pytanie "czy zadbał Pan o zamienniki"?


Z pozdrowieniami
Maja Łowińska
Dietetyk Kliniczny
Maja Łowińska
michal_mg
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 360
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 01:05
Lokalizacja: Łódź

Re: Porady dietetyczne

Post autor: michal_mg »

Na diecie jestem od ponad roku, więc nawet jakbym nie zadbał to przez rok nie posypałoby się aż tak bardzo. Jeśli zaś tylko niewielka część wapnia wchłania się w uszkodzonym (u mnie uszkodzone) j.grubym to nie powinno być takich "kwiatków" nawet z uwagi na długi staż chorobowy - pierwsze symptomy to już 20 lat temu.
Teraz z racji na eliminację przywiązuję wagę do tego w miarę możliwości i śmiem twierdzić, że najlepszym źródłem wapnia nie jest nabiał, a owoce morza (wodorosty wakame - ich 2g to dzienne zapotrzebowanie na wapń) jak i ziarno słonecznika.
Po roku przebywania na diecie robiłem sobie badania w celu kontroli:
Obrazek Obrazek

podejrzewam, że teraz na diecie eliminacyjnej mam lepsze wyniki niż przed - ale to niepotwierdzone domniemanie :)
nie mam celiakii, a "jedynie" nietolerancje glutenu - między innymi...

Obrazek
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Porady dietetyczne

Post autor: pleomorfa »

Ja tylko się tak wtrącę apropo badania wapnia całkowitego z krwi. I to niestety m.in. z własnego doświadczenia. Nie jest ono miarodajne. Jak brakuje go w krwi to organizm bierze sobie go z kości/zębów. Tym sposobem ciężko mieć niedobór we krwi. Więcej już mówi wapń zjonizowany wraz z fosforem.

Masz rację Michale, nabiał wcale nie jest najlepszym źródłem wapnia tym bardziej, że posiada w sobie substancje, które hamują jego wchłanianie. Dużo lepszym źródłem są tak jak mówisz wodorosty, amarantus itd.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
michal_mg
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 360
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 01:05
Lokalizacja: Łódź

Re: Porady dietetyczne

Post autor: michal_mg »

pleomorfa pisze:Więcej już mówi wapń zjonizowany wraz z fosforem.
A jakie badanie pokazuje tą formę wapnia?
nie mam celiakii, a "jedynie" nietolerancje glutenu - między innymi...

Obrazek
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Porady dietetyczne

Post autor: pleomorfa »

Badanie wapnia zjonizowanego, z krwi. To forma aktywna.
Tylko ważne, żeby był z fosforem, bo stosunek jest ważny.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Maja Ł.
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: pt 22 lis, 2013 21:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Porady dietetyczne

Post autor: Maja Ł. »

Oczywiście zgadzam się, że w wymienionych powyżej produktach mamy znaczne ilości wapnia. W poprzednim wpisie nie pisałam, gdzie znajdziemy największe jego ilości. Wapń pochodzący z nabiału jest najlepiej przyswajalny przez nasz organizm (w Polsce głównie to on zaspakaja zapotrzebowanie na makroskładnik i stanowi podstawowe jego źródło w diecie przeciętnego Polaka). Mówiąc o niedoborach nie mówi się tylko o źródłach danego składnika, ale o przyswajalności przez nasz organizm. Nie twierdzę naturalnie, że spożywanie odpowiednich ilości zamienników nabiału nie może zapełnić niezbędnej puli omawianego pierwiastka. Co potwierdzają nawet Pana wyniki.

Niedobry wapnia/witaminy D są jednym z czynników ryzyka rozwoju osteoporozy i osteopenii. Być może w Pana przypadku mamy do czynienie właśnie z innymi czynnikami.

Życzę powodzenia i zdrowia!:)

Z pozdrowienia
Maja Łowińska
Dietetyk Kliniczny
Maja Łowińska
michal_mg
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 360
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 01:05
Lokalizacja: Łódź

Re: Porady dietetyczne

Post autor: michal_mg »

pleomorfa pisze:Badanie wapnia zjonizowanego, z krwi. To forma aktywna.
Tylko ważne, żeby był z fosforem, bo stosunek jest ważny.
a jak wygląda opis wyników? - jaki stosunek jest ok, a jaki mały/duży ?
nie mam celiakii, a "jedynie" nietolerancje glutenu - między innymi...

Obrazek
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Porady dietetyczne

Post autor: pleomorfa »

Powiem szczerze, że nie mam pojęcia, ale raczej nie wierzę, że będzie opis stosunku, prędzej konkretne wartości.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
michal_mg
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 360
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 01:05
Lokalizacja: Łódź

Re: Porady dietetyczne

Post autor: michal_mg »

pleomorfa pisze:Powiem szczerze, że nie mam pojęcia, ale raczej nie wierzę, że będzie opis stosunku, prędzej konkretne wartości.
No nie kumam na czym opierasz przekonanie, że ważny jest stosunek tych wartości.... wysunęłaś tezę bez podstawy? :)
nie mam celiakii, a "jedynie" nietolerancje glutenu - między innymi...

Obrazek
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Porady dietetyczne

Post autor: pleomorfa »

Michale gospodarka wapniowo-fosforanowa to dosyć popularny termin, wystarczy wpisać w google.
Aby proces tworzenia tkanki kostnej przebiegał prawidłowo stosunek wapnia do fosforu we krwi powinien wynosić 1:1.
Jeżeli stosunek ten jest mniejszy to może wystąpić zrzeszotowienie kości.
Jak masz ogarniętego lekarza to się jego możesz zapytać jak to dokładnie działa.

Natomiast nie wymagałabym podawania stosunku tych pierwiastków na badaniach krwi, patrząc na to, że lekarze często o nim zapominają i przepisują sam wapń dla świętego spokoju.
To tak jak z hormonami tarczycy, prawidłowy ich stosunek istnieje w literaturze medycznej, ale na badaniach go nie uświadczysz.

A jeśli znajdziesz coś więcej na ten temat (lub może się okaże, że ten "pogląd" został obalony) to chętnie się dowiem/douczę ;)
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
michal_mg
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 360
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 01:05
Lokalizacja: Łódź

Re: Porady dietetyczne

Post autor: michal_mg »

oki, dzięki :D
nie mam celiakii, a "jedynie" nietolerancje glutenu - między innymi...

Obrazek
ODPOWIEDZ