Kasza jaglana...

Na pytania dotyczące żywienia i diety bezglutenowej odpowiada Maja Łowińska, dietetyk

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
malina1985
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: ndz 18 maja, 2014 22:42

Kasza jaglana...

Post autor: malina1985 »

Witajcie,
Mam takie zapytanie do Was bo pewnie macie spore doświadczenie z kaszą jaglaną.
Ja już któryś raz do niej podchodzę.
I za każdym razem mam niemiłe odczucia.

Po pierwsze- głodna robię się bardzo szybko, a niby kasza dostarcza sporo energii.
Po drugie- brzuch mam wzdęty, może nie jakoś balon, ale... i zazwyczaj zaparcia.

Już x razy podchodziłam do tej kaszy, jadłam ją i samą, i z czymś. Np na śniadanie robiłam sobie płatki jaglane/kaszę z owocami lub z odrobiną miodu.
Czasami z mlekiem bez laktozy. Czasami samą na wodzie.
I za każdym razem mam wrażenie, że moje jelita po zjedzeniu kaszy, przestają w ogóle pracować i coś mi zalega w środku przez prawie cały dzień.

Podobne uczucie mam z błonnikiem- np Colonem C itp. Tylko przy błonniku uczucie jest jeszcze gorsze. Ale po kaszy jaglanej, żeby tak było???

Czy mieliście podobne odczucia?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Kasza jaglana...

Post autor: pleomorfa »

A ile pijesz ?
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
malina1985
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: ndz 18 maja, 2014 22:42

Re: Kasza jaglana...

Post autor: malina1985 »

No właśnie staram się więcej bo wiem, ze np przy blonniku to wskazane. Jedyne co to daje to to, ze w pracy biegam cały czas do łazienki bo chce mi się siku, a brzuch wzdety jak był tak jest. Dlaczego akurat po kaszy jaglanej... Pije głównie zielona herbatę, wodę, ziółka np szalwie, czystek. Przez 8 h w pracy wypijam z 1,5l płynów to pewnie z tym co w domu będzie z 2-2,5 l. Jak staralam się suplementowac blonnik- zalecenia lekarza to pilam więcej. Tylko, ze to picie przeze mnie przelatuje.
kofi
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 96
Rejestracja: śr 03 gru, 2014 08:52

Re: Kasza jaglana...

Post autor: kofi »

Moje doświadczenia z jaglanką na początku też nie były najlepsze, strasznie mi nie smakowała przede wszystkim. Teraz ją pokochałam. Nie wiem skąd wzdęcia, ale ja czuję się najedzona po kaszy na wodzie za to ze sporą ilością owoców, moja przyjaciółka często przynosi nam do pracy - jest w tym mistrzynią świata, bo dodaje do niej sporo malin, porzeczek (z mrożonki) jabłko, banana, orzechy, migdały, słonecznika, kiedyś zrobiła też z marchewką - surową - było super). Trochę cukru też w niej jest, trudno. Nie wiem, czy najadam się nią bardziej, niż np. kanapkami, ale często jem na śniadanie. Czasem gotuję z figami, daktylami i morelami suszonymi, wtedy już cukru nie trzeba. W wersji na słono - z soczewicą i warzywami utartymi na tarce - marchewką, pietruszką, porem, lekko przesmażonymi - tzn. najpierw te warzywa lekko smażę na oleju (można dodać paprykę, brokuła, kukurydzę, co tam lubisz), potem kasza z soczewicą (czerwonej używam do tego) - obowiązkowo przepłukane zimną i gorącą wodą, zalane wrzątkiem. No i ja daję sporo przypraw, najchętniej czosnek (granulowany, bo szybciej), zioła prowansalskie.
malina1985
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: ndz 18 maja, 2014 22:42

Re: Kasza jaglana...

Post autor: malina1985 »

Mi kasza jaglana smakuje od samego początku. We wszystkich zestawieniach.

Tylko niestety, tak jak pisalam, nie mogę jej jeść;(
monisiak81
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 277
Rejestracja: wt 05 kwie, 2011 11:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kasza jaglana...

Post autor: monisiak81 »

Po pierwsze- głodna robię się bardzo szybko, a niby kasza dostarcza sporo energii
Kasza jaglana jest bardzo smaczna, ja często robię ją sobie na śniadania ale ma wysoki indeks glikemiczny (71 po ugotowaniu) to oznacza że szybko daje sytość ale i szybko człowiek robi się po niej głodny,
Ja gotuję wg sposobu "na sypko" ze strony http://www.mamaalergikagotuje.pl/?s=kas ... a+na+sypko jest rewelacyjna
malina1985
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: ndz 18 maja, 2014 22:42

Re: Kasza jaglana...

Post autor: malina1985 »

A słyszeliście, że podobno (ale nie znalazłam potwierdzeń naukowych na ten temat) kasza jaglana jest niewskazana w dużej ilości przy chorobach tarczycy??
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8115
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Kasza jaglana...

Post autor: Leeloo »

może nie to, że niewskazana, ale nie przesadzać, jak zawsze- umiar we wszystkim. proso (z której uzyskuje się kaszę jaglaną) posiada enzymy (ale nie jest to duża ilość!), które blokują wchłanianie, zatem wykorzystanie jodu, co może powodować wole i niedoczynność z niedoboru jodu.
Awatar użytkownika
kasiqqq
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 102
Rejestracja: czw 06 wrz, 2012 16:07
Lokalizacja: Rabka

Re: Kasza jaglana...

Post autor: kasiqqq »

Polecam alternatywę standardowo przygotowanej kaszy jaglanej:
Brownie w kaszą jaglaną z bakaliami (szczególnie polecam z suszoną morelą oraz śliwką) - bez dodatku mąki
http://malewypieki.pl/brownie-inaczej/

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kasiqqq
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 102
Rejestracja: czw 06 wrz, 2012 16:07
Lokalizacja: Rabka

Re: Kasza jaglana...

Post autor: kasiqqq »

Kolejny przepis na jaglane brownie z orzechami :)
http://malewypieki.pl/brownie-jaglane-z-orzechami/
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ