Produkty bogate w witaminę B12

Na pytania dotyczące żywienia i diety bezglutenowej odpowiada Maja Łowińska, dietetyk

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
xymi
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 263
Rejestracja: ndz 11 sty, 2015 22:35
Lokalizacja: Cieszyn/Katowice

Produkty bogate w witaminę B12

Post autor: xymi »

Czy możecie polecić produkty bogate w witaminę B12 oprócz mięsa?

Wiem, że płatki drożdżowe również zawierają B12, a co jeszcze?
michal_mg
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 360
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 01:05
Lokalizacja: Łódź

Re: Produkty bogate w witaminę B12

Post autor: michal_mg »

Tą witaminę wytwarza też flora bakteryjna w jelicie grubym. Poza mięsem i produktami odzwierzęcymi to chyba jest jej albo baaaardzo mało, albo wogóle.
nie mam celiakii, a "jedynie" nietolerancje glutenu - między innymi...

Obrazek
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8117
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Produkty bogate w witaminę B12

Post autor: Leeloo »

produkcja tych bakterii jest znikoma. poza tym witamina B12 wchłaniania jest z jelita cienkiego, więc ta, która znajdzie się w grubym jest dla nas mało przydatna.

źródła: DROŻDŻE, mięso i przetwory, ryby i przetwory, jaja i przetwory, mleko i przetwory. produkty roślinne nie zawie rają witaminy B12, chyba, że są nią fortyfikowane np. mleko sojowe, płatki kukurydziane.
MajaWN
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 89
Rejestracja: wt 03 lut, 2015 11:31

Re: Produkty bogate w witaminę B12

Post autor: MajaWN »

Można kupić tabletki do ssania, które niejako omijają problem wchłaniana, a najlepiej jeśli niedobór jest potwierdzony badaniami to iść do lekarza po zastrzyki. Ja mam niedobór wit B12 i biorę tabletki firmy Swanson. W maju będę powtarzać badania żeby zobaczyć czy pomogło, jeśli nadal będzie niedobór to pójdę po zastrzyki. Trzeba pamiętać, że suplementy do łykania w przypadku problemów z wchłanianiem nic nie dadzą.
poza tym witamina B12 wchłaniania jest z jelita cienkiego, więc ta, która znajdzie się w grubym jest dla nas mało przydatna.
No chyba ze ktoś jest np. królikiem :) :D
michal_mg
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 360
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 01:05
Lokalizacja: Łódź

Re: Produkty bogate w witaminę B12

Post autor: michal_mg »

Leeloo pisze:produkcja tych bakterii jest znikoma. poza tym witamina B12 wchłaniania jest z jelita cienkiego, więc ta, która znajdzie się w grubym jest dla nas mało przydatna.
a możesz to nieco wyjaśnić?
nie mam celiakii, a "jedynie" nietolerancje glutenu - między innymi...

Obrazek
MajaWN
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 89
Rejestracja: wt 03 lut, 2015 11:31

Re: Produkty bogate w witaminę B12

Post autor: MajaWN »

Tu jest fajnie wyjaśnione:

http://www.nazdrowie.pl/artykul/metabolizm-witaminy-b12

Dlatego niedobór wit. B12 może wskazywać na dwie rzeczy: albo problemy żołądkowe (np. silne zakażenie helicobacter pylori) lub problem z wchłanianiem w jelicie cienkim (co ma miejsce w celiakii).
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8117
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Produkty bogate w witaminę B12

Post autor: Leeloo »

michał nie bardzo wiem co tu wyjaśniać. treść z jelita grubego nie cofa się do cienkiego.

Maju, nie tylko problemy żołądkowe czy celiakia, może być też anemia z autoagresji- niedokrwistość Addisona-Biermera. Występuje wtedy gdy pojawiają się przeciwciała skierowane przeciwko komórkom okładzinowym śluzówki żołądka, wytwarzającym czynnik wewnętrzny IF (albo przeciw temu czynnikowi), którego obecność jest niezbędna do wchłaniania witaminy B12 w jelicie.
MajaWN
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 89
Rejestracja: wt 03 lut, 2015 11:31

Re: Produkty bogate w witaminę B12

Post autor: MajaWN »

No chodzi mi o to że umiejscowienie problemu może być albo żołądek albo jelito cienkie :), a przy konkretnych chorobach napisałam "np". To o czym piszesz dzieje się w żołądku więc nadal jest to jedno z dwóch miejsc.
Ja właśnie co do siebie nie jestem pewna bo H.p. miałam dwa razy eradykowane, miałam zapalenie śluzówki, mam niedokwaśność. Więc jeśli dieta BG nie pomoże na B12 tak jak pomogła na inne niedobory (np. wapń, wit D3) to podrydam do gastrologa.
michal_mg
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 360
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 01:05
Lokalizacja: Łódź

Re: Produkty bogate w witaminę B12

Post autor: michal_mg »

MajaWN pisze:Tu jest fajnie wyjaśnione:

http://www.nazdrowie.pl/artykul/metabolizm-witaminy-b12
no, ja tu nie znalazłem nic na temat B-12 produkowanej w j.grubym i nic odnośnie wchłaniania w j.g. - a to mnie interesuje.
Chodzi mi o to, że jak wspomniałem, jelito grube to nie jest jedynie pojemnik na zawartość do wydalenia. J.grube ma swoją śluzówke i wiele rzeczy się w nim odbywa - jak i wchłanianie różnych substancji, co w dostępnych materiałach jest pomijane i zniżane do przeznaczenia śmietnika. Sprawa jednak dopiero nabiera "rumieńców" kiedy poczyta się o ludziach po amputacji j.grubego i okazuje się dopiero wtedy, że nie jest to jedynie łącznik między nami i sedesem....
Wiadomo, że coś się wchłania w nim, ale co? - ciężko to wytropić.
nie mam celiakii, a "jedynie" nietolerancje glutenu - między innymi...

Obrazek
MajaWN
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 89
Rejestracja: wt 03 lut, 2015 11:31

Re: Produkty bogate w witaminę B12

Post autor: MajaWN »

Oczywiście, że nie znalazłeś bo B12 jest wchłaniana w jelicie cienkim. B12 jest wytwarzana w jelicie grubym i wydalana.

Nikt nie mówi tutaj ze jelito grube jest workiem na kupkę, tylko ze akurat B12 nie jest wchłaniana z jelita grubego. Jest natomiast wchłaniana z jelita grubego woda, wit. B5, wit K biotyna i inne rzeczy.
ODPOWIEDZ