Nowy celiak, pare pyatń

Na pytania dotyczące żywienia i diety bezglutenowej odpowiada Maja Łowińska, dietetyk

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Demeter24
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 168
Rejestracja: śr 26 lis, 2014 15:08
Lokalizacja: Toruń

Nowy celiak, pare pyatń

Post autor: Demeter24 »

Witajcie. Pewnie wiele z tych pytań co chce zadać już padły na tym forum ale ze względu iż pracuje i studiuję nie miałam jeszcze możliwości czasowej aby to wszystko przestudiować. O swojej celiakii wiem dopiero od 3 tygodni i jeszcze nie jestem w tym temacie "obcykana". Mam do was parę istotnych pytań:
- Czy to prawda że osoby z celią nie mogą używać garnków, patelni, sztućców które miały kontakt z glutenem?
- słyszałam również, że nabiał przy celiakii jest dość szkodliwy?
- Jeśli chodzi o kasze jaglana, całe moje zasoby kaszy musiałam wywalić bo wszędzie było, że na terenie zakładu używany jest gluten. Macie jakaś sprawdzoną firmę kaszy jaglanej lub ewentualnie ryżu?
- no i tak samo jak z kaszą z przyprawami, na każdej widnieje napis gluten. Czego używacie?
- jesli chodzi o alkohol to lekarz powiedział, że kategorycznie zabronione jest piwo i że jedynie bezpiecznie jest wino, więc moje pytanie brzmi czy każde?
no i jak szybko przystosowaliście się do takiej diety? bo jak wspomniałam, jestem na niej od 3 tygodni i bardzo ciężko mi idzie oswojenie się z tym.
Za każdą odpowiedz bardzo dziekuje i pozdrawiam :)
Gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8115
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Nowy celiak, pare pyatń

Post autor: Leeloo »

Czy to prawda że osoby z celią nie mogą używać garnków, patelni, sztućców które miały kontakt z glutenem?
warto zainwestować w swoje nowe przyrządy, zwłaszcza garnek, patelnię. osobna maselniczka, deska i słoiki z np. dżemem to wymóg. jeśli pieczesz coś na termoobiegu, to szczelnie przykryj naczynie sreberkiem.

słyszałam również, że nabiał przy celiakii jest dość szkodliwy
tu masz w pdfie poradnik dla początkujących i dociekliwych, wydany przez nasze Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, jest tam bardzo duży dział poświęcony nietolerancji laktozy i ogólnie nabiałowi, diecie bezmlecznej jak i całej problematyce naszej choroby:
http://www.celiakia.pl/wp-content/uploa ... d_X_04.pdf
Macie jakaś sprawdzoną firmę kaszy jaglanej lub ewentualnie ryżu?
Kasze, ryże -> Kupiec, Sonko (Risana). Z ryżem jest trochę łatwiej, jest więcej marek bez wzmianek o glutenie. Teraz z głowy nie powiem, trzeba to sobie aktualizować przy półkach :)
z przyprawami, na każdej widnieje napis gluten. Czego używacie?
są 2 obozy:
1. kupujący przyprawy znanych marek, które były kiedyś przebadane przez nasze Stowarzyszenie i wyszły ok ( http://www.celiakia.pl/wyniki-bada-na-z ... nu-v-tura/ ), ale tylko te jednorodne np. słodka papryka, pieprz itd. nigdy mieszanki!
2. kupujący tylko i wyłącznie przyprawy Dary Natury (internet, "zdrowe" sklepy, czasem duże spożywczaki Społem, Rossmann), które są 100% bezglutenowe.
szczerze polecam, są świetne.
http://darynatury.pl/

jesli chodzi o alkohol to lekarz powiedział, że kategorycznie zabronione jest piwo i że jedynie bezpiecznie jest wino, więc moje pytanie brzmi czy każde?
odsyłam do grubego wątku o alkoholach, warto poczytać i się na bieżąco w tym temacie dokształcać:
viewtopic.php?f=34&t=147

dodam tylko pokrótce- są na rynku piwa bezglutenowe, cena niestety trochę wyższa. znakomitą opcją % są cydry. wino jest ok, sporo wódek także.
no i jak szybko przystosowaliście się do takiej diety? bo jak wspomniałam, jestem na niej od 3 tygodni i bardzo ciężko mi idzie oswojenie się z tym.
początki, nieistotne czego, zawsze są ciężkie. człowiek przyzwyczaja się do czegoś, uważa to za oczywiste, więc kiedy przychodzi odgórny nakaz zmiany i to zazwyczaj natychmiastowej, to naturalnie pojawia się sprzeciw, bunt, poczucie odrzucenia, niezrozumienia, niesprawiedliwości etc. tak już mamy g:)
możesz tu sobie poczytać, jak się pocieszamy, doradzamy na starcie z diagnozą, dietą, na pewno znajdziesz jakiś promyk dla siebie:

viewtopic.php?f=31&t=5827

viewtopic.php?f=34&t=1218

viewtopic.php?f=31&t=6500
Awatar użytkownika
Demeter24
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 168
Rejestracja: śr 26 lis, 2014 15:08
Lokalizacja: Toruń

Re: Nowy celiak, pare pyatń

Post autor: Demeter24 »

Dziękuję bardzo za odpowiedz! :)
Gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8115
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Nowy celiak, pare pyatń

Post autor: Leeloo »

nie ma sprawy.

w prawym górnym rogu masz wyszukiwarkę słowną, dzięki której w mig znajdziesz to czego szukasz- jeśli nie, to śmiało pytaj.

i serdecznie zapraszam do naszego Stowarzyszenia, roczna składka to tylko 30zł, zaraz po zapisaniu dostaniesz pocztą wszystkie niezbędne i naprawdę przydatne materiały itd, o wszystkim masz tutaj->
http://www.celiakia.pl/jak-nam-pomoc/
Awatar użytkownika
Demeter24
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 168
Rejestracja: śr 26 lis, 2014 15:08
Lokalizacja: Toruń

Re: Nowy celiak, pare pyatń

Post autor: Demeter24 »

naprawdę bardzo dziękuję, w weekend usiądę i skrupulatnie wszystko przeczytam.
Gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem.
gronkowiec
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 167
Rejestracja: pn 06 mar, 2006 21:20
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Nowy celiak, pare pyatń

Post autor: gronkowiec »

Przyprawy, tyle ile możemy, robimy sami, suszymy świeże zioła, resztę kupujemy "czyste". Przez pewien czas pozwoliliśmy sobie na "może zawierać śladowe ilości" tudzież mąkę bez przekreślonego kłosa i po pewnym czasie odbiło się to na zdrowiu męża. Nie ma innej możliwości przemycenia glutenu, bo w domu wszyscy jesteśmy na diecie. Jest nam łatwiej, tzn mi :)
Forum jest pomocne, jest zakładka z blogami, dziewczyny mają niesamowite pomysły na przygotowanie zdrowych dań.
Ja bym ze swojej strony uczuliła na pszenicę bezglutenową, nie jest to produkt naturalnie bg, bardzo często też wywołuje reakcje podobne do glutenu, zwłaszcza u osób wrażliwych na pszenicę.
Powodzenia
Awatar użytkownika
Demeter24
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 168
Rejestracja: śr 26 lis, 2014 15:08
Lokalizacja: Toruń

Re: Nowy celiak, pare pyatń

Post autor: Demeter24 »

Właśnie z tymi przyprawami jest najgorzej bo wszystkich się musiałam praktycznie pozbyć tak jak wspominałam również z kaszami które powinny być bezglutenowe i jedzenie jest bez smaku. Żeby jedzenie oddziaływało na kubki smakowe kupiłam sobie musztardę ( tak jak polecaiscie na forum Roleski) i dodaje prawie do każdego dania aby czuć, że jem, chociaż wiem iż teraz na świeżo wykrytej celiakii gdy żołądek jest zniszczony nie powinno się jeść w dużych ilościach takich rzeczy.
Gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8115
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Nowy celiak, pare pyatń

Post autor: Leeloo »

Z musztardą na początku bym nie szalała. Zawsze jest sól, pieprz, świeży szczypiorek, koperek, bazylia, czosnek, cebula, laski cynamonu, suszone grzyby..
Wszędzie masz bezglutenowe majonezy i ketchupy (jeśli nie mają octu, to możesz bez ograniczeń).
Jedna wizyta na allegro czy Rossmannie i masz przyprawy Darów Natury.
Można poszaleć z dodatkiem soku pomidorowego/ warzywnego.
W Rossmannie są tez genialne kostki 'rosołowe' z warzyw, bez glutenu i powszednie chemii.

Na początku możesz nie czuć smaku potraw, bo jesteś przyzwyczajona do smakowych bomb jakimi raczy nas rynek spożywczy i gastronomia. To normalne.
Kubki smakowe potrzebują do 7 dni na adaptację do nowych smaków.
Juz niedługo powinnaś poczuć różnicę, nowe nie wyczuwalne do tej pory smaki np. kaszy jaglanej/ gryczanej..
Poza tym sól jest zawsze pod ręką ;)
Aza
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: czw 27 lis, 2014 14:47

Re: Nowy celiak, pare pyatń

Post autor: Aza »

Cześć, też jestem nowa w temacie, chociaż dzięki obszernej broszurze, którą dostałam od gastrologa, mam już nakreślone jakieś ogólne podstawy - czego nie wolno jeść w celiakii. Mam pytanie dot. tej osobnej deski do krojenia, osobnych garnków etc. Czy jeśli umyję deskę, na której ktoś wcześniej kroił zwykły chleb, położę na niej ryżowy sucharek - to będzie on skażony glutenem?... Wiem, że niby tygodniowo 25mg glutenu może przekreślać efekty bezglutenowej diety... Trzeba by mieć osobną gąbkę do naczyń, osobną suszarkę, osobne wszystkie naczynia (bo przecież gluten się w wodzie nie rozpuści, zostanie na gąbce do naczyń, z gąbki przejdzie na naczynia i potem z bezglutenowym jedzeniem do mnie...). Bardzo nie chcę popadać w przesadę, najchętniej używałabym dalej tych samych rzeczy, co reszta domowników (oczywiście po starannym umyciu), ale mam też cholernie zniszczone jelita i bardzo chciałabym jak najszybciej wrócić do zdrowia. Jak więc najlepiej postępować?
Awatar użytkownika
Demeter24
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 168
Rejestracja: śr 26 lis, 2014 15:08
Lokalizacja: Toruń

Re: Nowy celiak, pare pyatń

Post autor: Demeter24 »

A jeszcze bym chciała się zapytać odnośnie pieczenia. Domyśliłam się, że toster i opiekacz odpada no a co z mikrofalówka i piekarnikiem?
Gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8115
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Nowy celiak, pare pyatń

Post autor: Leeloo »

mikrofalówka bez problemu. piekarnik- pisałam kilka postów wyżej- jeśli pieczesz na termoobiegu to przykryć np. sreberkiem.
Awatar użytkownika
Demeter24
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 168
Rejestracja: śr 26 lis, 2014 15:08
Lokalizacja: Toruń

Re: Nowy celiak, pare pyatń

Post autor: Demeter24 »

Czy ból kości może być powiązany z celiakią? Czytałam na forum, że parę osób się skarżyło na kości\stawy.
Ostatnimi czasy ból kości tak mi się nasila, że zakłóca mi to normalne funkcjonowanie.
Odkąd tylko pamiętam strzelały mi praktycznie wszystkie kości zaczynając od palców stóp przez kolana, biodra, kręgosłup, palce u rąk,nadgarstki, łokcie po sam kark. Nie ma możliwości abym gdzieś weszła "po cichu". Parę lat temu nasiliły się bóle szczególnie bioder, ortopeda wysłał mnie na jakieś fizjoterapie i każe je powtarzać co pół roku tylko, że one nie przynoszą według mnie żadnego skutku. Szczególnie wredne jest lewo biodro, ból nieraz jest tak silny, że nie ma możliwości aby usiąść na czymś bez poduszki a nieraz nie mogę nawet opierać się na tej nodze. W tym roku doszły łokcie, nieraz wystarczy, że dotknę dłonią łokcia i odczuwam ból. Są dni, że jak wstaje to zastanawiam się czy w nocy nie spadłam z łózka bo czuje się obita, no ale stwierdzam, że chyba bym to poczuła:) dodatkowo wszędzie siniaki, niekiedy podczas kąpieli zastanawiam się kto mnie pobił, że nie czułam.
Do tej pory zganiałam to na odczuwania po wszelakich złamaniach bo dosyć łamliwa jestem ale bolą mnie kości które nie były jeszcze złamane.
I nie wiem czy warto iść z tym do lekarza? pomoże? Czy to powiązanie z celiakią i przejdzie po odpowiednim czasie stosowania diety?
Gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Nowy celiak, pare pyatń

Post autor: pleomorfa »

Demeter jak dla mnie przydałaby się wizyta u reumatologa... i badanka.
Może przejść od diety, bo faktycznie celiakia może wiązać się z bólami kości i stawów, ale niekoniecznie musi to być od tego.

A tą łamliwością kości się ktoś zainteresował?
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
gronkowiec
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 167
Rejestracja: pn 06 mar, 2006 21:20
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Nowy celiak, pare pyatń

Post autor: gronkowiec »

Mój mąż był niedawno u lekarza (gastroenterologa) i jednym ze skierowań na badania, które dostał, było badanie na osteoporozę i w kierunku nowotworu kości. Lekarka powiedziała, że przy celiakii kości powinno się badać raz do roku, ponieważ występuje korelacja z wieloma chorobami kości. Pytała o bóle kości właśnie i stawów. Że przy celiakii choroby kości są bardzo częste. Warto to zbadać.
Do lekarza zawsze warto pójść.
Awatar użytkownika
Demeter24
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 168
Rejestracja: śr 26 lis, 2014 15:08
Lokalizacja: Toruń

Re: Nowy celiak, pare pyatń

Post autor: Demeter24 »

Co do łamliwości mojej to słyszałam jedynie, że mam pecha w życiu i tyle.
To chyba na prawdę się przejdę po skierowanie do reumatologa chociaż już ostatnio lekarz na mnie warczał jak chciałam skierowanie do endokrynologa więc to czy dostane skierowanie to zagadka :)
Gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem.
ODPOWIEDZ