Chciałbym przytyć

Na pytania dotyczące żywienia i diety bezglutenowej odpowiada Maja Łowińska, dietetyk

Moderator: Moderatorzy

mokebe
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: sob 26 kwie, 2014 19:59

Chciałbym przytyć

Post autor: mokebe »

Witam, jak w temacie napisałem, chciałbym przytyć, mam 16 lat, 175 cm wzrostu i 50kg. Do Celiaki dochodzi jeszcze Anemia, utrudnia mi to w ogóle utrzymanie wagi, nie mówiąc o przytyciu, chciałbym ważyć chociażby 58 kg, mam nadzieję, że ktoś będzie w stanie pomóc jest to dla mnie bardzo ważne. Poszukuję diety, na cały tydzień, oczywiście bezglutenowej, z dawką żelaza (na anemie) dzięki której przytyję, Z góry dziękuję i pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Chciałbym przytyć

Post autor: Leeloo »

napisz najpierw jak wygląda Twój typowy dzienny jadłospis.
masz alergie, nietolerancje? inne choroby lub niedobory np. wit. B12?
są produkty, których nie znosisz?
umiesz sam gotować? robisz zakupy żywnościowe, gdzie?
Maja Ł.
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: pt 22 lis, 2013 21:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chciałbym przytyć

Post autor: Maja Ł. »

Mokebe masz dopiero 16 lat więc cały czas rośniesz i się rozwijasz. Dobrze, że się zainteresowałeś swoją masą ciała gdyż wg wskaźników m. in. BMI=16,5 jesteś niedożywiony. Niestety w chorobie trzewnej często dochodzi do niedoborów wielu składników odżywczych (w tym żelaza). Napisz proszę ile lat stosujesz dietę bezglutenową? W Twoim przypadku zalecałabym koniecznie! udanie się do dobrego dietetyka w celu ułożenia jadłospisu. Jest to sprawa bardzo indywidualna więc nie stosuj żadnych diet na własną rękę. Dietetyk wykona odpowiednie badania i ułoży jadłospis abyś unormował swoją masę ciała i poczuł się lepiej. Lepiej nie lekceważyć tego gdyż niedożywienie w okresie intensywnego rozwoju może być przyczyną wielu chorób w przyszłości.
Pozdrawiam:)
Dietetyk Kliniczny
Maja Łowińska
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Chciałbym przytyć

Post autor: Leeloo »

problemem jest znalezienie dobrego dietetyka, który faktycznie zna się na diecie bezglutenowej. szczególnie jeśli nie mieszka się w mieście. Ale oczywiście warto jest skorzystać z takiej usługi.
Uważam, że to bardzo dobrze, że chłopak zainteresował się swoją dietą, sam jest w stanie dużo zdziałać, jeśli zdobędzie podstawowe wskazówki i informacje.
BMI to tylko wskaźnik oparty na średniej populacji, nie uwzględnia jednostek, a indywidualne podejście to prawdziwy klucz do sukcesu.

Na razie, jak pisze Maja, nie masz się czym przejmować, bo przed Tobą jeszcze kilka lat intensywnego rozwoju. Chwilowa niedowaga to właśnie jego wynik, ale trzeba już teraz zadbać o dietę, która zapewni Ci optymalną podaż wszystkich składników, szczególnie, że już masz anemię.
mokebe
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: sob 26 kwie, 2014 19:59

Re: Chciałbym przytyć

Post autor: mokebe »

Dziękuje wam za odpowiedzi, zainsteresowałem się i zaniepokoiłem moją wagą ze względu na to, że strasznie szybko się męczę, od 4 lata uprawiam sport, jeżdże na deskorolce, do poprzedniego pytania, mam celiakie od urodzenia, ale w 2 roku zycia dopiero mi ja rozpoznali, Jestem w stanie bardzo się zmobilizować do działań związanych z nabyciem wagi i mięśni, mam bardzo wyrzeźbiony charakter, jestem w stanie to osiągnąć! Udam się do Diabetologa, jakiegoś lekarza od diety, aby ułożył mi jadłospis, aaa... jeszcze jedno, umiem sam gotować :)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Chciałbym przytyć

Post autor: Leeloo »

pierwszyą przyczyną tego zmęczenia jest zapewne anemia. musisz być pod kontrolą dobrego gastrologa i dietetyka. krew powinna być systematycznie badana, dobrze dobrane suplementy. nie odpowiedziałeś na resztę pytań, ale skoro wybierasz się do specjalistów, to życzę powodzenia, obyś trafił na ludzi z powołaniem i wiedzą.
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Chciałbym przytyć

Post autor: Anula80 »

Nie chcę nikomu ubliżać, ale byłam u dietetyka klinicznego i jego wiedza na temat diety bezglutenowej była żenująca. Ja, po stosowaniu diety bg przez 3 miesiące, wiedziałam o wiele, wiele więcej. A i tak zanim naprawdę się nauczyłam, to tyle popełniłam błędów, że sama za głowę się łapię :(
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
mokebe
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: sob 26 kwie, 2014 19:59

Re: Chciałbym przytyć

Post autor: mokebe »

"napisz najpierw jak wygląda Twój typowy dzienny jadłospis.
masz alergie, nietolerancje? inne choroby lub niedobory np. wit. B12?
są produkty, których nie znosisz?
umiesz sam gotować? robisz zakupy żywnościowe, gdzie?"
Taki przeciętny jadłospis, zależy też czy Mama jest w domu i coś zdąrzy ugotować czy jest w pracy, ale normalnie to:
na sniadanie 3 skibki chleba bochenkowego,
na obiad zazwyczaj ziemiaki z miesem drobiowym buraki, nie raz zupa pomidorowa / rosol,
kolacja 3 skibki chleba no i pomiedzy tymi, jakies slodycze i piłem dużo herbaty, niby moge rybę i grzyby ale wymiotuję po nich, umiem sam gotować (mniej wiecej, nieperfekcyjnie) co miesiac/co dwa zakupy w Sadach kolo Poznania, wszystkie platki, chleby, zupki z paczki ciastka itd. kupuje tam, nieraz babcia mi coś upiecze.

Ale teraz sprawa się troche zmieniła, mimo iż nie byłem jeszcze u diabetologa to zacząłem, więcej jeść, (mięsa, słodyczy) mniej piję kawę herbatę, ponieważ przyśpieszają przemianę materii (moge się mylić) oraz szkodzą mi w wypadku mojej Anemii. Aaa, mój Tata jest właściciele sklepu Intermarche, i zrobił nowy "Bio" dział na którym są produkty bezglutenowe, więc od tego miesiaca będe zywność brał od niego.
Maja Ł.
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: pt 22 lis, 2013 21:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chciałbym przytyć

Post autor: Maja Ł. »

Niestety nie każde lekarz, dietetyk czy inny specjalista zna się na tematyce choroby trzewnej. Napisz proszę w prywatnej wiadomości skąd jesteś postaram się podać namiary na dobrego specjalistę w tym temacie. Pozdrawiam:)
Dietetyk Kliniczny
Maja Łowińska
April
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 102
Rejestracja: pn 17 lut, 2014 17:40

Re: Chciałbym przytyć

Post autor: April »

Również mam problem z przytyciem z tym, że ja mam 23 lata, 168cm i 45kg. Dodatkowo ostatnio bardzo robią mi się siniaki, całe nogi mam siwe i tak na prawdę nie wiem od czego. Siostra straszy mnie anemią. Moja dieta jest uboga i ogólnie mało jem bo nie jestem głodna. Rano(czasami) zjem bułkę z serem żółtym i pomidorkiem, na obiad ziemniaki z mięskiem, kolacja to samo co śniadanie. Jem strasznie nieregularnie, czasami śniadanie jem popołudniu i wtedy nie jem już obiadu. Zajadam się waflami ryżowymi. Ostatnio staram się jeść więcej owoców. Cały czas jestem zmęczona przez co piję coraz więcej kawy. Wiem, że powinnam wziąć się za siebie i dietę...
Obrazek
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Chciałbym przytyć

Post autor: Leeloo »

może być jak najbardziej anemia- do zbadania ferrytyna, żelazo, morfologia i jak da radę do wit. B12. masz bardzo niskie BMI, wręcz już niebezpieczne. miesiączkujesz?
zanim napiszę Ci co warto dodać do diety ->masz jakieś alergie/nietolerancje? czegoś nie lubisz i nie tkniesz?
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: Chciałbym przytyć

Post autor: justek625 »

April w innym watku pisalas o swedzeniu nog, powinnas isc do lekarza, ktory spojrzy na ciebie 'calosciowo'. Sama mam reumatologa i gastroenterologa. ktorzy opieraja sie o: wywiad rodzinny, choroby w przeszlosci jakie mialam oraz o objawy obecne, ale na zasadzie on zadaje 40 pytan czy to i to mam, a ja na koniec mam dodac jeszcze jak jakies sa, (pozniej) plus badania i tak znalezli pare innych, ktore moglybyc od celiakii (tak bym pomyslala), a wcale nie mialy nic z nia wspolnego,np problemy z sercem powodowaly pewne rzeczy po tabletkach to zniklo. Tez mam ogromna niedowage, ale po zarzuceniu slodyczy apetyt sie poprawil, chociaz na kilogramy jeszcze czekam.

W moim przypadku przytycie jest mozliwe bo raz bylo +30 kg (w ciazy), ale wtedy to ciagle jadlam, od lodowki nie odchodzilam w nocy wstawalam jesc. :burger: po tym co piszesz widac, ze duzo nie jesz. Nie kazdy lubi jesc rano, ale czasem trzeba sie zmuszac zeby 'rozepchac' zoladek.
pozdrawiam :D
violla
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 285
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 21:28

Re: Chciałbym przytyć

Post autor: violla »

Od 4 m-cy mam dietę przeciw kandydozie. W tym czasie schudłam 5 kg, choć już wtedy miałam niedowagę. Obecnie mam 171 cm wzrostu i ważę 51 kg. Chciałabym tu przy okazji wspomnieć o córce (12 lat), która też jest na tej diecie, nie tak drastycznej jak ja, gdyż jest w okresie dojrzewania i jednak jej organizm potrzebuje więcej pewnych składników. Jednak odkąd na niej jest.... nic nie tyje (cieszę się, że chociaż nie chudnie-jak ja). Jest wysoka i bardzo szczuplutka, wazy zaledwie 35 kg. Ją to jednak męczy, bo w szkole trochę jej dogryzają, że jest anorektyczką <:>> .

Jak mamy przytyć (ja bym chciała odzyskać chociaż moje 5 kg)? Zważywszy, ze przy kandydozie nie wolno jeść pszenicy, cukrów pod żadną postacią, drożdży (już do końca życia) i jadać produkty o niskim IG.... przynajmniej przez kilka pierwszym m-cy. Uważam, ze wcale nie jadamy mało. Córka z racji wieku ma taki apetyt, że jada czasem więcej ode mnie.
Macie jakieś propozycję?
Nie jestem na diecie bezglutenowej. Nie jem cukru, drożdży i pszenicy (oprócz durum i orkisz) od 15.06.2014.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Chciałbym przytyć

Post autor: Leeloo »

violu,

wszelkie ryby (najlepszy łosoś, śledź, makrela)
każde mięso
siemię lniane
wszystkie orzechy zaufanych marek (Kresto)
migdały
pestki (dynia, słonecznik), nasiona (sezam, mak)
owoce morza
jaja kurze, przepiórcze
wszystkie warzywa z wyjątkiem buraków, gotowanej marchewki i groszku
mleko zwierzęce
mleka roślinne
niskocukrowe owoce (jagody, maliny, zielone jabłka)
awokado
oleje zwłaszcza kokosowy, lniany, rzepakowy
oliwa
wiórki kokosowe
mąka kokosowa
mąki z orzechów, pestek dyni

po nastąpieniu poprawy:

wysokocukrowe warzywa (buraki, gotowana marchew, groszek)
wszystkie warzywa strączkowe
bezglutenowe pełne zboża: kasza jaglana, gryczana, brązowy ryż
Awatar użytkownika
Anika78
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 222
Rejestracja: śr 19 mar, 2014 23:47
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Chciałbym przytyć

Post autor: Anika78 »

Ja do tej listy dorzuciłabym jeszcze olej z pestek dyni i same pestki.
Czytałam,że zawierają kukurbitacynę-substancję,która wykazuje silne działanie przeciwpasożytnicze,przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
Tak na logikę,to i mąka z pestek dyni też pewnie się nada.
ODPOWIEDZ