Moja Kochana Mama zachorowała na Celiakie

Na pytania dotyczące żywienia i diety bezglutenowej odpowiada Maja Łowińska, dietetyk

Moderator: Moderatorzy

ANKA SKAKANKA
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: ndz 30 lis, 2014 23:26

Moja Kochana Mama zachorowała na Celiakie

Post autor: ANKA SKAKANKA »

Dobry wieczór...trudna sprawa...kolejną noc spędzam na wyszukiwaniu jakiś smacznych przepisów na dania dla osób na diecie celiakowej,Moja Mama kilka tygodni temu zachorowała...i wciąż próbuję gotować Jej jakieś dania,które są po prostu smaczne...i na pewno nie ma szansy,aby zaszkodziły...jest mi tak żal Mojej Mamy...nie ma apetytu...marnieje mi w oczach...muszę coś KONIECZNIE zrobić...bardzo Was proszę...wydrukowałam już tyle stron z netu z przeróżnymi daniami...ale większość z nich jest po prostu okropna...może znacie jakieś proste ,pyszne dania,na bazie makaronu...zawsze (dotychczas) gotowałam takie dania jednogarnkowe...cała Nasza rodzina je bardzo lubi...mnóstwo warzyw...sos pomidorowy...mięsko...kompletnie pogubiłam się w tym wszystkim...wiem,że dobry jest makaron kukurydziany...ale czy można jeść mielone mięsko...tak jak do boloniese...wiem,że zadaje pytania jak 5-letnie dziecko...ale już nie wiem,co robić...może znacie jakieś sprawdzone punkty,gdzie można kupić jakieś ciekawe ,sprawdzone przez Was dania...albo jakieś sklepy z dobrymi produktami...będę wdzięczna za każdą informację...pozdrawiam i czekam na pomocne rady...

Nie przedstawiłam się..przepraszam Was bardzo...Anka...


bardzo dużo przepisów tutaj znalazłam...tylko kompletnie nie wiem,czy koncentrat pomidorowy też jest bg,czy trzeba kupić jakiś specjalny...czy można jeść normalny majonez winiary...i zrobić po prostu sałatkę warzywną...czy można smażyć przy tej diecie...czy można używać do smażenia...lub w ogóle do sałatek oliwy z oliwek...lub oliwy z ryżu...czy można jeść wędliny,czy mięso mielone tylko gotowane...czy można je poddusić na patelni ma kilku kroplach oliwy...Boże mam tyle pytań...jestem taka Szczęśliwa,że Was w końcu znalazłam..od jutra zacznie się dla mnie nowe życie..nie mogę się doczekać,jak stanę przy kuchni...i Moja Mama wreszcie zje normalny posiłek...nie macie pojęcia...jaka jestem Wam wdzięczna:)....i czytam to wszystko,co piszecie..i podnosi mi się optymizm...że to po prostu dieta...że można żyć z czymś takim...przejdę na tę dietę razem z Mamą,żeby było Jej razniej...jeżeli i ja będę mogła Wam w czymś pomóc...BARDZO CHĘTNIE POMOGĘ...zawsze
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Moja Kochana Mama zachorowała na Celiakie

Post autor: Leeloo »

gotuj te dania tak jak przedtem, z tym że zamień makaron na bezglutenowy: kukurydziany- chociażby Sam Mills dostępny w Biedronce, ryżowy/sojowy/ryżowy z tapioką Tao Tao, makarony firm Bezgluten, Glutenex, Schar, Incola, Balviten. akurat z dostępnością i nawet cenami kluch problemu nie ma :)
wymiennie z makaronami polecam (firmy Kupiec, Sonko/Risana, Amarelloo, Szarłat...): kaszę jaglaną, gryczaną, komosę ryżową, wszelkie ryże, amarantus, kukurydziany kuskus no i oczywiście ziemniaki, warzywa strączkowe.

świeże mięso jest bezpieczne, każde, zwróć oczywiście uwagę na jego jakość.

świeże warzywa, owoce, oleje, oliwy, jaja, mleko zwierzęce i roślinne (oprócz owsianego)- wszystkie są bezpieczne, możesz z nimi robić co chcesz.

sosy- robisz je sama? jeśli tak to super. jeśli kupujesz gotowe to nie wszystkie są bezglutenowe, a już na pewno nie tez instant, ale np. firma Bezgluten oferuje takie w swojej sprzedaży (internet).
Jest wiele sosów dla nas bezpiecznych, ale trzeba czytać skład i w razie wątpliwości pisać do producenta. na forum masz kopalnie wiedzy w tym temacie. ostatnio w wątku Biedronki szał zrobiły sosy pomidorowe z włoskiego tygodnia.
w prawym górnym rogu masz wyszukiwarkę słowną dzięki której znajdziesz to, czego szukasz. w tym sosy :) , sklepy, restauracje, generalnie wszystko. jest tu cały dział poświęcony kuchni, przepisy forumowiczów mnożą się każdego dnia.

bez paniki, nie od razu Rzym zbudowano!! :batman: usiądź sobie wygodnie i zanurkuj w nasze forum.
ANKA SKAKANKA
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: ndz 30 lis, 2014 23:26

Re: Moja Kochana Mama zachorowała na Celiakie

Post autor: ANKA SKAKANKA »

bardzo Ci dziękuję...z całego serca...jutro ...albo zaraz rozmrożę mięso mielone..i zrobię kotlety mielone..rano zawiozę je Mamie...nie wiem jak Ci dziękować normalnie...przed chwilą zadzwoniłam do Mamy...(przestraszyła się,że coś się stało)...i powiedziałam Jej...że teraz już wszystko będzie dobrze...Dziękuję Ci z całego serca...że Ci się w ogóle chciało zareagować na moje wołanie o pomoc...

zapytam Ciebie jeszcze o coś...powiedz mnie proszę...Moją Mamę czasem naprawdę bardzo boli brzuch..ale tak...że cały dzień leży zwinięta w kłębek...strasznie się wówczas czuje...okropna bezradność...czy mogę podać Mamie jakieś leki na ból...żeby jeszcze nie pogorszyć sprawy...


a czy mogę zrobić taki bigos z kapusty kiszonej....albo zwykłej..z mięsem,lub chudym boczkiem...?Czy mogę wówczas dodać liście laurowe...i normalnie pieprz i sól..?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Moja Kochana Mama zachorowała na Celiakie

Post autor: Leeloo »

Aniu,
ale spokojnie, wdech, wydech g:)
może zacznijmy od tego ->

odsyłam do najwspanialszej bezglutenowej strony i naszego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, do którego serdecznie zapraszam:
http://www.celiakia.pl/

tu znajdziesz absolutnie wszystko, ja tylko może wyróżnię:

1. wykaz produktów w 100% bezpiecznych:
http://www.celiakia.pl/wp-content/uploa ... 2.2014.pdf

2. najlepszy poradnik dla początkujących, nasza Biblia g:D :
http://www.celiakia.pl/wp-content/uploa ... d_X_04.pdf

3. Dieta bezglutenowa – produkty dozwolone i zabronione:
http://www.celiakia.pl/produkty-dozwolone/

4. polecam przeczytać, jeden z naszych wątków dla świeżaków:
viewtopic.php?f=11&t=6448&p=81136&hilit=skrobia#p81136

5. Bezglutenowe restauracje, cateringi itp. dostępne w Polsce, klikasz na swoje województwo i masz:
http://www.menubezglutenu.pl/

6. jak dołączyć do Stowarzyszenia i co dzięki temu zykasz (zyskacie), a naprawdę zyskacie - chociażby materiały dotyczące choroby, diety, wszystko pod adresem:
http://www.celiakia.pl/jak-nam-pomoc/



*nie ma za co, od tego jestem :sylwester:

** boli ją już na diecie? jeśli tak, to może być od nieświadomego spożycia glutenu- jakieś zanieczyszczenie w kuchni lub produkt z glutenem. musicie teraz na to bardzo uważać. czytanie etykiet to zasada nr 1.

Gluten może być ukryty pod nazwami:

białka pochodzenia roślinnego
skrobia warzywna
białka zbożowe
zagęszczacze i wypełniacze zbożowe
otręby
skrobia modyfikowana
skrobia
skrobia spożywcza
modyfikowana skrobia: E-1404, E-1410, E-1412-14,E-1420, E-1442, E-1450-51
błonnik roślinny/zbożowy

jeśli produkt ma napis "może zawierać śladowe ilości glutenu, zbóż" lub "na terenie zakładu jest używana mąka pszenna, gluten, zboża" to taki produkt odkładasz na półkę i szukasz dalej.


to samo kuchnia- oddzielna maselniczka i słoiki/opakowania gdzie wkłada się sztućce i smaruje pieczywo. przyda się nowa patelnia. garnek musi być wyszorowany choć oczywiście najlepiej nowy skoro często jadacie gotowany makaron (glutenowy), gdyż bardzo ciężko usunąć mączne resztki. jeśli pieczesz na termoobiegu, to przykryj danie folią aluminową, bo może pylić mąką.

możecie spróbować No-spę/No-spę Forte, o ile Mama toleruje laktozę, termofor na brzuch.


*** tak, możesz spokojnie zrobić taki bigos. tylko nie dawaj mieszanek przypraw, chyba że są to przyprawy firmy Dary Natury. Liśc laurowy, pieprz i sól są ok.
ANKA SKAKANKA
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: ndz 30 lis, 2014 23:26

Re: Moja Kochana Mama zachorowała na Celiakie

Post autor: ANKA SKAKANKA »

normalnie Kocham Ciebie!!!!

nie będę już Ciebie dzisiaj męczyła...strasznie mnie pomogłaś...jeżeli pozwolisz...to jeszcze kiedyś napiszę...na pewno jeszcze nie raz się pogubię..przepraszam Ciebie za kłopot...
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Moja Kochana Mama zachorowała na Celiakie

Post autor: Leeloo »

pisz w potrzebie, jeśli nie znajdziesz czegoś na forum, to pytaj. Dobranoc :)
kaczmi
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 297
Rejestracja: pn 10 cze, 2013 14:56
Lokalizacja: Poznań

Re: Moja Kochana Mama zachorowała na Celiakie

Post autor: kaczmi »

Dodam jeszcze, ze jeżeli mięso mielone, to najlepiej zmielić samemu, albo u rzeźnika kupić kawał mięsa i dać do zmielenia, te pakowane niestety zazwyczaj zawierają gluten...
ANKA SKAKANKA
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: ndz 30 lis, 2014 23:26

Re: Moja Kochana Mama zachorowała na Celiakie

Post autor: ANKA SKAKANKA »

bardzo dziękuję,jestem Wszystkim bardzo wdzięczna...dzisiaj Moja Mama zjadła bigos made in ja...i nie zaszkodziło Jej :) :) :)...Boże jak się cieszę...
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Moja Kochana Mama zachorowała na Celiakie

Post autor: Leeloo »

Aniu, a to dopiero początek. za rok będziesz Master Chefem, a mama będzie tryskać energią i zdrowiem. Cierpliwości i wytrwałości.
ANKA SKAKANKA
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: ndz 30 lis, 2014 23:26

Re: Moja Kochana Mama zachorowała na Celiakie

Post autor: ANKA SKAKANKA »

Witam...jeżeli mogę jeszcze zapytać...to co z kawą...mam na myśli mokate kapuccino o smaku rumowym...które to Moja Mama bardzo kocha...można je pić??
ANKA SKAKANKA
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: ndz 30 lis, 2014 23:26

Re: Moja Kochana Mama zachorowała na Celiakie

Post autor: ANKA SKAKANKA »

cappucino;) miało być
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Moja Kochana Mama zachorowała na Celiakie

Post autor: Anula80 »

Nie sądzę, to jest raczej zbożowe :/
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
ANKA SKAKANKA
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: ndz 30 lis, 2014 23:26

Re: Moja Kochana Mama zachorowała na Celiakie

Post autor: ANKA SKAKANKA »

no właśnie...niby lekarz Mamy powiedział,że może pić tę kawę...ale sama już nie wiem...:(
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Moja Kochana Mama zachorowała na Celiakie

Post autor: pleomorfa »

Najlepiej napisać do producenta i się zapytać o bezglutenowość tej kawy.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Moja Kochana Mama zachorowała na Celiakie

Post autor: Anula80 »

Nie trzeba pisać. To jest skład Mokate Cappuccino o smaku rumowym:
"Składniki: cukier, syrop glukozowy, tłuszcze roślinne częściowo utwardzone (kokosowy, palmowy w zmiennych proporcjach), kawa rozpuszczalna (9,5 %), ekstrakt kawy zbożowej (ekstrakt prażonego jęczmienia i żyta), mleko odtłuszczone w proszku (5%), serwatka (z mleka) w proszku, substancja zagęszczająca: E 466, aromat, białka mleka. Produkt może zawierać soję"

Sorry, ale lekarze na diecie bezglutenowej się prawie w ogóle nie znają i nie ma co ich pytać, co można :029:
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
ODPOWIEDZ