Zjazd AOECS - uczestniczyliśmy

Organizowane przez Stowarzyszenie i inne.

Moderator: Moderatorzy

Zjazd AOECS - uczestniczyliśmy

Postprzez Małgorzata » Śr 06 paź, 2010 11:17

W dniach 16-19 września 2010 w Walencji w Hiszpanii odbył się kolejny, już XXII zjazd członków AOECS, Europejskiego Zrzeszenia Stowarzyszeń Osób z Celiakią, organizowany przez hiszpańskie stowarzyszenie FACE. Uczestniczyli w nim liderzy organizacji z ponad 30 krajów Europy zrzeszonych w AOECS. Polskich celiaków reprezentowała Małgorzata Źródlak, prezes Stowarzyszenia. Przypominamy, że nasze Stowarzyszenie jako największa ogólnopolska organizacja osób z celiakią jest aktywnym członkiem AOECS od 2007 roku. Miło nam podkreślić, że działalność naszego Stowarzyszenia jest zauważana i doceniana. Jesteśmy oceniani jako najbardziej wszechstronne i najszybciej rozwijające swój potencjał Stowarzyszenie w naszej części Europy.

Podczas zjazdu omówiono wiele ważnych spraw dotyczących zrzeszenia, podsumowano merytorycznie i finansowo ubiegły rok działalności oraz przedyskutowano plany zarówno na rok najbliższy, jak i w dłuższej perspektywie. Najważniejszym tematem było ostateczne uzgodnienie szczegółów dotyczących Europejskiego Systemu Licencyjnego (ELS). Chodzi o wspólny europejski projekt licencjonowania międzynarodowego znaku „przekreślonego kłosa”, który w Polsce prowadzi nasze Stowarzyszenie. Ideą projektu jest zapewnienie konsumentom bezglutenowym możliwości spożywania regularnie badanych i bezpiecznych produktów. Firmy, które otrzymują licencję na używanie znaku „przekreślonego kłosa” są audytowane przez stowarzyszenia z AOECS (każde stowarzyszenie nadzoruje producentów krajowych), a produkty regularnie badane. Przypominamy, że w Polsce brak jest odgórnej kontroli nad produktami bezglutenowymi. Obecnie każdy, bez regularnych badań na zawartość glutenu może oznakować lub opisać sobie dowolnie produkt i sprzedawać go jako bezglutenowy. Zainteresowanych szczegółami projektu odsyłamy tutaj.

AOECS jest niezależną organizacją ponadnarodową, której głównym celem jest dążenie do poprawy jakości życia celiaków w Europie poprzez:

* reprezentowanie swoich członków na arenie międzynarodowej, w instytucjach unijnych i światowych
* praca na rzecz bezpieczeństwa żywności (najważniejsze osiągnięcie AOECS – ponad 20-letnie lobbowanie na rzecz zmiany prawodawstwa i doprowadzenie do przyjęcia dyrektyw korzystnych dla bezglutenowców, szcz. dyrektywy 41/2009-link, wprowadzenie metody oznaczania glutenu –ELISA R5 Mendez itd)
* międzynarodowe projekty badawcze dotyczące celiakii
* koordynowanie wymiany doświadczeń między stowarzyszeniami członkowskimi, pomoc nowym organizacjom, szczególnie z naszej części Europy

Ze zjazdem AOECS połączona została konferencja dotycząca celiakii. Przedstawiono kilka interesujących prezentacji, odbyły się sesje plakatowe i dyskusje dotyczące przeróżnych aspektów celiakii. Podczas trwania konferencji wszyscy uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi produktami bezglutenowymi dostępnymi na rynku europejskim. Dziękujemy firmie Dr.Schär za pomoc finansową w umożliwieniu uczestnictwa w konferencji.
Ostatnio edytowano Pn 08 lis, 2010 16:58 przez Małgorzata, łącznie edytowano 2 razy
Obrazek
Avatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Pn 03 sty, 2005 23:56
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez krystna » Śr 06 paź, 2010 16:23

Gratulacje :)
Obrazek

Gazeta Internetowa "Małpia Gazeta" - Serwujemy bardzo dobre wiadomości!
krystna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
 
Posty: 454
Dołączył(a): So 09 kwi, 2005 14:45
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Postprzez Katarzyna35 » Cz 07 paź, 2010 22:42

Super <brawo>
Obrazek
Avatar użytkownika
Katarzyna35
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
 
Posty: 299
Dołączył(a): N 10 maja, 2009 18:06
Lokalizacja: Łomianki k.Warszawy


Powrót do Konferencje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości