Dlaczego to ważne, by o celiakii mówić w mediach?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Ewa Szeptycka

Dlaczego to ważne, by o celiakii mówić w mediach?

Post autor: Ewa Szeptycka »

Jak w temacie - dlaczego uważacie, że to jest potrzebne?

Czy często zdarza Wam się czytać nierzetelne artykuły na temat tej choroby?

Piszę artykuł o życiu codziennym ludzi chorych na celiakię i proszę Was o pomoc:)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Leeloo »

ludzie oswajają się z problemem, bo większość nawet nie wie, że coś takiego jak gluten istnieje. im dłużej będzie wałkowany ten temat, szczególnie kwestia jego śladowych ilości i szkodliwości "tylko jednej bułeczki", tym łatwiej będzie nam-osobom na diecie- bezpiecznie oscylować na zewnątrz, a otoczeniu w pełni rozumieć nasz "problem", obawy i wręcz chrobliwą czujność.

jeśli chodzi o artykuły.. nie kojarzę z mojej strony jakiś rażących błędów, raczej niedopracowanie, zbyt ogólne podejście do tematu
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

Nierzetelne w sumie chyba rzadko, bardziej zależałoby mi, żeby dosadniej opisywano potencjalne skutki nieprzestrzegania diety - może skończyłoby się patrzenie na nas jak na histerycznych hipochondryków, którzy proszą, żeby dokładnie umyć deskę do krojenia, albo odwracają ją na drugą stronę, no bo przecież jak może zaszkodzić coś, czego nawet nie widać, jakiś mikroskopijny okruszek???

I warto dobitniej podkreślać, dlaczego tak ważne jest, żebyśmy wręcz paranoicznie przestrzegali diety, bo to nie nasza fanaberia czy fobia, tylko sprawa naszego zdrowia.
W końcu niemal każdy teraz przestrzega jakiejś diety, i nikomu nie robi szkody ani krzywdy małe od niej odstępstwo. To dlaczego niby my nie możemy sobie pozwolić na jedno piwko, czy małą czekoladkę, żeby nie sprawiać przykrości cioci na imieninach?

Może wtedy nie-celiacy zrozumieją... W sumie przede wszystkim o to chodzi.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

Bardzo proszę - wprawdzie trudno nazwać to "artykułem", ale nawet w takim krótkim opisie można by napisać sensowniej, a nie, że "celiakia to biegunki" i "trzeba wyeliminować produkty zbożowe":

http://www.medonet.pl/zdrowie-na-co-dzi ... index.html

Dobrze, że piszą, szkoda, że nie za mądrze.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
gerda
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: wt 24 wrz, 2013 10:00
Lokalizacja: Bielsko

Post autor: gerda »

Dziennikarstwo na wysokim poziomie...
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

Po licznych kontaktach z mediami mam swoje przemyślenia na ten temat :) W sumie to na dłuższy tekst.

Doskonale wiemy czego chcielibyśmy od dziennikarzy, jak dużo chcemy im powiedzieć o celiakii i diecie, ile spraw i jak wyjaśnić, niestety nie zawsze się da. Bywa z tym bardzo różnie. Media rządzą się własnymi prawami... Ale nie ustajemy w staraniach, żeby o glutenie, celiakii, diecie bezglutenowej pojawiało się coraz więcej informacji. Ludzie muszą się z tym wszystkim osłuchać, to najlepszy sposób żeby zwiększać świadomość społeczną.

Prostujemy i naprawiamy co tylko można, niestety czasem trafiają się dziennikarze-wyrobnicy. Ale bywają też bardzo mądrzy i rzeczowi.

Różne artykuły, które ostatnio się ukazały są na bieżąco umieszczane na stronie Stowarzyszenia:
http://www.celiakia.pl/media-o-celiakii/
http://www.celiakia.pl/kategoria/artykuly-o-celiakii/


Ostatnio ukazał się nawet artykuł o nas w "Bieganiu":))
Ostatnio zmieniony czw 26 wrz, 2013 21:05 przez Małgorzata, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek
laki
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: wt 01 paź, 2013 12:09
Lokalizacja: wrocław
Kontakt:

Post autor: laki »

Nudzie muszą o tym wiedzieć , to będzie bezpieczniejsze dla nas
marry
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: wt 01 paź, 2013 14:10
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: marry »

Bezpieczniejsze dla nas, a także można więcej informacji dla naszych bliskich, im to też pomaga.
ODPOWIEDZ