FODMAP

Na pytania dotyczące żywienia i diety bezglutenowej odpowiada Maja Łowińska, dietetyk

Moderator: Moderatorzy

qrzysztof
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 170
Rejestracja: pt 14 lis, 2014 20:20

FODMAP

Post autor: qrzysztof »

Czy ktoś stosował taką dietę i zechce podzielić się doświadczeniami? Dziwi mnie, że ten temat nie został jeszcze poruszony na forum. Podobno na Gluten-Free Expo był.

Dla niewtajemniczonych: Dieta polega na ograniczeniu Fodmaps, pewnych źle tolerowanych grup cukrów. Co ciekawe cukry te znajdują się między innymi w pszenicy, życie, jęczmieniu i produktach o dużej zawartości laktozy. To dlatego bardzo łatwo pomylić wrażliwość na gluten i laktozę z wrażliwością na te cukry.

Jeżeli ktoś nie ma zdiagnozowanej celiakii, ale dieta bezglutenowa i bezlaktozowa mu pomaga, powinien się tym zainteresować. Sam jestem w takiej sytuacji i mam zamiar wypróbować tę dietę.
Ostatnio zmieniony pt 29 maja, 2015 20:25 przez qrzysztof, łącznie zmieniany 1 raz.
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: FODMAP

Post autor: Anula80 »

Było na expo faktycznie, ale ja byłam w recepcji i szczegółow nie znam
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
qrzysztof
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 170
Rejestracja: pt 14 lis, 2014 20:20

Re: FODMAP

Post autor: qrzysztof »

No, z tego co pisałaś, to jest też temat do zbadania dla Ciebie. Fakt, że jest to dieta jeszcze trudniejsza niż bezglutenowa. Ale z drugiej strony są też plusy, bo tu samo ograniczenie spożycia pewnych produktów powinno już dać efekty.
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: FODMAP

Post autor: Anula80 »

Być może masz rację, postaram się na dniach zgłębić temat
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: FODMAP

Post autor: Leeloo »

Temat był poruszany kilkukrotnie, np:

viewtopic.php?f=8&t=6409&p=80481&hilit=fodmaps#p80481
gronkowiec
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 167
Rejestracja: pn 06 mar, 2006 21:20
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: FODMAP

Post autor: gronkowiec »

My prawdopodobnie będziemy jakiś czas stosować tę dietę. Na pewno do otrzymania wyników, mąż jest na nowo diagnozowany. Od dzisiaj mamy stosować FODMAP. trochę mnie ta dieta przeraża, ale zobaczymy, zmierzyć się z nią trzeba. Ta dieta to wyeliminowanie też wielu warzyw - czosnku, cebuli, buraków i mnóstwa innych; owoców - w tym naszych polskich: jabłek, wiśni, śliwek, brzoskwiń i mnóstwa innych; to też niektóre strączkowe, to też niektóre orzechy, modny ostatnio ksylitol.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: FODMAP

Post autor: Leeloo »

podsyłam dobre kompendium (anglojęzyczne):

http://www.ibsdiets.org/fodmap-diet/fodmap-food-list/

oraz tabelkę z niektórymi zamiennikami:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/article ... /table/T1/

a tu jednodniowy przykładowy jadłospis w pdfie:
http://adst.mp.pl/s/dieta/Jadlospis_FODMAP.pdf

wytrwałości dla męża g:)
gronkowiec
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 167
Rejestracja: pn 06 mar, 2006 21:20
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: FODMAP

Post autor: gronkowiec »

Dziękuję, mamy (ponoć, bo jeszcze nie wdziałam się z nim) materiały od gastrologa. Z pierwszego rzutu widzę, że niektóre rzeczy się wykluczają w różnych źródlach :)
Możliwe, że dieta będzie krótka i przejściowa. Najważniejsze, że mamy punkt zaczepienia :)
michal_mg
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 360
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 01:05
Lokalizacja: Łódź

Re: FODMAP

Post autor: michal_mg »

Jedzenie cytrusów w upały ok, ale w pozostałe pory roku, to troszke przesada. Owoce mają właściwości zależne od szerokości geograficznej i strefy klimatycznej. Cytrusy mają bardzo wzmożone działanie schładzające co jesienią/zimą/wiosną nie jest pożądane na dłuższą mete.

Czy ta dieta ma na celu eliminację, czy z czasem powrót do zdrowia?
nie mam celiakii, a "jedynie" nietolerancje glutenu - między innymi...

Obrazek
qrzysztof
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 170
Rejestracja: pt 14 lis, 2014 20:20

Re: FODMAP

Post autor: qrzysztof »

gronkowiec pisze:Dziękuję, mamy (ponoć, bo jeszcze nie wdziałam się z nim) materiały od gastrologa. Z pierwszego rzutu widzę, że niektóre rzeczy się wykluczają w różnych źródlach :)
Możliwe, że dieta będzie krótka i przejściowa. Najważniejsze, że mamy punkt zaczepienia :)
Tak. Pewien poziom skomplikowania niestety jest. Niektóre produkty są częściowo dozwolone (zielona część pora) a częściowo nie (biała część). Czasem decyduje też stopień dojrzałości (w przypadku bananów). Jedne źródła czegoś zakazują, inne dopuszczają to w małych ilościach. W polskim internecie jest mało źródeł, ale w anglojęzycznym można wiele rzeczy doczytać.
michal_mg pisze: Czy ta dieta ma na celu eliminację, czy z czasem powrót do zdrowia?
Podobno nie jest to dieta na całe życie i z czasem można próbować wprowadzać produkty o wyższej zawartości FODMAPów.

Ja jestem już tydzień na tej diecie i na razie mam podobną odpowiedź organizmu jak przy przejściu na bezglutenową. Ale to jeszcze za krótko, żeby wyciągać jakieś wnioski. Oczywiście cały czas pozostaję też na ścisłej bezglutenowej, chociaż będę chciał skonsultować z lekarzem powrót do glutenu (mam podejrzenie celiakii, ale kryteria diagnozy nie zostały spełnione).
gronkowiec
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 167
Rejestracja: pn 06 mar, 2006 21:20
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: FODMAP

Post autor: gronkowiec »

Dietę stosuje się od 6-8 tygodni potem w odstępie 2 tygodni prowadza się po jednym produkcie.

Mój mąż w Stanach jest diagnozowany jeszcze raz. Badanie genetyczne wyklucza celiakię, objawy też. Lekarka stawia na swoistą nietolerancję glutenu, póki co FODMAP ma nam pomóc ustabilizować florę bakteryjną i układ pokarmowy po ostatnim wirusie. Poza tym na różne produkty mąż źle reaguje - ksylitol, dojrzałe owoce, niektóre warzywa. Trzeba to sprawdzić.
qrzysztof, jak dawno byłeś diagnozowany?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: FODMAP

Post autor: Leeloo »

a jakie badania wykonują mężowi?
miał jakieś badania stricte w związku z FODMAP?
qrzysztof
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 170
Rejestracja: pt 14 lis, 2014 20:20

Re: FODMAP

Post autor: qrzysztof »

gronkowiec pisze: qrzysztof, jak dawno byłeś diagnozowany?
Pod koniec zeszłego roku. Przeciwciała przeciw transglutaminazie miałem bardzo wysokie, badanie genetyczne dodatnie, ale biopsja wyszła jednak ujemna.
gronkowiec
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 167
Rejestracja: pn 06 mar, 2006 21:20
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: FODMAP

Post autor: gronkowiec »

Mąż ma tutaj badania genetyczne powtarzane. Ma badania z krwi na przeciwciała. Jeżeli genetyczne wyjdą dodatnie będzie prowokowany glutenem i będzie robiona biopsja - jeśli prowokacja będzie zbyt bolesna i nieprzyjemna to uznają, że był błąd przy badaniach genetycznych w Polsce (ujemne) i jednak celiakia jest. Jeżeli jednak genetyczne wyjdą ujemne to szukanie dalszej przyczyny.
Badań jest sporo, bo lekarka skupia się na stanie obecnym męża i na tym, żeby nie dopuścić do kolejnego podobnego przypadku. Niestety, mimo trzymania diety ścisłej (tak nam się wydaje) bywają dni, kiedy mamy wrażenie, że gluten się przedostaje, a nie nie kupuję nowych produktów. O dziwo nie bywa to wtedy, kiedy zjadamy w naszej pizzerii, ani kilka dni później. Szukamy, zobaczymy co wyjdzie.

Badania:
*czy nie ma stanu zapalnego
*cały panel na celiakię
*pasożyty
*rzekomobłoniaste zapalenie jelit

C REACTIVE PROTEIN, INFLAMMATORY 6/4/2015
(Approximate)6/3/2016
CBC WITH AUTOMATED DIFFERENTIAL 6/4/2015
(Approximate)6/3/2016
CELIAC DISEASE PANEL 6/4/2015
(Approximate)6/3/2016
CLOSTRIDIUM DIFFICILE TOXIN GENES PCR 6/4/2015
(Approximate)12/1/2015
COMPREHENSIVE METABOLIC PANEL W GFR 6/4/2015
(Approximate)6/3/2016
CULTURE, STOOL 6/4/2015
(Approximate)6/3/2016
ESR, ERYTHROCYTE SEDIMENTATION RATE 6/4/2015
(Approximate)6/3/2016
GIARDIA AG, EIA 6/4/2015
(Approximate)6/3/2016
HLA CELIAC DISEASE TYPING 6/4/2015
(Approximate)6/3/2016
LACTOFERRIN, FECES 6/4/2015
(Approximate)6/3/2016
OVA & PARASITE 6/4/2015
(Approximate)6/3/2016
THYROID STIMULATING HORMONE (TSH) 6/4/2015
(Approximate)6/3/2016
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: FODMAP

Post autor: Leeloo »

no to widzę znakomita opieka.
ok, już wszystko rozumiem, dzięki za wyjaśnienie. jestem bardzo ciekawa co wyjdzie z tą celiakią.

badają laktoferynę w kale, ciekawe. przydałoby się kalprotektynę też w takim razie.
dobre badania, naprawdę fajnie, że tak holistycznie to robią. oddzielnie pasożyty i pierwotniaki,
zasugerowałabym jeszcze test wodorowy na SIBO (small intestinal bacterial overgrowth). przy SIBO dieta FODMAP jeste elementem leczenia.

czy ktoś mówił, że może to być IBD- nieswoiste zapalenie jelit? na to można zbadać przeciwciała i właśnie kalprotektynę (rzadziej laktoferynę).


rzekomobłoniaste zapalenie..myślę, że to najmniej prawdopodobne, bo zazwyczaj przebiega dosyć ostro, zauważalnie (krew, śluz, temperatura i jeszcze mniej przyjemne jazdy). ale oczywiście warto sprawdzić czy nie ma toksyny (wymieniona jest sama toksyna, dziwne bo powinna być i bakteria i jej toksyna), zwłaszcza że pisałaś o antybiotykoterapii.

kiedy pierwsze wyniki?
ODPOWIEDZ