Celiakia ?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Zyziu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pn 08 lut, 2016 14:43
Lokalizacja: Tarnów

Celiakia ?

Post autor: Zyziu »

Witam,
na wstepie napisze ze jestem tutaj nowy :).
Chcialbym zasiegnac Waszej opini. Od zeszlego roku zmagam sie z przewleklymi begunkami, trwajacymi zwykle ponad dwa tygodnie. W drugiej polowie zeszlego roku taka sytuacja miala miejsce dwukrotnie. Trzy miesiace spokoju.Dokladnie 3 tygodnie temu, godzine po powrocie z ferii zimowych nastapila ponownie biegunka.Cokolwiek bym nie zjadl odrazu wizyta w toalecie, po czym dzien spokoju od biegunka ale za to potworne gazy, tak naprzemian. Lekarz pierwszego kontaktu stwierdzil ze nie jest to normalne, ze bedzie trzeba zrobic badania na posiw... ale ze najpierw trzeba to podleczyc. Zaproponowal metronizadol, niestety to nie pomoglo. Wybralem sie do gastrologa, ktory po krotkim wywiadzie przepisal mi skierowanie na gastroskopie z podejrzeniem choroby trzewnej, dodatkowo badania na przeciwciala endomysium i transglutaminazie tkankowej. Dodatkowo antybiotyki, xifaxan,salazopyrin. To tez przez kolejnych 5 dni w zeden sposob nie uspokoilo begunek!.Dzis otrzymalem pierwszy wynik na przeciwciała endomysium- "metoda IIFT stwierdzono obecnosc przeciwcial przeciwko endomysium i GAF3 X w klasie IgG", nie do konca wiem co to oznacza ?. I sprawa najistotniejsze w moim poscie ;),Jutro tj wtorek ide na gastroskopie.... ale w piatek wieczorem nie dalem rady, sprobowalem wprowadzic diete bez glutenu, w niedziele wieczorem nastapila poprawa, biegunki ustapily, kluczowe pytanie, czy to moze znieksztalcic jutrzejsze badanie gastroskopowe?
Z gory dziekuje i licze na szybka Wasza opinie :)
YT: Celiak w Podróży
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Celiaki ?

Post autor: pleomorfa »

Zyziu spokojnie, nie zniekształci to wyniku gastroskopii, bo nie jest to długa dieta :).
Stwierdzenie obecności charakterystycznych przeciwciał to pierwszy krok w potwierdzeniu celiakii. To znaczy, że coś się dzieje.

Natomiast dopilnuj przed badaniem, aby pobrali wycinki z dwunastnicy, bo bez tego nie ma rozpoznania celiakii.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Zyziu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pn 08 lut, 2016 14:43
Lokalizacja: Tarnów

Re: Celiakia ?

Post autor: Zyziu »

pleomorfa, dziekuje za szybka reakcje i odpowiedz :)
Podejrzenie choroby , temat celiakii, to dla mnie zupelna nowosc :)
Pozdrawiam
YT: Celiak w Podróży
Awatar użytkownika
Zyziu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pn 08 lut, 2016 14:43
Lokalizacja: Tarnów

Re: Celiakia ?

Post autor: Zyziu »

Witam Ponownie .
Dzis otrzymalem wyniki badania histopatologicznego gastroskopii: 'W preparatach fragmenty blony sluzowej dwunastnicy o zaburzonej architektonice ze znacznie skroconymi kosmkami i obfitym naciekiem zapalnym. W nablonku pokrywajacym widac liczne komorki limfoidalne.Obraz mikroskopowy przy odpowiednich danych klinicznych odpowiada aktywnej fazie choroby trzewnej (celiakia)." Jesli dobrze odczytuje to celiakia ?. Jestem naiwny i licze ze to nie ostateczna diagnoza.
Pozdrawiam
YT: Celiak w Podróży
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia ?

Post autor: pleomorfa »

Witam na pokładzie :564:
Celiakia to nie koniec świata. Trzeba się przemęczyć pierwsze kilka miesięcy i potem idzie z górki. Wiem, że łatwo mówić po iluś tam latach, ale jak się przetrwa początek to potem już się człowiek przyzwyczaja.

A stety niestety z wyników jak byk wychodzi. Z dwojga złego lepiej wiedzieć co Ci jest i jak temu zaradzić :).
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Zyziu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pn 08 lut, 2016 14:43
Lokalizacja: Tarnów

Re: Celiakia ?

Post autor: Zyziu »

Przyznaje, liczylem ze gastroskopia jednak nie potwierdzi celiakii.... a mialem isc dzisiaj na piwko i pizze ! ;).
Wszystko wskazuje na to ze musze na stale zmienic diete i swoje nawyki zywieniowe :).
YT: Celiak w Podróży
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Celiakia ?

Post autor: Anula80 »

To właśnie idealna okazja dziś pójść na piwko i pizzę na pożegnanie :)
A od jutra dieta bg
Dasz radę, powodzenia :)
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
Zyziu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pn 08 lut, 2016 14:43
Lokalizacja: Tarnów

Re: Celiakia ?

Post autor: Zyziu »

pleomorfa, owszem, masz racje :), teraz przynajmniej wiem co bylo przyczyna tych przykrych dolegliwosci, i jak z tym sobie radzic :)
Anula80 , swiadomosc tego ile sie meczylem sprawila ze odpuscilem pizze i piwko ;). Napewno te produkty pojawia sie w przyszlosci w mojej diecicie... ale juz w wersji bezglutenowej ;).Apropo radzenia sobie z dieta bezglutenowa. Wczoraj wieczorem pojawilo sie pogorszenie (uczucie przelewania, bulgoty i gazy). Dzis ponownie, znowu wieczorem, powtorka z rozrywki :/. Zastanawiam sie czy popelnilem jakis blad w diecie, choc jestem prawie przekonany ze nie!. Mam zatem pytanie do Was, dokladnie dzis mijaja 2 tygodnie od kiedy jem bez glutenu, czyli bardzo krociutki okres regeneracji. Czy zdazaly Wam sie na poczatku takie historie, lekkie nawroty?, czy raczej szukac bledow w diecie ?.
YT: Celiak w Podróży
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia ?

Post autor: pleomorfa »

Nie masz określenia w skali Marsha, ale weź pod uwagę, że przy uszkodzeniu kosmków może występować nietolerancja laktozy i jej wykluczenie na początku diety bezglutenowej może przynieść również poprawę. Dodatkowo niektórzy bezglutenowcy mimo oczyszczenia nie są w stanie zdzierżyć skrobi pszennej bezglutenowej - jeśli ją spożywałeś, weź to pod uwagę.

A poza tym możesz nam tu napisać co jadłeś i piłeś w ciągu tych dwóch dni, razem z firmami i poszukamy :p.

No i też jelita są uszkodzone, cięższe rzeczy mogą wpływać dosyć mocno na problemy gastryczne nawet na diecie, aczkolwiek warto najpierw przyjrzeć się, czy gdzieś nie popełnia się błędu.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: Celiakia ?

Post autor: justek625 »

Hmm tego stanu moze byc pare powodow.
Jednym z nich moze byc wieksza wrazliwosc zoladka czy jelita. Podam ci przyklad jak przeszlam na diete bg zaczelo mi sie strasznie odbijac, to byla jakas tragedia, musialam w nocy wstawac i usiasc po pare razy zeby mi sie odbilo, a w ciagu dnia to po prostu ciagle, polecialam do swojego gastroenterologa i mowie: co to jest!!! g:( A on do mnie, ze czasami tak wlasnie reaguje ~(juuz nie pamietam czy zoladek, czy jelita). Ja mowie, ze moze jestem na cos uczulona np na kukurydze, a on, ze na pewno nie i to minie, zeby dac sobie czas. Po pol roku, az po pol roku to minelo calkowiecie i faktycznie mial racje. Nie wiem skad sie ta wrazliwosc nagle robi, czy na te bg jedzenie ktore sie domyslam jest bardziej 'przetworzone', czy na zwiekszenie na przyklad niektorych skladnikow takich jak kukurydza. Na samym poczatku organizm bedzie roznie reagowal i potrzebuje czasu, zeby do siebie dojsc. W dwa tygodnie na pewno to nie nastapi i rozne rzeczy beda sie dziac.
pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
Zyziu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pn 08 lut, 2016 14:43
Lokalizacja: Tarnów

Re: Celiakia ?

Post autor: Zyziu »

No tak, na moim wyniku brak okreslenia skali Marsha, czy to dosc czeste?. Co do laktozy, mleka i tego typu produktow unikam, jadlem natomiast ser zolty z biedronki, swiatowid gouda w plastrach. No dobrze, to moze jak na spowiedzi ;), co jadlem ;). Obiady to mieso, glownie drobiowe, gotowane lub duszone. Do tego zwykle marchewka lub cukinia, wszystko doprawiane tylko sola i pieprzem.Zupy, jarzynowa, i ostatnio pomidorowa z przecierem z pudliszek. Snadania to glownie wafle ryzowe(kupiec,bezgl.) z uduszona piersia z indyka, tak w ramach wedliny ;).Dwa razy jajecznica i jako na miekko;).Kolacje to ponownie wafle, z maslem, uduszona piersia i powyzszym serem zoltym z biedronki. Do tego owoce, banany, kiwi.Na poczatku tygodnia kupilem sobie wafle ryzowe z poloewa czekoladowa, jugurtowa , mleczna czekoladowa, firmy sonko bezglutenowe ;p, acha... zezarlem wszystki ;p, dawno nie jadlem nic slodkiego, a jestem ciasteczkowym potworem ;p. No i wczoraj kupilem sobie w miejscowej piekarni chleb jak twierdza bezglutenowy, dodam ze pogorszenie nastapilo dwa dni temu. A dzis jest jeszcze gorzej, do gazow, przelewania doszla poranna biegunka :/.Przed chwila wysmarowalem maila do kierownictwa z zapytaniem o owym chleb, i jego bezglutenowsc :)Obnazylem wszystko, co jadlem w ostatnim okresie ;), nie zauwazam tutaj nic podejrzanego?, no moze poza tym chlebem, choc dzien przed nim nastapilo pogorszenie, a w czasie jego spozycia jest jeszcze gorzej, byc moze on te sie dolozyl do tego. Jestem na poczatku mojej drogi z dieta bezglutenowa, zakladam wiec ze moge nie zauwazac pewnych bledow :)
YT: Celiak w Podróży
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia ?

Post autor: pleomorfa »

Czy skala występuje czy nie to kwestia patomorfologa. Jedni umieszczają, inni nie.

Zyziu podstawowa zasada, nie kupujemy chleba w zwykłych piekarniach, jeżeli nie jest robione przez wyspecjalizowane piekarnie. On nie jest bezglutenowy.

Pozwolę sobie Twój jadłospis wypunktować.
1. Mięso gotowane i duszone, marchewka lub cukinia, sól i pieprz - OK, przyprawy nie mają info o śladowych ilościach?
2. Zupa jarzynowa i pomidorowa - bez kostek rosołowych?
3. Różnie ludzie reagują na wafle ryżowe, niektórych bolą brzuchy, zaparcia, biegunki, aczkolwiek wtedy raczej nie byłoby tak nagłego pogorszenia. (mnie się zdarza przelewanie po dużych ilościach, wzdęcia i bóle brzucha)
4. Co do wafli w polewie to tam najczęściej czai się laktoza.
I jeszcze wchodzi w grę zakażenie krzyżowe podczas przygotowywania posiłków, bo coś było niedomyte, bo okruszki gdzieś leżały itp.

Możliwe też, że ilość wafli (niekoniecznie nawet laktoza choć jest taka szansa) wpłynęła na pogorszenie samopoczucia, a chleb dopełnił dzieła.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Zyziu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pn 08 lut, 2016 14:43
Lokalizacja: Tarnów

Re: Celiakia ?

Post autor: Zyziu »

Justek625 :), Byc moze, nagla i radykalna zmiana tez sie do tego przyczynila, no coz.... trzeba dac czasu czas ;).
pleomorfa :) Napewno juz wiecej tego chleba nie kupie!, choc smakowal i byl swiezy, czego nie mozna powiedzic o typowych chlebach bezglutenowych, smakuja koszmarnie :/.Co do przypraw, nie stosuje zadnych, rowniez kostek rosolowych, wylacznie sol i pieprz :)Co do wafli ryzowych, faktycznie jem ich sporo, od poczatku diety, wydaje mi sie ze jesli mialy by mi zaszkodzic to nastapilo by to juz chwile temu?.Dostalem dzisiaj od zony znajomego, notabene chorej na celiakie, przepis na chleb bezglutenow :),zaczne piec wlasny chleb :).Reakcja krzyzowa, jest to mozliwe.... mala kuchnia, posilki glutenowe i bezgl, cos moglo sie zmieszac, zostac niedomyte.Musze temu poswiecic wiecej uwagi!.Bylem przed chwila u rodzicow, podrzucili mi jeden ciekawy temat. Ponoc majac roczek, zlapalem w szpitalu gronkowca, ktory wywolal jakas reakcje na gluten, tak wtedy twerdzili lekarze, a bylo to ponad 30 lat temu, czyli mniej rozwinieta diagnostyka. W kazdym badz razie przez rok bylem na diecie bezglutenowe. Po roku badania posiewowe nie wykazaly gronkowca, lekarze kazali wrocic do normalnej diety :). Ale pomijajac wszystko, fajnie ze jest takie miejsce, takie forum, gdzie mozna zasiegnac sporo waznej wiedzy, w zupelnie nowym temacie ;). Dzieki !
Awatar użytkownika
Zyziu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pn 08 lut, 2016 14:43
Lokalizacja: Tarnów

Re: Celiakia ?

Post autor: Zyziu »

Witam ponownie :)
Odebrałem właśnie ostatni wynik na przeciwciała p/transglutaminazie tkankowej :
klasa Iga 200.00 RU/ml pozytywny
klasa IgG 0.120 RATIO negatywny, jak to zinterpretować?
bo nie koniecznie rozumiem, pozdrawiam
YT: Celiak w Podróży
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia ?

Post autor: pleomorfa »

Negatywny wynik w IgG nic nie zmienia. To działa tak, że nawet jedno przeciwciało w 1 klasie pozytywne jest bardzo dużym sygnałem. Transglutaminaza IgA uważana jest za najważniejszą swoją drogą. A tę masz grubo ponad normę.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
ODPOWIEDZ