XXI Wiosna Gastrologiczna we Wrocławiu – nasza relacja

Organizowane przez Stowarzyszenie i inne.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

XXI Wiosna Gastrologiczna we Wrocławiu – nasza relacja

Post autor: Leeloo »

Wrocławska Wiosna Gastrologiczna należy do najstarszych spotkań lekarzy różnych specjalności zajmujących się w swojej praktyce zawodowej problemami chorób układu pokarmowego. Nasze Stowarzyszenie po raz kolejny wzięło udział w konferencji. Poniżej relacja:

Tegoroczna Wiosna Gastrologiczna odbyła się 22.04.2017 w Bibliotece Uniwersytetu Medycznego pod przewodnictwem Pana Profesora Leszka Paradowskiego. Konferencja była przeznaczona dla lekarzy i studentów. Nasze Stowarzyszenie, wzorem lat ubiegłych, zaprezentowało materiały związane z dietą bezglutenową i celiakią. Do naszego stolika podchodzili zarówno studenci medycyny czy dietetyki, jak i doświadczeni lekarze. Czasem były to osoby, które znały Stowarzyszenie. Najbardziej cieszą wtedy wszystkie ciepłe słowa uznania dla naszej działalności.

Pani Doktor Ewa Waszczuk podczas wykładu pt. „Dieta bezglutenowa” powiedziała m.in. o licencjonowanym znaku Przekreślonego Kłosa, zwracając uwagę wszystkim obecnym, że daje on gwarancję i pewność, że dany produkt bezglutenowy jest bezpieczny. Pani Doktor wspomniała także o Stowarzyszeniu, które daje wsparcie osobom chorym. Bardzo miło słyszy się takie wypowiedzi.
W trakcie innych prezentacji wykładowcy zwracali uwagę na objawy różnych chorób, np. dolegliwości związane z górnymi i dolnymi drogami oddechowymi, zmiany skórne, pokrzywka, obrzęk, atopowe zapalenie skóry, bóle głowy i bóle w jamie brzusznej mogą być przyczyną nietolerancji histaminy. Ciekawy wykład dotyczył… biegunki. Jest jej wiele rodzajów (wydzielnicza, osmotyczna, czynnościowa, tłuszczowa, zapalna) – zarówno kolor, jak i konsystencja świadczą o konkretnych dolegliwościach. Jeden z wykładowców podkreślił również, że przepisywanie antybiotyków pacjentowi mimo braku realnych wskazań może przynieść więcej szkody niż pożytku. Bardzo ciekawy był wykład o „świecie bakterii”, które są coraz bardziej oporne na anybiotykoterapię i nie wróży to niestety niczego dobrego… Dlatego ważna rzecz: pamiętajmy o częstym myciu rąk!

Za możliwość wzięcia udziału w konferencji dziękujemy Panu Profesorowi Leszkowi Paradowskiemu.
Za pomoc w reprezentowaniu naszego Stowarzyszenia dziękuję Oli i Asi.

Małgorzata Jakubczyk

Od Zarządu: A my dziękujemy naszemu Oddziałowi Wrocław – Małgosi, Oli i Asi – za reprezentowanie Stowarzyszenia podczas tej ważnej konferencji.
ODPOWIEDZ