Produkty do przebadania - propozycje

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Bez przesady, ziemniaczane syropy skrobiowe traktujemy chyba jako pewniki? :D :wink: Dla mnie ważna jest sama zasada - skoro gluten nie jest w stanie przetrwać procesu destylacji (a nie jest), to może nie przetrzyma też jak z niego/z nim robią syrop? Tutaj chyba nie są potrzebne badania konkretnych produktów, tylko stanowisko jakiegoś obeznanego z tematem technologa żywności (czy coś w tym stylu). Niech się wypowie: czy jest jeden sposób otrzymywania w/w syropów, czy może kilka, jak z jego glutenowością, itp. Kilka niezależnych źródeł twierdzi uparcie, że w spirytusie zbożowym (ani żadnym innym destylowanym alkoholu zbożowym) glutenu nie ma. Musimy się upewnić, jak to jest z tą skrobią i syropami.
Chyba już się robię nudna.... #-o :wink:
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
Ola*
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 441
Rejestracja: śr 15 lut, 2006 10:41
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ola* »

kabran pisze:niech się wypowie: czy jest jeden sposób otrzymywania w/w syropów, czy może kilka, jak z jego glutenowością, itp.
Zgadzam się z kabran w 100% To teraz "tylko" znajdźmy kogoś, kto może się wypowiedzieć :(

W temacie o serach, szynkach i dżemach :wink: pisałam o dyrektywach Unii Europejskiej, która wycofała syrob glukozowy z listy potencjalnych groźnych dla nas składników. Myślę, że taka decyzja nie była przypadkowa i na pewno stały za nią konkretne badania. Nie wiem jeszcze, czy do końca mnie taka informacja przekonuje - jest to na pewno jakaś poszlaka.

W 100% chyba przekonałaby mie informacja od jakiegoś technologa żywienia no i ze 20 przebadanych produktów, w których składzie jest syrop glukozowy czy fruktozowy :wink:

Swoją drogą - jak się do siebie mają syrop glukozowy, syrop fruktozowy i syrop glukozowo - fruktozowy?
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Moje typy:
1. Piwo - najchętniej Żywiec, ale może być też Okocim,
2. płatki kukurydziane Nestle
3. majonez - np. Hellmans
4. musztarda np. sarepska z Kamisu
5. cukierki z syropem glukozowo - fuktozowym itp. - np. wedlowskie landrynki HOPS
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Joanna P.
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 166
Rejestracja: pt 09 gru, 2005 10:25
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Joanna P. »

To ja się będę upierać przy musztardzie delikatesowej Kamisu, bo jest na occie winnym.
Z dostępnych szerzej (mam nadzieję ) serów proponuję ser Sokół, bo w odróżnieniu od edamskich jest jeden, pakowany w kosteczkach, co pozwala uniknąć krojenia brudnym nożem przez panią sklepową.
Awatar użytkownika
Gaga
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: śr 09 sie, 2006 00:11
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: Gaga »

Witam ,

To bardzo dobry pomysł.
Poniewaz padło juz tyle propozycji i produktów , że nie będę się powtarzać .
Dopiszę tylko swoją opinię. Otóż myślę ,że rzeczywiście najrozsądniej wybrać listę produktów , które najczęściej występują w składzie wielu innych produktów i zawsze są dla nas problematyczne i dyskusyje. jak np.:
- syrop glukozowo -fruktozowy,
- maltodekstryna
- słód jęczmienny itp.
Co do produktów to nieśmiało dodałabym majonez dekoracyjny Hellmans - podjadamy go niestety czasem....
Gaga
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Uważam, że jako składnik na jedno z czołowych miejsc wysuwa sie glutaminian sodu. Skoro jest wszędzie, to musimy wiedzieć czy jest BG.
Awatar użytkownika
asiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 394
Rejestracja: ndz 22 sty, 2006 11:08
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: asiar »

Rafal_tata pisze:Uważam, że jako składnik na jedno z czołowych miejsc wysuwa sie glutaminian sodu. Skoro jest wszędzie, to musimy wiedzieć czy jest BG.
Popieram, przy czym zbadajmy koniecznie taki z pszenicy, no i syropy, też z pszenicy, a jeszcze poproszę o spirytus- to wyjaśniłoby sprawę wszelkich octów i alkoholu
Paulito
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: śr 18 sie, 2004 00:51
Lokalizacja: Ruda Slaska

Post autor: Paulito »

Gaga pisze:Co do produktów to nieśmiało dodałabym majonez dekoracyjny Hellmans - podjadamy go niestety czasem....
Majonez sprawdź jodyną i po krzyku, z tego co pamiętam jest OK
Ola
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 63
Rejestracja: pt 16 sty, 2004 10:52
Lokalizacja: Bla

Post autor: Ola »

Małgorzata pisze:Spróbuję porozumieć się w tej sprawie ze stowarzyszeniem angielskim, oni robią takie listy bezpiecznych produktów już od dawna, po co błądzić po omacku jak można skorzystać z doświadczenia innych (nawet nasi południowi sąsiedzi mają długą listę bezpiecznych produktów i prężnie działają od lat, dlaczego u nas nikt wcześniej się za to nie wziąłł?!!!!!! - pytanie raczej retoryczne, wiem...)

I powiem Wam szczerze, że ogrom pracy, którą musimy wykonać, żeby zaczęto się z nami liczyć jest powalający....


Lista taka już BYŁA WYDANA w Polsce 2000 roku (w formie broszury) i została rozprowadzona wśród celiaków.

NIESTETY, jak czas pokazał zrobienie takiej listy AKTUALNEJ przez dłuższy czas w Polsce jest NIEMOŻLIWE. Producenci w naszym kraju często zmieniają receptury (wybierają to co najtańsze, a to z reguły nie jest bezglutenowe), więc publikacja praktycznie musiałaby być aktualizowana (korygowana) co miesiąc lub dwa. Oczywiście w przypadku publikacji w formie broszury pociąga to za sobą DUŻE KOSZTY.

Mało tego. Pomimo zapewnień w korespondecji (producent nic nie płacił za umieszcenie informacji o bezglutenowych produktach w broszurze), że producent poinformuje wydawce o ewentualnych zmianach w stosowanych recepturach to NIKT TEGO NIE ROBIŁ.

W efekcie, cały koszt i czas poświęcony na przygotowanie dla chorych broszury (broszura była wydana w formie pisemnej w układzie graficznym takim samym jak tego typu bproszura w Holandii) poszedł na marne, gdyz po krótkim czasie stała się ona NIEAKTUALNA.

OCZYWIŚNIE NIE OZNACZA TO, ŻE NIE MAMY W POLSCE TAKIEJ LISTY POSIADAĆ, ALE CZY W ZWIĄZKU Z TYM NIE BYŁOBY DLA NAS LEPIEJ PRZYGOTOWAĆ JEJ W FORMIE ELEKTRONICZNEJ NA STRONIE WWW.

TAKĄ LISTE ŁATWIEJ AKTUALIZOWAĆ, NIŻ WYDAWAĆ ERRATY DO PUBLIKACJI lub (nie daj Boże) WPROWADZAĆ CHORYCH W BŁĄD.

Ola
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

Nikt nie mówił, że lista ma być w formie broszury. Wiadomo, że nie stać nas na taką formę, trudniej ją aktualizować i rozprowadzać ( a tak z ciekawości spytam ilu celiaków dostało tę z TPD? Rozumiem, że to raczej była lokalna inicjatywa? ). O tym co dokładnie i jak badać, aby było to aktualne i użyteczne oraz w jakiej formie to publikować zdecydujemy wspólnie jako stowarzyszenie, po konsultacjach z innymi, bardziej doświadczonymi stowarzyszeniami. I postaramy się, aby nasza ewentualna lista była szeroko dostępna dla jak największej liczby zainteresowanych.
Awatar użytkownika
GosiaM
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 866
Rejestracja: pn 24 maja, 2004 22:49
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GosiaM »

asiar pisze:
Rafal_tata pisze:Uważam, że jako składnik na jedno z czołowych miejsc wysuwa sie glutaminian sodu. Skoro jest wszędzie, to musimy wiedzieć czy jest BG.
Popieram, przy czym zbadajmy koniecznie taki z pszenicy, no i syropy, też z pszenicy, a jeszcze poproszę o spirytus- to wyjaśniłoby sprawę wszelkich octów i alkoholu
Popieram to co napisał Rafal_tata i asiar.
Joanna P.
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 166
Rejestracja: pt 09 gru, 2005 10:25
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Joanna P. »

Olu, a czy możesz ujawnić, jakie produkty Bydgoszczanie zweryfikowali negatywnie, tj. co na pewno nie jest bezglutenowe? Taka lista też by coś nam wniosła.

A z innej beczki - badanie syropu glukozowo - fruktozowego już chyba nie będzie konieczne, zapraszam do wątku topics3/syrop-glukozowo-fruktozowy-vt827.htm
Awatar użytkownika
Marko Ramius
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 35
Rejestracja: wt 29 sie, 2006 10:02
Lokalizacja: Kościan

Post autor: Marko Ramius »

Osobiście nie mam konkretnych propozycji, nie zależy mi specjalnie na żadnym z konkretnych produktów, ale chciałbym, żeby przy wyborze patrzeć z punktu widzenia najmlodszych, to im powinno się dac sznse na jak naljepszy rozwój. Przecież bez piwa też można, a dajmy więcej radości dziecią.
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Marko Ramius pisze:Osobiście nie mam konkretnych propozycji, nie zależy mi specjalnie na żadnym z konkretnych produktów, ale chciałbym, żeby przy wyborze patrzeć z punktu widzenia najmlodszych, to im powinno się dac sznse na jak naljepszy rozwój. Przecież bez piwa też można, a dajmy więcej radości dziecią.
Nie mam nic przeciwko dawaniu radości dzieciom, ale uważam, że jednym z najważniejszych mitów co do celiakii, jaki należy obalić, to fakt, iż jest to choroba wieku dziecięcego. A akurat asortyment jedzenia bezglutenowego jest w znacznym stopniu nastawiony na dzieci, a nie na dorosłych - te upiorne opakowania z Glutenexu, te dziecinne ciasteczka, a brak czegoś co można zabrać w podróż służbową ...
IMHO dla dorosłego celiaka piwo (obok pizzy) jest pożywieniem, którego najbardziej brakuje - nie tyle ze względu na brak zastępników, co ze względu na społeczną dostępność (tj. nie możesz iść z kumplami na piwo i pizzę)
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
Marko Ramius
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 35
Rejestracja: wt 29 sie, 2006 10:02
Lokalizacja: Kościan

Post autor: Marko Ramius »

Przecież wybór batonika do badania zamiast piwa nie utrwali mitu.... Piwo piją dorośli, a nam jest łatwiej zrozumieć , że nie wolno.
ODPOWIEDZ