Porady dietetyczne

Na pytania dotyczące żywienia i diety bezglutenowej odpowiada Maja Łowińska, dietetyk

Moderator: Moderatorzy

agnieszka glapa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: śr 19 lut, 2014 20:04

Porady dietetyczne

Post autor: agnieszka glapa »

Witam
Nazywam się Agnieszka Glapa. Jestem absolwentką Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Jestem dietetykiem zajmującym się udzielaniem porad na temat diety bezglutenowej. Sama wiem z doświadczenia, jakie problemy wynikają z bycia na diecie bezglutenowej, ponieważ przez 18 lat byłam na diecie bezglutenowej. Teraz chcę Państwu pomóc. Jeśli macie Państwo pytania na temat celaikii i nietolerancji glutenu oraz wątpliwości lub problemy związane z prowadzeniem diety bezglutenowej, proszę pisać. Na pewno z miłą chęcia odpowiem na Państwa wszystkie pytania.

Zapraszam także do odwiedzania mojego fanpaga na którym znajda Państwo wiele ciekawych przepisów i informacji na temat celiakii i diety bezglutenowej: https://www.facebook.com/pages/Porady-D ... 314?ref=hl.

Pozdrawiam
Agnieszka Glapa
placek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: sob 11 paź, 2014 10:02

Re: Porady dietetyczne

Post autor: placek »

Dzień dobry,
przepraszam, jeśli się powtórzę, ale czy mogę prosić o wskazówki, jak podchodzić do soi? Jestem na diecie bezglutenowej prawie dwa lata i nadal nie rozwikłałam tego problemu. Jest to dla mnie ważne, bo przeszłam także na dietę wegetariańską, w której sojowe zastępniki odgrywają dużą rolę. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Porady dietetyczne

Post autor: Leeloo »

placek, ale..o co konkretnie chodzi? soja jest naturalnie bezglutenowa. ziarna soi płuczesz i są bezpieczne. sojowe zamienniki- czytasz dokładnie skład i szukasz wzmianki o śladowych ilościach glutenu/mąk.
placek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: sob 11 paź, 2014 10:02

Re: Porady dietetyczne

Post autor: placek »

Chodzi mi przede wszystkim o mleko sojowe, którym da się zastąpić tradycyjne nabiały. Dziękuję za wskazówkę :)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Porady dietetyczne

Post autor: Leeloo »

mleko jest jak najbardziej w porządku, przy wersjach smakowych warto jednak na wszelki wypadek sprawdzić skład.
placek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: sob 11 paź, 2014 10:02

Re: Porady dietetyczne

Post autor: placek »

dziękuję :)
michal_mg
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 360
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 01:05
Lokalizacja: Łódź

Re: Porady dietetyczne

Post autor: michal_mg »

też mam pytanie: skoro nabiał robi się z mleka i jest on krowiego pochodzenia, to dlaczego jajka zalicza się do nabiału?
nie mam celiakii, a "jedynie" nietolerancje glutenu - między innymi...

Obrazek
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Porady dietetyczne

Post autor: Leeloo »

Można to różnie interpretować. Podział może być ze względu na zawartość i jakość białka w tych produktach; produkt pochodzenia zwierzęcego. Ale często jaja są jako oddzielna grupa produktów spożywczych.
michal_mg
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 360
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 01:05
Lokalizacja: Łódź

Re: Porady dietetyczne

Post autor: michal_mg »

Ze względu na białko? - podstawą klasyfikacji jest raczej pochodzenie mleczne, bo próżno szukać białka np w kefirze, a do nabiału należy.
A nawiasem mówiąc trudno też znaleźć coś ciekawego w tym co teraz sprzedaje się w kartonach o nazwie MLEKO UHT - czy mleko uht nadal uważane jest za nabiał i substancję mającą cokolwiek zdrowego? :diabelek:
nie mam celiakii, a "jedynie" nietolerancje glutenu - między innymi...

Obrazek
Maja Ł.
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: pt 22 lis, 2013 21:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Porady dietetyczne

Post autor: Maja Ł. »

Drogi placku oczywiście soja jest produktem naturalnie bezglutenowym i absolutnie nie musisz obawiać się jej spożywania. Mleko sojowe również bezglutenowe, gdyż jest produkowane z soi. Oczywiście zawsze odsyłam do czytania etykiet, jeżeli produkt nie jest opatrzony certyfikowanym znakiem przekreślonego kłosa, jednakże jeżeli nie jest to mleko smakowe to nie powinien znajdować się w nim gluten.
Dietetyk Kliniczny
Maja Łowińska
basiag
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 379
Rejestracja: śr 22 sty, 2014 18:59
Lokalizacja: Polkowice

Re: Porady dietetyczne

Post autor: basiag »

Nurtuje mnie czy mleko sojowe jest ok, czy jednak moze szkodzic? Czytalam, ze nie powinny pic dzieci i kobiety, bo ma wplyw na plodnosc, ile w tym prawdy? Czy np. Mleko ryzowe bedzie lepsze?
.... żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi bo nie jesteś sam... Jak na deszczu łza cały ten świat nie znaczy nic a nic... Chwila, która trwa może być najlepszą z Twoich chwil...
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Porady dietetyczne

Post autor: Leeloo »

Basiag pij na zdrowie.
Sojowe może mieć jedynie specyficzny zapach dla niektórych.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Porady dietetyczne

Post autor: pleomorfa »

Szkodzić może, np. osobom z chorobami tarczycy, osobom z alergią na soję (dosyć częsty przypadek). Natomiast nie przejmowałabym się zbytnio historiami o szkodzeniu wszystkim na około,bo nie pijemy/jemy tego w takich ilościach, aby szkodziło (w przypadku ludzi bez niektórych schorzeń, gdzie soja nie jest zalecana).

Tak jak pisze Leeloo, na zdrowie :D
Do zapachu i smaku też można się przyzwyczaić :D
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
basiag
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 379
Rejestracja: śr 22 sty, 2014 18:59
Lokalizacja: Polkowice

Re: Porady dietetyczne

Post autor: basiag »

Dziekuje bardzo za informacje :) chociaz nie mam uczulenia na mleko krowie, jednak musze z niego zrezygnowac, wiec jestem nieobyta w temacie, dlatego kazda Wasza odpowiedz mi rozjasnia umysl :D
.... żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi bo nie jesteś sam... Jak na deszczu łza cały ten świat nie znaczy nic a nic... Chwila, która trwa może być najlepszą z Twoich chwil...
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Porady dietetyczne

Post autor: Anula80 »

basiag rezygnujesz z mleka ze względu na zatoki? Coś mi się kojarzy, że pisałaś coś na temat zaśluzowywania czy jakoś tak.
Też się do tego przymierzam. W tym roku mam po raz trzeci zapchane zatoki :/
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
ODPOWIEDZ