Wyniki I tury badań produktów '09 2020r

Moderator: Moderatorzy

Wyniki I tury badań produktów '09 2020r

Postprzez Leeloo » Śr 30 wrz, 2020 14:55

Kolejny raz zbadaliśmy produkty na zawartość glutenu w ramach naszej akcji konsumenckiej. Tym razem do badań oddaliśmy ponad 40 produktów. Jest jedno przekroczenie.

Do badań na FB zgłoszono nam tak wiele propozycji, że postanowiliśmy wykonać aż dwie tury. Pierwsza partia została właśnie zbadana, kolejna w listopadzie. Do badań w dwóch akredytowanych laboratoriach oddaliśmy łącznie 43 produkty, w tym:

słone przekąski,
mąki z ziaren,
gotowe dania i sosy (w tym wegetariańskie),
pasty warzywne,
produkty mleczne oraz wegańskie.
Część produktów była opisana jako bezglutenowa, reszta nie miała na etykiecie informacji/ostrzeżenia o glutenie.

WYNIKI

Wnioski płynące z tej tury badań są generalnie optymistyczne. W całej puli tylko jeden produkt nie był bezglutenowy i uzyskał wynik 47,16±8,96 ppm (miligramów na kilogram) glutenu i są to nasiona lnu odtłuszczone firmy Dary Natury. Produkt nie był opisany jako bezglutenowy, ale nie zawierał też ostrzeżenia o możliwej zawartości glutenu. Przypominamy, że bezpieczny poziom zawartości glutenu to 20 ppm (20 miligramów na kilogram).

Jeżeli producent użyje surowca zawierającego gluten, musi taką informację podać na etykiecie gotowego wyrobu. Natomiast jeśli go świadomie nie użyje, a istnieje możliwość wtórnego zanieczyszczenia glutenen, zamieszczenie takiego ostrzeżenia jest dobrowolne (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r.) (https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 32011R1169). O wyniku badania poinformowaliśmy firmę Dary Natury prosząc o zamieszczenie na produkcie ostrzeżenia o możliwej zawartości glutenu oraz o weryfikację, skąd gluten wziął się w produkcie, który z natury powinien być bezglutenowy.

Podsumowując tę i poprzednie tury naszych badań uważamy, że najbezpieczniej jest kupować produkty opisane jako bezglutenowe. Polecamy szczególnie te, które oznaczone są znakiem towarowym Przekreślony Kłos:
https://celiakia.pl/przekreslony-klos/w ... utenowych/
W ich przypadku mamy pewność, że są regularnie badane pod kątem zawartości glutenu, a zakłady produkcyjne są poddawane audytom.

:569: Pamiętajmy, że każde tego typu badanie produktów przedstawia jedynie jednostkowe wyniki konkretnych produktów i nie daje nam gwarancji, że następna ich partia też będzie wolna od glutenu lub z glutenem – wszystko zależy od producenta. O wynikach wszystkich poprzednich badań można przeczytać tutaj:
https://celiakia.pl/kategoria/badania/

Badania produktów na zawartość glutenu są finansowane z wpłat z tytułu 1% podatku. Dziękujemy wszystkim osobom, które przekazują Stowarzyszeniu 1% podatku.

Zarząd Stowarzyszenia

WYNIKI:

1. https://celiakia.pl/wp-content/uploads/ ... en2020.pdf

2. https://celiakia.pl/wp-content/uploads/ ... -bezgl.pdf

3. https://celiakia.pl/wp-content/uploads/ ... ezenia.pdf
Jest taka cierpienia granica, za którą się uśmiech pogodny zaczyna.

Obrazek
Avatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 7558
Dołączył(a): Pt 22 mar, 2013 19:33
Lokalizacja: Polska

Powrót do Badania, licencje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość