Nowy program Stowarzyszenia! Celiak w szkole

Moderator: Moderatorzy

Nowy program Stowarzyszenia! Celiak w szkole

Postprzez Leeloo » Cz 06 paź, 2016 21:39

„SZKOŁA PRZYJAZNA DZIECIOM ZE SZCZEGÓLNYMI POTRZEBAMI ŻYWIENIOWYMI na przykładzie dzieci z celiakią.”

To nowy program Stowarzyszenia, który właśnie się rozpoczął. Celem tego programu jest stworzenie w szkole środowiska otwartego, empatycznego i bezpiecznego dla zdrowia dzieci na diecie bezglutenowej. Program przewiduje:

- Wyposażenie nauczycieli w wiedzę i umiejętności potrzebne przy sprawowaniu opieki nad dzieckiem z celiakią. Będą to np. wiedza z zakresu diety bezglutenowej, produktów dozwolonych i zakazanych, umiejętność czytania etykiet, wiedza z zakresu specyfiki przygotowywania i serwowania posiłków bezglutenowych itp.
- Ułatwienie dziecku z celiakią funkcjonowania w grupie rówieśniczej, zadbanie o dobre relacje i empatię w klasie.
- Wyposażenie rodziców rówieśników w wiedzę na temat choroby jaką jest celiakia i oswojenie ich z tematem aby nie bali się zapraszać takiego dziecka do własnego domu.
- Stworzenie warunków, w których dziecko będzie mogło zjeść bezpieczny posiłek, z naciskiem na wycieczki szkolne i zielone szkoły.
- Wyposażenie pedagogów i psychologów szkolnych w wiedzę z zakresu ograniczeń wynikających ze specyfiki diety bezglutenowej.

Rezultatem programu będzie stworzenie w miarę uniwersalnych procedur, które ułatwią współpracę szkoły z rodzicami. W toku programu opracowane zostaną materiały i ulotki, które potem Stowarzyszenie udostępni swoim członkom.

W roku szkolnym 2016/2017 program będzie realizowany przy współpracy z Zespołem Szkół Publicznych im. Noblistów Polskich w Lesznowoli k. Warszawy. Do programu została wybrana duża szkoła, licząca ponad 1100 uczniów, do której uczęszczają dzieci z celiakią.

Mamy nadzieję, iż program zyska poparcie Ministerstwa Edukacji Narodowej, zaś w następnym roku, wypracowane procedury pozwolą na wdrożenie ich w innych szkołach w Polsce.

W związku z tym zwracamy się z prośbą do rodziców dzieci na diecie bezglutenowej o podzielenie się swoimi doświadczeniami dotyczącymi współpracy ze szkołą. Prosimy o te dobre oraz te przykre historie, które pomogą innym w lepszym zrozumieniu problemów w szkole dzieci na diecie bezglutenowej.
Historie prosimy wysyłać do Joanny Kostrubiec (Główny Koordynator Programu) na adres: j.kostrubiec@celiakia.pl


http://www.celiakia.pl/nowy-program-stowarzyszenia/
Jest taka cierpienia granica, za którą się uśmiech pogodny zaczyna.

Obrazek
Avatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 7542
Dołączył(a): Pt 22 mar, 2013 19:33
Lokalizacja: Polska

Powrót do Pozostałe tematy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość