Enzymy trawienne

Na pytania dotyczące żywienia i diety bezglutenowej odpowiada Maja Łowińska, dietetyk

Moderator: Moderatorzy

arti
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 97
Rejestracja: pn 14 kwie, 2014 19:20

Enzymy trawienne

Post autor: arti »

Heja :)
Chciałbym się poradzić w kwesti preparatu z enzymami trawiennymi. Czy taka suplementacja jest bezpieczna ? czy są jakieś przeciwskazania ? ile czasu można je stosować i w jakich dawkach bez działań ubocznych?
Znalazłem taki suplement:

http://www.witaminowaoaza.pl/p/2,suplem ... edpp-ivtm/

do tego:

http://www.witaminowaoaza.pl/p/2,suplem ... allergeni/

Czy ktoś może zamawiał , próbował suple tej firmy?
Mam aktywny tryb życia i nie nastarczam z podażą i trawieniem jedzonka. Na pewno popełniam wiele błędów z tym związanych , no i mam wrażenie że nie do końca trawię roślinki.
arti
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 97
Rejestracja: pn 14 kwie, 2014 19:20

Re: Enzymy trawienne

Post autor: arti »

Czyżbym pierwszy próbował :mikolaj:
michal_mg
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 360
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 01:05
Lokalizacja: Łódź

Re: Enzymy trawienne

Post autor: michal_mg »

a w jakim celu chcesz to suplementować?
nie mam celiakii, a "jedynie" nietolerancje glutenu - między innymi...

Obrazek
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Enzymy trawienne

Post autor: Leeloo »

z enzymów miałam do czynienia z Kreonem - enzymy trzustkowe.
arti
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 97
Rejestracja: pn 14 kwie, 2014 19:20

Re: Enzymy trawienne

Post autor: arti »

Michał_mg głównym celem jest poprawienie trawienia a co za tym idzie wchłonięcie większej ilości substancji odżywczych.
Leeloo i jak po Kreonie? spoko było? Zastanawiam się jak je brać , przed posiłkiem to później robię się szybciej głodny , po posiłku pół dnia jestem najedzony , przynajmniej tak mi się wydaje. Generalnie biorę prawie co dzień do głównego , większego posiłku , jedną kapsułkę. Do tego zestawu dołączyłem l-glutaminę.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Enzymy trawienne

Post autor: Leeloo »

u mnie spoko, produkt bezpieczny, zalecany przez lekarzy, a Kreon 1000 nie jest na receptę (Kreon 25 000 jest). Łyka się do posiłku.

a co masz nie tak z trawieniem? badałeś cokolwiek z enzymów?
arti
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 97
Rejestracja: pn 14 kwie, 2014 19:20

Re: Enzymy trawienne

Post autor: arti »

wiesz co , enzymy miałem badane i niby są w normie ale czasami po całym ciężkim dniu jakby brakowało sił na trawienie , koncentrację , mam objawy przetrenowania.
Powolutku to się zmienia , pomysł taki aby temu dopomóc. Patrick Holford w swojej księdze opisuje , że do miesiąca czasu enzymy trawienne można przyjmować bez jakichkolwiek działań ubocznych , wręcz przeciwnie , powodują one wyrównanie substancji odżywczych w organizmie . Zauważyłem jeszcze , jak połykam jedzonko to się tak nie trawi. Z enzymami mogę zjeść solidną porcję bez jakichkolwiek problemów.
Chciałbym w miarę szybko poskładać się do kupy , zacząć nadrabiać szmat czasu który zabrał mi gluten <:>>
Zastanawiam się jeszcze czy nie zrobić sobie testów na nietolerancje , doktor kazała poczekać rok kontynuując szczelną dietę bg. Na pewno coś wyjdzie bo czasami czuję się świetnie ..ale tylko czasami , ogólnie jest oki poza drobnymi objawami o różnym charakterze. Marzy mi się trening na siłowni , tj kiedyś , miałem swój kąt , można było się rozładować , przemyśleć wiele spraw...jak ja to lubiłem :gitara: Teraz to jedynie lekkie obciążenie np. pływanie ..ze względu na stawy (już tak nie dokuczają ale bywa takie strzykanie , chrobotanie ).He he , jak 60-cio latek :)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Enzymy trawienne

Post autor: Leeloo »

ok rozumiem i szczerze liczę, że za jakiś czas podbijesz siłkę.

skoro widzisz poprawę na enzymach, to być może to jest rozwiązaniem i lekarka ma rację co do wstrzymania się na jakiś czas z testami.

ale zastanawia mnie czy po prostu nie chcesz za szybko i za dużo. skoro wyniki masz ok to znaczy, że czynność wydzielnicza daje radę. może jesz za wielkie porcje? za szybko, nie gryziesz tylko połykasz? w takim okolicznościach nie trudno o problemy gastryczne.
michal_mg
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 360
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 01:05
Lokalizacja: Łódź

Re: Enzymy trawienne

Post autor: michal_mg »

a jakieś ziółka - mięta - czy inne nie pomagają? Yerba mate działa stymulująco na ukł trawienny.
Lepiej działać aby organizm sam dawał rade z takimi rzeczami, a nie dopomagać mu w taki sposób.
nie mam celiakii, a "jedynie" nietolerancje glutenu - między innymi...

Obrazek
arti
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 97
Rejestracja: pn 14 kwie, 2014 19:20

Re: Enzymy trawienne

Post autor: arti »

Leeloo dzięki za słowa otuchy , myślę że najbardziej Tobie się należą za swój wkład i serce wniesione w to forum :564:
Pewnie masz rację , za szybko i za wiele bym chciał od razu. Czasami jem za dużo i za szybko, w ogóle wtedy jak nie zjadłem wcześniejszego posiłku , z tond może dobroczynne działanie enzymów. Zużyję 1 opakowanie (tj 60 kapsułek ) nie nadużywając. Teraz czekanie na maj , wtedy testy na nietolerancję które powinny dużo wyjaśnić i dopomóc.
Michał_mg nie głupi pomysł. Obecnie pijam ekologiczne herbaty owocowe bez aromatów , bardzo smaczne ,heh jeszcze niedawno mnie uczulały. W przyszłym roku chcę sam takie herbatki robić , kupić duże sito a owoców takich jak jarzębina , czarny bez , poziomka, malina , jeżyna , dzika jabłoń ...itd. mam w pip , i to za domem. Jak zmieszać je procentowo , wystarczy spojrzeć na skład opisany na opakowaniu.
Yerbe kiedyś piłem , bardzo dobra , mocny wyrazisty smak :) Na pewno sobie sprawię , tylko muszę obczaić w internetach jaka ,gdzie kupić, jak parzyć itd.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Enzymy trawienne

Post autor: Leeloo »

ojej, arti, dziękuję :oops:

jest taka zasada dietetyczna, żeby jeden kęs rzuć 10 sekund :)
dla zbyt łapczywych polecam też krojenie wszystkiego- nawet kanapek, bardzo pomaga.

z przypraw na usprawnienie trawienia syp sobie w miarę możliwości i tolerancji: kurkumę, anyż, tymianek, lubczyk, cząber, majeranek, koper, kolendrę, chilli, bazylię, imbir, cynamon, kminek, pieprz i gałkę muszkatołową. Wszystkie te przyprawy w wersji BG oferują Dary Natury, wiem bo mam :okulary:

i zaparzaj miętę, jak wspomniał michał_mg oraz szałwię.

i pamiętaj, wyluzka. wszystko w swoim czasie dojdzie do optimum.

a idea z herbatkami kozacka, aż mi sie zachciało takiej jeżynowej :diabelek:
arti
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 97
Rejestracja: pn 14 kwie, 2014 19:20

Re: Enzymy trawienne

Post autor: arti »

Bardzo dziękuję za dobre rady z których na pewno skorzystam :)

A jeżynowej jeszcze nie spijałem , z jakiej firmy polecasz?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Enzymy trawienne

Post autor: Leeloo »

całym sercem jestem z poslką firmą Malwa.
Lloyd Tea też oferuje jakąś jagodowo-jeżynkową, leży na półce jeszcze nieodpakowana :)
arti
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 97
Rejestracja: pn 14 kwie, 2014 19:20

Re: Enzymy trawienne

Post autor: arti »

Myślę spróbować , dużo herbat omijałem szerokim łukiem ze względu na dodawane aromaty , wiem że czasami kryje się w nich śmiercionośna trucizna :D
michal_mg
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 360
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 01:05
Lokalizacja: Łódź

Re: Enzymy trawienne

Post autor: michal_mg »

arti pisze: Yerbe kiedyś piłem , bardzo dobra , mocny wyrazisty smak :) Na pewno sobie sprawię , tylko muszę obczaić w internetach jaka ,gdzie kupić, jak parzyć itd.
o yerbie jest mowa i na tym forum, więc nie odwlekaj :)

p/s yerby się nie parzy, a zalewa...
nie mam celiakii, a "jedynie" nietolerancje glutenu - między innymi...

Obrazek
ODPOWIEDZ