czego unikać przy układaniu dokładnej diety na masę

Na pytania dotyczące żywienia i diety bezglutenowej odpowiada Maja Łowińska, dietetyk

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
note4
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 35
Rejestracja: sob 16 cze, 2012 23:36
Lokalizacja: Polska

czego unikać przy układaniu dokładnej diety na masę

Post autor: note4 »

Witam,

Sprawa wygląda tak, że mam ponad 2m wzrostu i 71kg. Oczywiście, mam celiakię, wrzodziejące zapalenie żołądka i dietę bezmleczną. Parę lat temu kilka lat nieprzestrzegałem diety, ale od 2/3 lat dalej rygorystycznie przestrzegam. Chciałbym przytyć jakieś 40-60kg, wiem, że to ogromnie dużo, tymbardziej dla mnie, jednak chcę ułożyć sobie dietę z miarę zdrowych produktów, rozpisać kalorie tak, żeby przypadało około 5000kcal na dzień. Plan i posiłki rozpiszę sobie dokładnie. I tu potrzebuję Waszej porady - czego unikać przy tych 3 schorzeniach? Oczywiście kazeiny i białek mleka, glutenu itd. itd., a jesli chodzi o wrzodziejące zapalenie żołądka? Jakiś ciężkich produktów do strawienia(jeśli tak to jakich)? Ostrych? jakich jeszcze? Białka kupne jako odżywkę na masę chyba odpuszczę, bo boję się, że może mi już kompletnie zniszczyć żoładek i jelita.

Pozdrawiam i liczę na pomoc! :)
Maja Ł.
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: pt 22 lis, 2013 21:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: czego unikać przy układaniu dokładnej diety na masę

Post autor: Maja Ł. »

Bardzo dobrze robisz rezygnując z odżywek, wiele z nich jest niestety zanieczyszczonych a ich "działanie" nie ma potwierdzenia naukowego. według zaleceń powinieneś ważyć 90 kg. Przy wrzodziejącym zapaleniu żołądka należy unikać oczywiście ostrych przypraw (ocet, sól, pieprz, papryka, chili, curry, liść laurowy, gałka muszkatałowa, gorczyca). Do ulepszenia smaku potrawy śmiało można korzystać z kwasku cytrynowego, soku z cytryny, koperku, majeranku, rzeżuchy, melisy czy cukru. Dieta powinna być lekkostrawna. Co zrobić aby nasze menu było lekkostrawne?
- dobierać delikatne warzywa i dojrzałe owoce,
- warzywa i owoce obierać i gotować,
- przecierać przez sito => spożywać w formie przecierów i soków,
-nie spożywać pieczywa pełnoziarniste z dodatkiem ziaren, które mogą podrażnić żołądek,
- ostatni posiłek spożyć około 2 h przed snem,
- wykluczyć smażenie, natomiast wdrożyć gotowanie na parze i w wodzie, ewentualnie pieczenie,
- nie stosować zasmażek,
- przeciwwskazane napoje to: alkohole, mocne kakao, napoje gazowane,
- zalecane, natomiast jest mleko < 2% słaba herbata, maślanka, kefir, jogurt niskotłuszczowy.
Jest mnóstwo produktów których nie powinno się spożywać i mnóstwo które można. Najlepiej dla Ciebie (Twojego przewodu pokarmowego;) będzie wizyta u dietetyka, która pomógł by w zdrowym przybraniu na wadze i jednoczesnej ochronie żołądka.
Pozdrawiam:)
Dietetyk Kliniczny
Maja Łowińska
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8115
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: czego unikać przy układaniu dokładnej diety na masę

Post autor: Leeloo »

note4,
napisz co normalnie jadasz, przykładowy dzienny jadłospis, wtedy będzie można jakoś zweryfikować słuszność dotychczasowej diety (co do wrzodów), ocenić Twoje preferencje itd.
masz jakieś alergie pokarmowe? czegoś wyraźnie nie tolerujesz?

bierzesz jakieś leki? zwłaszcza na ten żołądek? czy jesteś pod opieką gastrologa?
note4
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 35
Rejestracja: sob 16 cze, 2012 23:36
Lokalizacja: Polska

Re: czego unikać przy układaniu dokładnej diety na masę

Post autor: note4 »

często budzę się późno, więc wgl nie jem śniadania bardzo często, na obiady tradycyjne polskie obiady:
-jakiś kotlecik+ziemniaki+surówka,
-spaghetti,
-pierś kurczaka+ziemniaki+surówka,
-zupy.
to by było chyba to co najczęściej jem :D

jestem pod opieką gastroenterologa od 15 lat, na co dzień raczej nie biorę leków, niekiedy w gorszych okresach jakieś leki "stabilizujące" typu dicoflor, teraz akurat labicid biorę, i wyjątkowo antybiotyki bo skaleczyłem się w nogę, biorę też co jakiś czas hydroxyzynę (30-50mg jednorazowo) teraz będę ją brał co dwa tygodnie dwa dni z rzędu przez 4 lata.
ODPOWIEDZ