Co może to powodować?

Na pytania dotyczące żywienia i diety bezglutenowej odpowiada Maja Łowińska, dietetyk

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
malina1985
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: ndz 18 maja, 2014 22:42

Co może to powodować?

Post autor: malina1985 »

Witam Was serdecznie,
Chciałabym zasięgnąć porady bo zastanawiam się co moze powodować u mnie takie dolegliwości.
Od paru dni czułam się dosyć dobrze. Aż do dzisiaj- obudzilam się i od razu dopadły mnie mega-wzdęcia jakbym miala z 2 tyg zaparcia, na caly praktycznie dzień. Brzuch mialam jak w ciązy, do tego bardzo bolał. I zastanawia mnie co to spowodowało. Bo zazwyczaj staram się wieczorami pić jakiś napój ze swieżym imbirem (np szałwię, miętę) i to też jest korzystne dla moich jelit . Niestety tutaj nawet to nie pomogło.
Jadłam wczoraj małą domową pizzę i może, z racji Waszego doświadczenia i bezglutenowych eksperymentów:) podpowiecie mi co z dużym prawdopodobieństwem mogło mnie tak sponiewierać. Będę wdzieczna- wiem, że każdy organizm toleruje inaczej pokarmy, ale niektóre może w jakiś szczególny sposób działały źle na wiekszość z Was?
Skladniki pizzy
-maka kukurydziana- często jem makaron kukurydziany, więc nie jestem pewna czy to w ogole mogło byc przyczyną
-maka ziemniaczana
-mąka ryzowa- w niedużej ilości jadam, jadam też ryż- i raczej jest ok. Może za dużo tego?
-drożdze
-dwie nieduże pieczarki
-trochę sera żółtego- zdarza mi sie jeść, raczej nie widziałam takich reakcji
-chuda szynka- również nie wydaje mi się
-ketchup-jadam nie raz
-zioła oregano, bazylia itp -uzywam często

Nie mam pojęcia, który z tych składnikow może powodować takie dolegliwości... Może mieliście jakieś podobne sytuacje?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Co może to powodować?

Post autor: pleomorfa »

Pieczarki + drożdże + duża ilość węglowodanów - jeżeli możesz mieć problem z przerostem drożdżaków
Cięzkostrawność
Kwestia glutenu w szynce? (zakładam, że jesteś na diecie bg z racji alergii bądź celiakii)
Ser żółty kwestia dodatków w serze bądź mleka?

Aczkolwiek jeśli to było dzień przed może masz jakąś alergię IgG-zależną, ona jest opóźniona i reakcja może wystąpić nawet do 72 godzin.

A może coś było zepsute...

Takie trochę wróżenie z fusów, jesli nie ma jakiegoś związku przyczynowo-skutkowego z podobnymi sytuacjami.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
malina1985
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: ndz 18 maja, 2014 22:42

Re: Co może to powodować?

Post autor: malina1985 »

Dziękuję za odpowiedź.

Dieta jest bardziej zdrowotna niż "czysto"bezglutenowa bo z badań nie wyszła mi celiakia.
Ale mam rózne dolegliwości ze strony ukladu pokarmowego stąd eliminuję lub ograniczam do minimum takie rzeczy jak gluten, bialko mleka krowiego itp.

Spróbowałam drugi raz- jadłam różne rzeczy od czwartku i było ok-nawet ciężkostrawne makaron kukurydziany smazony z kurczakiem itp.
Dzisiaj zjadłam jajko sadzone (toleruję jajka smażone i nie mam po nich rewolucji), sałatę z jogurtem i ziemniaki.
I znowu podobnie. Tylko bez wzdęć ale dużo gazów z bólem podbrzusza...

W ostatnich testach alergicznych z surowicy wyszła mi rownież niewielka (według skali) alergia na ziemniaki, ale podobno alergeny te giną podczas gotowania więc teoretycznie nie powinno byc problemu. Czy jest coś takiego jak nietolerancja na skrobię ziemniaczaną?

Wiem, że kazdy organizm jest inny. Tylko ziemniaki nawet są jako bezpieczne w Fodmap... ;-/
ODPOWIEDZ