Nowy celiak, pare pyatń

Na pytania dotyczące żywienia i diety bezglutenowej odpowiada Maja Łowińska, dietetyk

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Kania78
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 86
Rejestracja: śr 08 paź, 2014 11:32
Lokalizacja: Południowy wschód

Re: Nowy celiak, pare pyatń

Post autor: Kania78 »

Demeter24 pisze:Co do łamliwości mojej to słyszałam jedynie, że mam pecha w życiu i tyle.
To chyba na prawdę się przejdę po skierowanie do reumatologa chociaż już ostatnio lekarz na mnie warczał jak chciałam skierowanie do endokrynologa więc to czy dostane skierowanie to zagadka :)
Czemu warczał? Polska służba zdrowia mnie dobija, u mnie ze skierowaniem może problemów nie ma, ale żeby lekarz specjalista wypisał zaświadczenie, że leczysz się np. niedoczynność tarczycy to już jest kwas. Potem rodzinny robi problemy z wypisaniem leków na ryczałt...i tak w koło Macieju.
U mnie problemy ze stawami od lat, kręgosłupem, drżeniem i drętwieniem rąk.
Przebadano mnie wzdłuż i wszerz.
"...zbudujmy enklawę przed codziennym stresem, i jak dzieci cieszmy się każdym sukcesem..."
Awatar użytkownika
Demeter24
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 168
Rejestracja: śr 26 lis, 2014 15:08
Lokalizacja: Toruń

Re: Nowy celiak, pare pyatń

Post autor: Demeter24 »

Warczał ponieważ jest jakoś wrogo nastawiony do mnie. w karcie wpisał mi choroba: WEGETARIANIZM i uważa, że wszystkie dolegliwości z jakimi przychodzę są spowodowane nie jedzeniem mięsa :?: :!: Ja nie rozumiem jak lekarz może gadać takie głupoty, przecież skończył studia medyczne i wie że powiedzmy biodro nie boli mnie od tego bo na obiad nie zjadłam schabowego....
spróbuje po świętach się przejść do niego i powiedzieć o tym bólu kości, jeśli nie wypisze mi skierowania to zostanie mi droga prywatna.
Gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Nowy celiak, pare pyatń

Post autor: pleomorfa »

Demeter a nie możesz zmienić lekarza pierwszego kontaktu?
To co on odstawia to jest porażka.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Nowy celiak, pare pyatń

Post autor: Anula80 »

Normalnie to się kwalifikuje, żeby zgłosić do kierownictwa. Co za buc <:>>
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
Demeter24
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 168
Rejestracja: śr 26 lis, 2014 15:08
Lokalizacja: Toruń

Re: Nowy celiak, pare pyatń

Post autor: Demeter24 »

Właśnie zmieniłam rok temu bo poprzedni to był dopiero spec, poszłam z guzem na kręgosłupie a on mi wypisał skierowanie na prześwietlenie płuc! chociaż się dowiedziałam, że mam płuca zdrowe
Gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem.
Awatar użytkownika
Kania78
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 86
Rejestracja: śr 08 paź, 2014 11:32
Lokalizacja: Południowy wschód

Re: Nowy celiak, pare pyatń

Post autor: Kania78 »

Demeter24 pisze:Warczał ponieważ jest jakoś wrogo nastawiony do mnie. w karcie wpisał mi choroba: WEGETARIANIZM i uważa, że wszystkie dolegliwości z jakimi przychodzę są spowodowane nie jedzeniem mięsa :?: :!: Ja nie rozumiem jak lekarz może gadać takie głupoty, przecież skończył studia medyczne i wie że powiedzmy biodro nie boli mnie od tego bo na obiad nie zjadłam schabowego....
spróbuje po świętach się przejść do niego i powiedzieć o tym bólu kości, jeśli nie wypisze mi skierowania to zostanie mi droga prywatna.
Też bym zmieniła rodzinnego, niestety takich lekarzy jest na pęczki bo to jest nasza służba zdrowia.
Proponuję na zmianę ponowną, przecież masz do tego prawo !!!
Mało jest lekarzy z powołania, którzy mają szeroką wiedzę.
Sama jestem tego przykładem, lecząc się na celiakię w dzieciństwie i wyleczona w dzieciństwie...
Dopiero w tym roku ponownie zdiagnozowana chodząc od lekarza do lekarza różnych specjalizacji.
"...zbudujmy enklawę przed codziennym stresem, i jak dzieci cieszmy się każdym sukcesem..."
Awatar użytkownika
Demeter24
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 168
Rejestracja: śr 26 lis, 2014 15:08
Lokalizacja: Toruń

Re: Nowy celiak, pare pyatń

Post autor: Demeter24 »

Tak tylko, że gdy w ciągu roku zmienia się drugi raz ośrodek to się płaci jakieś kary 500 zł o ile dobrze pamiętam. Tak mnie poinformowała pielęgniarka w tym cudownym ośrodku.
Gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem.
Awatar użytkownika
Kania78
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 86
Rejestracja: śr 08 paź, 2014 11:32
Lokalizacja: Południowy wschód

Re: Nowy celiak, pare pyatń

Post autor: Kania78 »

"Zmieniasz lekarza trzeci raz w ciągu roku - płacisz. Osoba ubezpieczona może wybrać tylko jednego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Ubezpieczony ma jednak prawo do zmiany swojej decyzji w tym zakresie - przy czym bezpłatnie może to zrobić nie częściej niż dwa razy w roku"
Czyli dwa razy w roku możesz :-)
"...zbudujmy enklawę przed codziennym stresem, i jak dzieci cieszmy się każdym sukcesem..."
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Nowy celiak, pare pyatń

Post autor: Leeloo »

lekarza POZ jak i przychodnię można zmienić 2 razy w roku.

co do kości i celiakii:
http://www.celiakia.pl/objawy/

"wczesna osteoporoza, bóle kostne i stawowe"

http://www.celiakia.pl/nie-leczona-celiakia/

"Układ kostny: wczesna osteoporoza, reumatoidalne zapalenie stawów, niski wzrost, nieosiągnięcie szczytowej masy kostnej."
"Bardzo częstym powikłaniem w przypadku nie przestrzegania diety bezglutenowej ze względu na zaburzenia wchłaniania wapnia u chorych na celiakię jest osteoporoza"



miałaś kiedyś densytometrię? to jest normalne badanie u celiaków za zachodnią granicą.
badano wapń, fosfor, witaminę D we krwi?
to są ewidentnie bóle kostne, czy raczej stawy? masz obrzęki stawów?
Awatar użytkownika
Demeter24
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 168
Rejestracja: śr 26 lis, 2014 15:08
Lokalizacja: Toruń

Re: Nowy celiak, pare pyatń

Post autor: Demeter24 »

Nie, nigdy nie miałam takiego badania, w sumie dopiero teraz dowiedziałam się co to jest.
wapń i fosfor również nie badano. Co do witaminy D to lekarz mi ją przepisał jak leczyłam anemię
Bóle ewidentnie kostne chociaż nieraz mam wrażenie że i stawy. Obrzęków nigdy żadnych nie miałam. Dzisiaj znowu niemiłosiernie znęca się nade mną biodro. Ogólnie mam wrażenie że wszystkie kości w nodze mnie rwą
Gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Nowy celiak, pare pyatń

Post autor: Leeloo »

warto byłoby to zbadać. z krwi łatwo, gorzej z densytometrią- na NFZ nie ma szans. a to badanie w celiakii jest bardzo ważne, zwłaszcza jeśli zgłaszasz takie dolegliwości.
Awatar użytkownika
Demeter24
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 168
Rejestracja: śr 26 lis, 2014 15:08
Lokalizacja: Toruń

Re: Nowy celiak, pare pyatń

Post autor: Demeter24 »

sprawdziłam, że cena tego badania to pi razy drzwi 100 zł więc źle nie jest. Po nowym roku biorę się za to.
Dziękuje za odpowiedz
Gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem.
qrzysztof
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 170
Rejestracja: pt 14 lis, 2014 20:20

Re: Nowy celiak, pare pyatń

Post autor: qrzysztof »

Aza pisze:Wiem, że niby tygodniowo 25mg glutenu może przekreślać efekty bezglutenowej diety...
Owszem może. Ale może nie jak w zdaniu "Jutro może padać deszcz", tylko jak w zdaniu: "Jutro może w Ziemię uderzyć ogromny meteoryt, niszcząc ją kompletnie".

Najbezpieczniejsze dla celiaków produkty, czyli te oznaczone zielonym kłosem mogą zawierać do 20 ppm glutenu. W przeliczeniu na jednostki wagi jest to 20 mg/kg. Czy spożycie zaledwie półtora kg tych produktów (tygodniowo!) może "przekreślać efekty bezglutenowej diety"? Jak najbardziej. Pytanie tylko ilu osobom się to zdarzy. Jednej na milion?
Awatar użytkownika
Demeter24
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 168
Rejestracja: śr 26 lis, 2014 15:08
Lokalizacja: Toruń

Re: Nowy celiak, pare pyatń

Post autor: Demeter24 »

Mam pytanie. odebrałam dzisiaj wyniki tarczycy:
TSH 1,52 0,550-4,780
TF3 2,90 2,30-4,20
TF4 1,16 0,89-1,76
Jeśli wszystko jest w normie j.w to nie ma się co się dalej badać pod kątem tarczyc?
Gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Nowy celiak, pare pyatń

Post autor: Leeloo »

Profil wygląda elegancko. A USG i przeciwciała miałaś robione?
ODPOWIEDZ