Pytanie o info

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ

Jak trafiłeś/aś na portal celiakia.pl?

Czas głosowania minął pt 21 sie, 2009 10:45

przez wyszukiwarkę internetową
9
90%
polecili mi znajomi/rodzina
0
Brak głosów
przez instytucje/organizacje pozarządowe
0
Brak głosów
inne
1
10%
 
Liczba głosów: 10

Awatar użytkownika
Tomkus
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 615
Rejestracja: pn 08 gru, 2008 12:38
Lokalizacja: Małopolska

Pytanie o info

Post autor: Tomkus »

Skąd dawniej czerpali wiedzę, informacje, chorzy na celiakię, i o zasadach stosowania diety bezglutenowej, przed pojawieniem się portalu celiakia.pl, właśnie na te tematy?
O, nie chcieć, o i nie móc umrzeć chociaż nieco!
Wszystko wypite! Ty tam, nie śmiej się z mych żali!
Wszystko, wszystko wypite! zjedzone! - Cóż dalej?

/Paul Verlaine/
Fredzia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: pn 04 maja, 2009 13:23
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Fredzia »

Moja mama na początku dowiadywała się wszystkiego od lekarzy, a że to wszystko i tak było za mało, to były takie kółka samopomocy, już nie pamiętam jak to się nazywało. Tam wymieniało się informacjami, gdzie i co można kupić, nowymi przepisami i wszelkimi poradami. Z tego okresu, a nie chodziłam jeszcze wtedy do szkoły, pamiętam też, że te kółka organizowały dla dzieci np. przyjęcia świąteczne.
Awatar użytkownika
nula
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 164
Rejestracja: pn 23 paź, 2006 21:00
Lokalizacja: Jazgarzewszczyzna

Post autor: nula »

W latach 80-tych, w wielu miastach, w miarę sprawnie działały koła "bezglutenowców" przy TPD. To pewnie o te kółka samopomocy chodzi. Poza tym co prawda nie było Internetu ale prasa wychodzila :)
Były wzmianki w gazetach i tzw. poczta pantoflowa. Wychodziło nawet pisemko "Przekreślony Kłos"
Obrazek
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Wbrew pozorom całkiem łatwo było skrzyknąć ludzi do pracy chartytatywnej i organizowania sieci ludzi zainteresowanych tematem w całym kraju. Z zagranicy przychodziły dary bezglutenowe, a wszystko kręciło się wokól TPD faktycznie, były inne czasy, ale o ironio łatwiej było zaufać zwykłym produktom dostępnym na rynku, typu sery, wędliny i wszelkiej maści produkty, których kiedyś nikt by nie podejrzewał o zawartość glutenu, a dzisiaj i owszem. Było ciężko, ale niewątpliwie z innych niż dzisiaj powodów, a przecież nawet o telefon wtedy było trudno (mam na myśli okres bezpośrednio po stanie wojennym aż do lat 90tych.)
Awatar użytkownika
Tomkus
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 615
Rejestracja: pn 08 gru, 2008 12:38
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tomkus »

Z tego, co się trochę dowiedziałem, czasopismo "Przekreślony Kłos", było wydawane dla rodziców, posiadających dziecko chore na celiakię. Zawierało artykuły lekarzy, psychologów, dietetyków. Ten biuletyn starał się przybliżyć rodzicom samą chorobę, uświadomić konsekwencje jakie wywołuje, omawiał zasady stosowania diety i publikował nawet przepisy kulinarne dla chorych.
Można powiedzieć, że podobną rolę spełnia teraz strona internetowa celiakia.pl, w tym forum dyskusyjne.
O, nie chcieć, o i nie móc umrzeć chociaż nieco!
Wszystko wypite! Ty tam, nie śmiej się z mych żali!
Wszystko, wszystko wypite! zjedzone! - Cóż dalej?

/Paul Verlaine/
ODPOWIEDZ