DZISIAJ - 21 KWIETNIA - FAKTY TVN - 19.00

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

DZISIAJ - 21 KWIETNIA - FAKTY TVN - 19.00

Post autor: Rafal_tata »

BEZGLUTENOWA KOMUNIA
OGLĄDAJCIE :)
Ostatnio zmieniony pn 21 kwie, 2008 18:25 przez Rafal_tata, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawlo1404
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: ndz 21 paź, 2007 17:33
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: pawlo1404 »

Małgosiu GRATULACJE :)

Nie wiem, czy ktoś nagrywał, więc nagrałem (w prawdzie na komórę :D ), jakość do zniesienia ;)

LINK DO FILMU
TUTAJ

Jest w formacie 3gp. Można go obejrzeć za pomocą QuickTime Player'a


Jeszcze raz WIELKIE UKŁONY !!!
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

Dzięki :)

Bardzo się cieszę, że udało mi się pana Marka Nowickiego tym tematem zainteresować :)
Myślę, że to był dobry materiał.

Do obejrzenia (zaczyna się około 11-tej minuty):

http://www.tvn24.pl/fakty.html

albo tu:
http://www.tvn24.pl/2120899,28377,0,0,1,wideo.html

;)
Niedługo będzie coś jeszcze w TVN, ale o tym Wam teraz jeszcze nie powiem ;)
Ostatnio zmieniony wt 22 kwie, 2008 10:27 przez Małgorzata, łącznie zmieniany 3 razy.
Obrazek
krystna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 448
Rejestracja: sob 09 kwie, 2005 14:45
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: krystna »

Ten rok jest dla nas niezwykły i tak trzymać.
Obrazek

Gazeta Internetowa "Małpia Gazeta" - Serwujemy bardzo dobre wiadomości!
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Podziękowania dla Natko, że mimo kłopotów zdrowotnych zdecydowała się na spotkanie i udział w reportażu <brawo>
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

Natko - przepraszam, że dopiero teraz, ale to przez cały ten ferwor :D
Wielkie dzięki, że się zdecydowałaś, choć miałaś tak mało czasu.

Mam nadzieję, że ten reportaż pomoże nam wszystkim.
Obrazek
bogusia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 243
Rejestracja: śr 20 paź, 2004 14:26
Lokalizacja: Katowice

Post autor: bogusia »

Miejmy nadzieję.
Gratuluję!
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Rzeczywiscie material jak na fakty wyjatkowo obszerny i konkretny, miejmy nadzieje, ze ilosc i jakosc tego typu "zajawek" przelozy sie na ruch w Stowarzyszeniu i w ogole na rozpowszechnianie wiedzy w spoleczenstwie i ze przynajmniej zaden lekarz nie bedzie twierdzil, ze celiakia to choroba wieku dzieciecego....

[ Dodano: Wto 22 Kwi, 2008 12:06 ]
Oczywiscie wielkie gratulacje dla autorek i wspolautorek
adrianna11
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: wt 22 kwie, 2008 13:31
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: adrianna11 »

Witam,

Moja mama choruje na celiakie, obejrzalysmy fakty w internecie i nie bardzo wiemy co o tym sadzic, patrzac na komentarze pod materialem krzyczace, ze to klamstwo. Nie wiem tez jak interpretowac note episkopatu http://www.kkbids.episkopat.pl/anamnesis/39/9.htm, ktora z jednej strony pisze, ze " Udzielanie Komunii św. pod postacią wina rozwiązuje problem jej przyjmowania przez chorych na celiachię." (NIE ROZWIAZUJE!, przynajmniej dla mojej mamy) a z drugiej strony pisza, ze "Kongregacja Nauki Wiary pismem z dnia 19 czerwca 1995 r. przypomniała:
"Jeśli chodzi o pozwolenie na użycie chleba z niewielką zawartością glutenu:
A. Może być ona udzielona przez Ordynariuszy kapłanom i świeckim chorym na celiachię, po wcześniejszym przedstawieniu zaświadczenia lekarskiego.
B. Warunki ważności materii:
1) specjalne hostie >quibus glutinum ablatum est< są materią nieważną;
2) są natomiast materią ważną, jeśli jest w nich obecna ilość glutenu wystarczająca do otrzymania wypieku chleba, nie zostały dodane materie obce, a postępowanie zastosowa-ne do ich otrzymania w żadnym wypadku nie zmienia istoty chleba� ("Anamnesis" 10 [2004] nr 1 [36] s. 20)."

A wiec tylko ordynariusz moze udzielic takiej komunii? To chyba nierealne...
no wiec sama nie wiem czy w polsce dopuszczone sa komunikanty z niska zawartoscia glutenu? i o czym ma decydowac episkopat w takim razie?
Ostatnio zmieniony wt 22 kwie, 2008 13:40 przez adrianna11, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

Tylko jedne komunikanty spełniają normy kanoniczne (nota, którą cytujesz z 1995r) i tylko one mogą być dopuszczone do użytku - chodzi o te z USA, o których była mowa, nie zawierające w składzie żadnych dodatków.

O tym ma zadecydować Episkopat.

Wszystkie inne komunikanty, pieczone z gumą guar, agarem itp nigdy nie będą dozwolone.
Obrazek
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

adrianna11 pisze:" Udzielanie Komunii św. pod postacią wina rozwiązuje problem jej przyjmowania przez chorych na celiachię." (NIE ROZWIAZUJE!, przynajmniej dla mojej mamy)
dlaczego nie rozwiązuje ?

A co do regulacji z 1995 r. to wydaje mi się , że została uchylona tą późniejszą przewidującą użycie wina.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
adrianna11
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: wt 22 kwie, 2008 13:31
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: adrianna11 »

Małgorzata pisze:Tylko jedne komunikanty spełniają normy kanoniczne (nota, którą cytujesz z 1995r) i tylko one mogą być dopuszczone do użytku - chodzi o te z USA, o których była mowa, nie zawierające w składzie żadnych dodatków.

O tym ma zadecydować Episkopat.

Wszystkie inne komunikanty, pieczone z gumą guar, agarem itp nigdy nie będą dozwolone.
W nocie czytamy: " Udzielanie Komunii św. pod postacią wina rozwiązuje problem jej przyjmowania przez chorych na celiachię."

w komentarzu do noty: "Jeśli chodzi o pozwolenie na użycie chleba z niewielką zawartością glutenu:
A. Może być ona udzielona przez Ordynariuszy kapłanom i świeckim chorym na celiachię, po wcześniejszym przedstawieniu zaświadczenia lekarskiego."

Wiec komentarz do noty zezwalajacy ordynariuszom na udzielani komuni komunikantami o obnizonej zawartosci glutenu chyba tez pozostaje w polsce w mocy, prawda?
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Magdalaena pisze:A co do regulacji z 1995 r. to wydaje mi się , że została uchylona tą późniejszą przewidującą użycie wina.
Nie uchylona, lecz zapisano, że dopuszczone są komunikanty z obniżoną zawartością glutenu. Mimo to poniżej jest zapis, że problem celiakii rozwiązuje Komunia pod postacią Wina.

[ Dodano: Wto 22 Kwi, 2008 14:42 ]
adrianna11 pisze:Udzielanie Komunii św. pod postacią wina rozwiązuje problem jej przyjmowania przez chorych na celiachię
Czemu ten zapis nie jest respektowany?
adrianna11
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: wt 22 kwie, 2008 13:31
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: adrianna11 »

No to co ma postanowic episkopat?
kinga
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 490
Rejestracja: pn 14 mar, 2005 11:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kinga »

Małgorzato i Natko wielkie gratulacje <brawo>
ODPOWIEDZ