Znakowanie produktów bezglutenowych

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Znakowanie produktów bezglutenowych

Post autor: Małgorzata »

Trochę wyjaśnień na temat oznaczania naszych produktów:

Na innych stronach w Internecie możecie natrafić na informacje, że w znakowaniu produktów bezglutenowych panuje zupełna dowolność. Niestety wprowadza to kompletny chaos na rynku i sprawia, że bezglutenowi konsumenci gubią się wśród mnogości symboli, różnych ich kolorów i wzorów. Strony i osoby, które propagują tego typu dowolność w oznaczaniu żywności bezglutenowej działają na szkodę konsumentów, ponieważ utrwalają ten chaos - teoretycznie każdy może oznaczyć produkt bez żadnych badań, nie przestrzegając norm bezglutenowości. Jako bezglutenowi konsumenci mamy dość tego typu dowolności, chcemy wiedzieć, że produkt oznaczony kłosem na pewno jest bezpieczny.
A pamiętajcie, że nie zawsze tak jest!

Stąd powstała idea, aby uregulować tę sprawę wprowadzając na rynek jeden, uznany powszechnie na świecie znak, którego użycie jest unormowane, gdyż wymaga spełnienia i przestrzegania norm zapewniających konsumentom bezglutenowym pełne bezpieczeństwo.

Tak jest na Zachodzie i na świecie, tak też powinno być i w Polsce. I to robi nasze Stowarzyszenie. Tylko pokazany poniżej międzynarodowy symbol (w trzech wersjach kolorystycznych – zielonej, białej i czarnej) umieszczony na produkcie oznacza, że jest to produkt w 100% bezpieczny, gdyż jego producent ściśle współpracuje z największą ogólnopolską organizacją osób chorych (czyli z nami) i regularnie bada swoje produkty. Stanowi to jasny przekaz dla konsumenta – „mogę kupić ten produkt bez czytania etykiety, mogę mu zaufać”.

Certyfikacja produktu bezglutenowego oznacza umieszczenie na nim licencjonowanego symbolu przekreślonego kłosa.
Certyfikacja produktu bezglutenowego Obrazek
Ostatnio zmieniony sob 13 sie, 2011 18:23 przez Małgorzata, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
mietka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: pt 20 lut, 2015 13:40

Re: Znakowanie produktów bezglutenowych

Post autor: mietka »

Właśnie kupiłam chrupki kukurydziane sprzedawane pod marką carrefour,na opakowaniu nie ma przekreślonego kłosa ale jest napis "produkt bezglutenowy".Czy to wystarczy aby zaufać producentowi,czy takie oznaczenie jest dopuszczalne?? :?: :029:
vitkowski
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: pt 27 mar, 2015 09:25

Re: Znakowanie produktów bezglutenowych

Post autor: vitkowski »

Raczej każdemu producentowi który spełnia odpowiednie normy powinno zależeć na zamieszczeniu znaczka na swoim produkcie.
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Znakowanie produktów bezglutenowych

Post autor: Anula80 »

Może po prostu nie spełniają tych warunków
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
mietka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: pt 20 lut, 2015 13:40

Re: Znakowanie produktów bezglutenowych

Post autor: mietka »

Ja też mam wątpliwości co do oznaczenia produktów,spotkałam się z symbolem przekreślonego kłosa ale nie ma na nim symbolu 'C' w kółeczku,czy produktom z takim oznaczeniem można zaufać?
ODPOWIEDZ