Czy maślanka, kefir mogą nam szkodzić

Na pytania dotyczące żywienia i diety bezglutenowej odpowiada Maja Łowińska, dietetyk

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy maślanka, kefir mogą nam szkodzić

Post autor: pleomorfa »

Są testy na nietolerancję laktozy, aczkolwiek rzadko się je wykonuje u dorosłych (np. testy wodorowe). Jeżeli lepiej się czujesz pijąc mleko bez laktozy to pewnie Twoje myśli poszły w dobrym kierunku, co do sera żółtego bezproblemowo można znaleźć aktualnie takie bez laktozy. A jeśli dobrze je tolerujesz to nie ma sensu ich wymieniać. Musisz poznać po sobie na ile możesz sobie pozwolić :)
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Paulinaaa
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 87
Rejestracja: ndz 01 cze, 2014 22:48

Re: Czy maślanka, kefir mogą nam szkodzić

Post autor: Paulinaaa »

Ooo czyli jednak nie trafiłam na beznadziejnego gastrologa? To mi teraz głupio, że tak to oceniłam :) A jest sens pić mleko bez laktozy, a jeść czasem zwykły naturalny jogurt? :)

Mam na myśli, czy jest możliwe, że komuś szkodzi samo mleko, a inne produkty typu jogurty, sery itp. już nie? :)
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy maślanka, kefir mogą nam szkodzić

Post autor: pleomorfa »

W dobrych jogurtach występują żywe kultury bakterii, które rozkładają laktozę, dzięki temu często osoby jej nietolerujące mogą spożywać mleczne produkty fermentowane. Natomiast co do przetworów to występuje tam mniej laktozy, natomiast to czy je tolerujesz i w jakim stopniu zależy od stopnia nietolerancji, także to jest do wyczucia.
Mleko za to jest laktozą "napakowane" i dużo osób źle na nie reaguje.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Czy maślanka, kefir mogą nam szkodzić

Post autor: Leeloo »

jednak gastrolog powiedział, że nie ma takich badań

załamka..
jest wiele metod np. badanie z moczu, krwi a nawet za pomocą biopsji jelita...
takie badania w większości wykonuje się po podaniu doustnym laktozy, ale genetyczne z krwi czy biopsja są bez tzw. prowokacji.

które wykonuje się najczęściej?
Test Wodorowy- oddechowy, tu masz szczegóły ->
http://www.czmdm.pl/index.php/badania-g ... odddechowy


po serze żółtym nic Ci nie dolega?
Paulinaaa
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 87
Rejestracja: ndz 01 cze, 2014 22:48

Re: Czy maślanka, kefir mogą nam szkodzić

Post autor: Paulinaaa »

Leeloo, a może wykonać ten test wodorowy osoba dorosła? Wyniki są miarodajne w każdym wieku? Zrobię ten test, ale wolałabym jednak tolerować tą laktozę... :D
Jeśli chodzi o ser żółty, jem go dość dużo i raczej jest ok. Ale tak naprawdę nie odstawiłam go na próbę, więc nie mam porównania, czy mogłoby być jeszcze lepiej :)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Czy maślanka, kefir mogą nam szkodzić

Post autor: Leeloo »

Jasne, że może. Tylko pewnie prywatnie. Dzieciaki mają najczęściej na NFZ w szpitalu.
Celiak w podróży
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 59
Rejestracja: pn 07 wrz, 2015 12:47

Re: Czy maślanka, kefir mogą nam szkodzić

Post autor: Celiak w podróży »

pleomorfa pisze:Celiaku w podróży problemy z laktozą przy celiakii wynikają nie z niczego innego jak wlaśnie nietolerancji laktozy, która bierze się z tego, iż laktaza czyli enzym, który trawi laktozę znajduje się na opuszkach kosmków jelitowych. Przy skróceniu kosmków trawienie tego dwucukru staje się upośledzone.
Gwoli ścisłości :)
Właśnie mniej więcej w ten sposób to rozumiałam, dziękuję za fachowe uściślenie :) Pozdrawiam
ODPOWIEDZ