Vimed Centrum medyczne

Moderator: Moderatorzy

Vimed Centrum medyczne

Postprzez madzialena » Śr 10 sie, 2011 00:26

Założyłam oddzielny temat, bo na stronie tego centrum medycznego, gdzie czytam artykuły, nie ma podpisu autora, ani źródła pochodzenia artykułu, a czasem wyraźnie to sa przedruki...i zdarza się, że podsumowanie artykułu jest lekko naciągane, czytaj marketingowe, ale i tak dobrze, że w profilaktyce zdrowotnej zwracają uwagę na gluten

ALERGIA NA GLUTEN PRZYCZYNĄ WCZESNEJ MENOPAUZY
08.08.2011

Kobiety, które chorują na celiakię są bardziej narażone na wystąpienie wczesnej menopauzy oraz na powstawanie szeregu zaburzeń w funkcjonowaniu układu hormonalnego w porównaniu do kobiet nie cierpiących na chorobę trzewną.

- Według najnowszych doniesień z Nowego Yorku (Reuters Health)

Badania dr Shawky Badawy, szefa położnictwa i ginekologii w Upstate Medical University w Syracuse w Nowym Yorku, sugerują, iż celiakia u kobiet wpływa na całe spektrum powikłań związanych z zajściem w ciążę i utrzymaniem jej. W momencie, gdy celiakia jest wcześnie wykryta i leczona odpowiednią dietą, nie oddziałuje destrukcyjnie na funkcjonowanie układu rozrodczego kobiet.

U osób z celiakią układ odpornościowy reaguje na białko o nazwie gluten, który znajduje się w pszenicy, jęczmieniu i życie. Spożywanie pokarmów zawierających gluten prowadzi do uszkodzenia kosmków jelitowych w jelicie cienkim doprowadzając tym samym do silnego upośledzenia wchłaniania składników mineralnych i witamin dostarczanych wraz z pożywieniem.
Wcześniejsze badania, prowadzone na Uniwersytecie Federico II w Neapolu wykazały, że powodem wcześniejszej menopauzy mogą być niedobory substancji odżywczych, prowadzące do zaburzenia gospodarki hormonalnej i niższego poziomu kluczowych hormonów u kobiet z chorobą trzewną np. estrogenów. Ponadto wszechobecny stan zapalny obecny w organizmie osób zmagających się z celiakią prowadzi do zaburzeń hormonalnych u kobiet. Co więcej osoby, u których zdiagnozowano chorobę trzewną, zwykle ciepią na uporczywą i przewlekłą biegunkę. Prowadzi to do utraty wielu niezbędnych aminokwasów, witamin i minerałów, które mają ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania narządów wydzielania wewnętrznego.
W najnowszych badaniach przeanalizowano przypadek 100 kobiet po menopauzie. 25 z nich miało zdiagnozowaną celiakię i już od około 10 lat przed menopauzą były na diecie bezglutenowej. Kolejne 33 zmagało się z chorobą trzewną, która została diagnozowana dopiero po menopauzie, a 45 zdrowych kobiet stanowiło grupę kontrolną. Wyniki tych badań wykazały, że kobiety z nieleczoną chorobą trzewną przeszły wczesną menopauzę w wieku około 47 lat, a ich “płodny okres życia” był znacznie krótszy niż u kobiet nie cierpiących na tę przypadłość.

Liczba poronień i przedwczesnych porodów była również znacznie częstsza u kobiet z nieleczoną celiakią niż w grupie porównawczej. Zespół naukowców zauważył również, że kobiety z grupy nieleczonej celiakii skarżyły się na objawy związane z wcześniejszą menopauzą (takie jak uderzenia gorąca, drażliwość, bóle mięśni i stawów) znacznie częściej niż kobiety nie chorujące na celiakię.

Jak podkreślają autorzy, jeżeli jednak celiakia jest zdiagnozowana stosunkowo wcześnie i zostanie wdrożone odpowiednie postępowanie medyczne (tj. dieta bezglutenowa, leki) ryzyko wystąpienia wcześniejszej menopauzy jest takie samo jak w przypadku kobiet nie cierpiących na tę chorobę.
Wczesne zdiagnozowanie celiakii ma więc bardzo istotne znaczenie w profilaktyce zaburzeń hormonalnych i rozwojem wczesnej menopauzy u kobiet. Bardzo niepokojący jest fakt, iż kobiety cierpiące na celiakię nie są tego świadome. Objawy takie jak anemia, niedobór żelaza, zespół przewlekłego zmęczenia, dolegliwości ze strony układu pokarmowego powinny wzbudzić czujność kobiet i skłonić do wizyty u internisty, bądź dietetyka w celu zdiagnozowania tolerancji na gluten.
gluten, mój wróg g:hmm
Obrazek

Należę do Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej
Przekazuję 1% podatku na rzecz naszego Stowarzyszenia
Avatar użytkownika
madzialena
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
 
Posty: 261
Dołączył(a): Pt 01 lip, 2011 14:05
Lokalizacja: Częstochowa

Postprzez nika. » Śr 10 sie, 2011 14:44

płynący wniosek... badania i profilaktyka kobiet w każdym wieku :) i świadomość aby to robić :)
na diecie BG ponad 3 dekady :)

Obrazek
Avatar użytkownika
nika.
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
 
Posty: 60
Dołączył(a): Cz 04 sie, 2011 14:13
Lokalizacja: Łódź

Postprzez madzialena » Śr 10 sie, 2011 21:07

wszystko pięknie i kolorowo, nika, tylko który internista reaguje na takie objawy badaniem na celiakię, czy alergię na gluten ?
gluten, mój wróg g:hmm
Obrazek

Należę do Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej
Przekazuję 1% podatku na rzecz naszego Stowarzyszenia
Avatar użytkownika
madzialena
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
 
Posty: 261
Dołączył(a): Pt 01 lip, 2011 14:05
Lokalizacja: Częstochowa

Postprzez titrant » Śr 10 sie, 2011 22:23

Ze świeczką pewnie szukać internisty, który na jakiekolwiek nietypowe objawy reaguje skierowaniem na badanie na nietolerancję glutenu :P.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Avatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
 
Posty: 2153
Dołączył(a): N 26 paź, 2008 19:51
Lokalizacja: Kraków

Postprzez nika. » Cz 11 sie, 2011 08:23

szara polska rzeczywistość, interniści nie chcą zlecać podstawowych badań... o specjalistycznych nie wspominając...
na diecie BG ponad 3 dekady :)

Obrazek
Avatar użytkownika
nika.
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
 
Posty: 60
Dołączył(a): Cz 04 sie, 2011 14:13
Lokalizacja: Łódź

Postprzez wieczorynka » Cz 11 sie, 2011 14:18

Ja chodziłam jakieś dwa lata z objawami. Do lekarza internisty trzeba chodzić z diagnozą przez siebie postawioną :)
wieczorynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
 
Posty: 434
Dołączył(a): Pt 25 lut, 2011 12:30
Lokalizacja: Żory

Postprzez madzialena » Pt 12 sie, 2011 11:06

ja 2 lata chodziłam do...specjalistów, był i gastrolog, i sławy metaboliczne śląska i małopolski, jak by tak policzyć, to 15...20 ich było...i nie poznali się :029:
gluten, mój wróg g:hmm
Obrazek

Należę do Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej
Przekazuję 1% podatku na rzecz naszego Stowarzyszenia
Avatar użytkownika
madzialena
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
 
Posty: 261
Dołączył(a): Pt 01 lip, 2011 14:05
Lokalizacja: Częstochowa

Postprzez madzialena » Pn 15 sie, 2011 14:12

CIĄGLE ZMĘCZONA? ZOBACZ CO MOŻE BYĆ TEGO PRZYCZYNĄ...

14.08.2011

Długo śpisz, a mimo wszystko nadal czujesz się zmęczona? Zanim zaczniesz winić swój wielozadaniowy tryb życia, dowiedz się co może być głównym powodem niewyjaśnionego zmęczenia. Oczywiście, w niektórych przypadkach powodem zmęczenia jest niewystarczająca ilość dobrego snu. Jeżeli stale sypiasz 5 lub 6 godzin na dobę, organizm będzie odczuwał zmęczenie, jeśli jednak sypiasz zdrowo 7 do 8 godzin na dobę i wciąż jesteś zmęczona należałoby przyjrzeć się przyczynom tego zjawiska. Choć czasem zmęczenie może być objawem poważnej choroby, zdaniem ekspertów najczęściej powodem jest niewielki problem, który łatwo ustalić.

Aby pomóc Ci zrozumieć dlaczego nie możesz przestać ziewać przedstawiamy 7 ukrytych powodów tego zjawiska, które należałoby omówić z Twoim dietetykiem bądź lekarzem.

1.Anemia
Jeśli jesteś w wieku rozrodczym, w szczególności jeśli doświadczasz ciężkich cykli miesiączkowych, masz włókniaki lub polipy macicy lub jeśli niedawno rodziłaś, utrata krwi może spowodować anemię – główną przyczynę zmęczenia u kobiet. Problem pojawia się kiedy krwawienie prowadzi do niedoboru hemoglobiny, białka bogatego w żelazo występującego w czerwonych krwinkach, które przenosi tlen z płuc do innych części ciała. Gdy tkanki i narządy nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu, pojawia się zmęczenie. Inne przyczyny anemii to krwawienie wewnętrzne lub niedobór żelaza, kwasu foliowego lub witaminy B12. Anemia może być także spowodowana przez przewlekłe choroby, takie jak choroby nerek. Objawy mogą obejmować zawroty głowy, uczucie zimna i drażliwość. Aby potwierdzić rozpoznanie niedokrwistości, należy wykonać badanie krwi. Jeśli niedobór żelaza jest przyczyną, należy wzbogacić swoją dietę w produkty bogate w żelazo, takie jak zielone warzywa: szpinak, brokuły, natka, warzywa strączkowe oraz mięso czerwone.

2.Niedoczynność tarczycy
Jeśli na ogół opadasz z sił, jesteś przygnębiona, problemem może być niedoczynność tarczycy. Tarczyca to niewielki gruczoł w kształcie motyla, znajdujący się u podstawy szyi, który odpowiada za kontrolę tempa metabolizmu organizmu. Według Amerykańskiej Fundacji Tarczycy najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba o podłożu autoimmunologicznym zwana Hashimoto. Choroba ta sprawia, iż organizm sam niszczy komórki odpowiedzialne za produkcję tyroksyny i innych hormonów wydzielanych przez tarczycę. Rezultatem jest niedoczynność tarczycy lub spowolnienie metabolizmu. Jeśli badanie krwi pod kątem poziomu hormonów TSH, T3, T4 wykaże ich niską wartość, podanie ich syntetycznych odpowiedników może pomóc w powrocie do lepszego zdrowia i samopoczucia.

3.Przeciążenie kofeiną
Dla wielu osób kofeina i cola wywołują szybki przypływ energii, jednakże dla niektórych kobiet kofeina może przynieść odwrotny skutek. W artykule opublikowanym przez US Pharmacist, autor W. Stephen Pray, informuje, że kofeina jest stymulantem, lecz jeśli jest spożywana w nadmiarze, daje odwrotny rezultat i potęguje zmęczenie. Rozwiązaniem jest zmniejszenie podaży kofeiny w diecie, nie tylko poprzez ograniczenie picia kawy, ale także herbaty, coli, a także niektórych leków także zawierających kofeinę.

4.Nietolerancje pokarmowe
Podczas gdy żywność powinna dostarczać nam energii życiowej, ukryte nietolerancje pokarmowe mogą wywoływać przewlekłe zmęczenie. Według Rudy’ego Riviery, autora książki „Twoje ukryte nietolerancje pokarmowe sprawiają, że tyjesz”, nawet łagodne nietolerancje pokarmowe mogą wywoływać senność. Częste spożywanie nietolerowanej żywności, sprawia, że czujesz się ciągle zmęczona. Dowody wskazują, że nietolerancja pokarmowa jest przyczyną zmęczenia, a nawet sugerują, że zmęczenie może być wczesnym objawem nietolerancji pokarmowej. Aby pozbyć się tego przewlekłego zmęczenia, należałoby wykonać test na ukrytą nietolerancję pokarmową, a następnie zacząć stosować dietę eliminacyjno – rotacyjną, w której unika się częstego spożywania nietolerowanych pokarmów.

5.Bezdech senny
Bezdech senny to zaburzenie snu, które sprawia, że na chwilę zatrzymujemy oddech, nawet wiele razy w ciągu nocy. Za każdym razem kiedy przestajesz oddychać, budzisz się zaburzając cykl snu, często nie zdając sobie z tego sprawy. Bezdech senny, który jest spowodowany niedrożnością dróg oddechowych, często występuje u kobiet z nadwagą lub otyłością. Częstą oznaką bezdechu sennego jest chrapanie. Rozpoznanie wymaga wizyty u lekarza, który może zalecić zmianę stylu życia, w tym utratę masy ciała i rzucenie palenia. Nieleczony bezdech senny może zwiększyć ryzyko udaru mózgu lub zawału serca.

6.Niezdiagnozowane zakażenie układu moczowego (ZUM)
Większość kobiet kojarzy zakażenie układu moczowego z takimi objawami jak pieczenie i ciągła potrzeba oddawania moczu, jednak w niektórych przypadkach jednym z objawów może być zmęczenie. Nie każda kobieta ma oczywiste objawy zakażenia dróg moczowych. Niektóre kobiety nie mają żadnych objawów lub jedynie łagodne objawy, które pozostają niezauważone, z wyjątkiem zmęczenia. W większości przypadków zakażenie układu moczowego spowodowane jest przez infekcje bakteryjne, na skutek niewłaściwej higieny lub stosunku płciowego. Diagnozę ZUM można wykonać za pomocą badania moczu, a po rozpoczęciu leczenia, objawy zmęczenia znikają w ciągu tygodnia.

7.Niezdiagnozowane choroby serca
Jeżeli odczuwasz zmęczenie po wykonaniu prostych czynności, takich jak odkurzanie domu, prace w ogródku, czy dojazd do pracy każdego dnia, może to być sygnał, że Twoje serce potrzebuje pomocy medycznej. Jednak w większości przypadków zmęczenie nie jest sygnałem choroby serca, zwykle jest powiązane ze znacznie mniej poważnym problemem, łatwym do rozwiązania.

Artykuł jest napisany do Pań, ale myślę,że nasi Panowie jakoś się w nim odnajdą :)
Ostatnio edytowano Pn 15 sie, 2011 14:14 przez madzialena, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
madzialena
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
 
Posty: 261
Dołączył(a): Pt 01 lip, 2011 14:05
Lokalizacja: Częstochowa


Powrót do O nas w mediach

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość