Porady dietetyczne

Na pytania dotyczące żywienia i diety bezglutenowej odpowiada Maja Łowińska, dietetyk

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Porady dietetyczne

Post autor: pleomorfa »

Tak, nabiał świetnie zwiększa ilość śluzów w organizmie. Nie wpadłabym szczerze mówiąc na to, żeby odstawić go ze względu na zatok, ale z drugiej strony, czemu miałoby nie zadziałać? Powodzenia :)

Ja chyba się muszę rozglądnąć za tym co oprócz nabiału zwiększa jego ilość... :okulary2:
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
basiag
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 379
Rejestracja: śr 22 sty, 2014 18:59
Lokalizacja: Polkowice

Re: Porady dietetyczne

Post autor: basiag »

Anula80 pisze:basiag rezygnujesz z mleka ze względu na zatoki? Coś mi się kojarzy, że pisałaś coś na temat zaśluzowywania czy jakoś tak.
Też się do tego przymierzam. W tym roku mam po raz trzeci zapchane zatoki :/
Tak, ja mam problemy z zatokami, kilka lat wstecz mialam zabieg na przegrode nosowa i drenaz zatok i jeszcze cos tam wycinali mi sluzowke cala w nosie i niby mialo byc ok, moze z rok po zabiegu bylo a pozniej to juz non stop zapchany nos, ciagle flegme odkrztuszam itp, nie bede pisac doslownie bo masakra, a ostatnio to lapia mnie zatoki raz w miesiacu na dwa tygodnie mozna sie wykonczyc :okulary2: i bylam wlasnie u pani laryngolog ,pierwszy raz u tej pani na wizycie i wlasnie tak mi poradzila, od razu zapytala mnie czy jestem alergikiem ,odpowiedzialam ze tak mam celiakie a ona a mleko? a ja ze jem,pije normalnie nie mialam stwierdzonego uczulenia ,wiec ona ze przewaznie mleko w parze z celiaka nie bardzo i dlatego tez mam te problemy z zatokami, ze mleko krowie ogolnie nie jest zdrowe ze zadne zwierze w przyrodzie nie pije mleka, jedynie male cielaczki i niemowlaki itp. itd. a ze mleko UHT to najgorszy syf, i wlasnie napomknela o tej dietetyczce Bozenie Kropka i o jej ksiazce i tym programie jak wyjsc dieta z alergii, sama sie zdziwilam ze laryngolog a wie bardzo duzo o celiaki i ogolnie i mam taka kuracje na miesiac czasu, zeby odstawic mleko krowie, i mam takie suplementy przepisane zinkotabs, sinuzym,avamys i nasodrill i za miesiac do niej i powiedziala ze napewno zobacze efekt jak tylko mleko odstawie a leki zrobia swoje i powinnam wrocic do swiata zywych hehehe i tak oto kuracje rozpoczelam, czemu by nie sprobowac, jak moj stan zdrowia ma sie polepszyc to jak najbardziej, wciagnelam tez moje 3 letnie dziecko do picia mleka roslinnego ,mysle ze na zdrowie nam to wyjdzie ;)
Przepraszam ze sie rozpisalam tutaj nie w temacie ,postaram sie wiecej nie zasmiecac tym czym nie powinnam ;)
.... żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi bo nie jesteś sam... Jak na deszczu łza cały ten świat nie znaczy nic a nic... Chwila, która trwa może być najlepszą z Twoich chwil...
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Porady dietetyczne

Post autor: Leeloo »

basiag
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 379
Rejestracja: śr 22 sty, 2014 18:59
Lokalizacja: Polkowice

Re: Porady dietetyczne

Post autor: basiag »

czytam i ja mam wszystkie te objawy chrypka, kluska w gardle itp.itd. :/ matko i tyle lat sie mecze a sedno sprawy jest w nabiale, a dokladnie w mleku krowim a ja codziennie na sniadanie zupa mleczna, jeszcze jakis jogurt, serek itd, i masz babo placek :/
.... żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi bo nie jesteś sam... Jak na deszczu łza cały ten świat nie znaczy nic a nic... Chwila, która trwa może być najlepszą z Twoich chwil...
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Porady dietetyczne

Post autor: Anula80 »

To ja podobnie :/
Trzeba odstawić tak radykalnie jak gluten?
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Porady dietetyczne

Post autor: Leeloo »

tak, odstawienie po całości. dopiero po dłuższej przerwie powoli spróbować np. z jogurtem.
michal_mg
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 360
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 01:05
Lokalizacja: Łódź

Re: Porady dietetyczne

Post autor: michal_mg »

eliminacja na własną rękę to raczej prawdopodobieństwo sukcesu prawie jak w totolotku...
Jeśli już to czytajcie składy produktów, bo w wielu produktach najbardziej wydawałoby się niespokrewnione mają w składzie przeróżne dodatki z rzeczy, które są na liście wyłączeń.

A objawy o jakich mowa mogą być też powodu grzybicy - żonka dla przykładu z racji na wziewne sterydy na astme ma taki problem. Diagnozowanie się tylko za pomocą internetu to jak mycie się przez telefon.
nie mam celiakii, a "jedynie" nietolerancje glutenu - między innymi...

Obrazek
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Porady dietetyczne

Post autor: pleomorfa »

Michał, ale to nie diagnozowanie, a szukanie sposobu na problem. Że nabiał zwiększa ilość śluzu jest udowodnione (nie jest to związane z żadnymi jednostkami chorobowymi, po prostu ma taką właściwość) ....sądzę, że warto w takim razie spróbować. A grzybicę wiadomo, warto się badać.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
michal_mg
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 360
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 01:05
Lokalizacja: Łódź

Re: Porady dietetyczne

Post autor: michal_mg »

Zgadza się. Chodzi mi właśnie o to, że jest tendencja do tego, że ludzie z niechęci do lekarzy/NFZtu wolą badać się w sieci.

Z własnych odczuć to osobiście nie odczułem nic po odstawieniu nabiału - w rozumieniu śluzu.
A jak w odśluzowaniu sprawdzają się zioła? - czy są jakieś porównania stosowanie ziół i odstawienie nabiału? - przykładem jest ślaz, o ile mam dobrą pamięć...
nie mam celiakii, a "jedynie" nietolerancje glutenu - między innymi...

Obrazek
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Porady dietetyczne

Post autor: pleomorfa »

To tak.

Są produkty odśluzowujące jak i te które zwiększają produkcję śluzu.
Ryż brązowy ma np. w sobie peroksydazę glutationową, która zmniejsza nadmiary śluzu.
A tak poza tym to produkty wspomagające rozpuszczanie śluzu czy też zmniejszające jego ilość (według książki "Odżywianie dla zdrowia"; pokarmy ochładzające -0; pokarmy rozgrzewające - r; pokarmy neutralne -n): fenkuł (r), kozieradka (r), siemię lniane (n), pieprz kajeński (r), rukiew wodna (o), czosnek i inne rośliny z rodziny cebulowatych (r), chrzan (r), rzepa (n), świeży imbir (r), rzodkiew daikon (o), rzodkiew (o), grzyby (n), trawy zbożowe (o), wodorosty (o), pokrzywa (o), podbiał (n), korzeń omanu (r), liść dziewanny drobnolistnej (o).
Należy unikać: nabiału, mięsa ssaków, orzeszków ziemnych, tofu, mleka sojowego, tempeh, miso, sosu sojowego, amasake i substancji słodzących poza stewią.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Porady dietetyczne

Post autor: Leeloo »

I jeszcze kasza jaglana g:)
basiag
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 379
Rejestracja: śr 22 sty, 2014 18:59
Lokalizacja: Polkowice

Re: Porady dietetyczne

Post autor: basiag »

Badanie sie w sieci to za duzo napisane, my sie nie badamy tylko wymieniamy poradami a to jest zasadnicza roznica, mi akurat polecila p.doktor odstawienie mleka, jak ktos ma problemy zdrowotne typu np. Zatoki, to faktycznie mleko moze byc tego przyczyna i oprocz oczywiscie lekow i wyeliminowania z diety nabialu polepszy stan zdrowia, jesli nie ma sie konkretnej choroby to i z eliminacji nici, gdyz nie zauwazy sie poprawy ;)
Dla mnie znow nowa sytuacja tak jak bylo z glutenem teraz z mlekiem, bladze w tym temacie mlecznym :/ mleko odstawione, teraz jeszcze sery, jogurty, szok przechodze musze sie przyznac ale jakos powoli do przodu mysle ze ogarne i ten temat, miesiac czasu to dlugo , mam nadzieje ze zobaczymy poprawe ;) jak przetrwam miesiac to pozniej juz gorki he he :)
.... żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi bo nie jesteś sam... Jak na deszczu łza cały ten świat nie znaczy nic a nic... Chwila, która trwa może być najlepszą z Twoich chwil...
basiag
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 379
Rejestracja: śr 22 sty, 2014 18:59
Lokalizacja: Polkowice

Re: Porady dietetyczne

Post autor: basiag »

Leeloo pisze:I jeszcze kasza jaglana g:)
Ale ze co, kaszy jaglanej trzeba unikac?
.... żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi bo nie jesteś sam... Jak na deszczu łza cały ten świat nie znaczy nic a nic... Chwila, która trwa może być najlepszą z Twoich chwil...
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Porady dietetyczne

Post autor: Leeloo »

Odśluzowuje ;)
Królowa kasz!
basiag
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 379
Rejestracja: śr 22 sty, 2014 18:59
Lokalizacja: Polkowice

Re: Porady dietetyczne

Post autor: basiag »

Leeloo pisze:Odśluzowuje ;)
Królowa kasz!
Uff , oczywiscie ze krolowa g:D , najlepsza z bananem i suszonymi sliwkami zapiekana, mmmhmm rozmarzylam sie, kolacje juz mam ;)
.... żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi bo nie jesteś sam... Jak na deszczu łza cały ten świat nie znaczy nic a nic... Chwila, która trwa może być najlepszą z Twoich chwil...
ODPOWIEDZ