Pierwsza gastroskopia- wasze wrażenia

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Anna-s34
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pt 07 lip, 2017 00:46

Pierwsza gastroskopia- wasze wrażenia

Post autor: Anna-s34 »

Witajcie, jestem po pierwszej gastroskopii i chciałabym zapytać jak zapominajcie te badanie?
Dla mnie coś okropnego, wszystko czułam, nawet ta rurkę w kregoslupie i ten odruch wymiotny trudny do opanowania. Chciałam zapytać czy mieliście jakieś dolegliwości po badaniu. Mnie boli gardło i od wczoraj popołudniu brzuch pod zebrami i w przełyku. Taki dziwny klujacy ból, zwłaszcza po posiłku. Byłam u swojego lekarza i powiedział że to normalne. Wczoraj miałam nawet zgage. Dostałam Gaviscon po którym mi mijają bóle. Ile te dolegliwości mogą sie utrzymać? Nie mam mdłości i czarnych stolcow, więc chyba to nic poważnego. Ogólnie sie czuje jakby ktoś mi skopal flaki. Ogólny wynik ze stanu żołądka jest ok. Napisali mi tylko, ze prawdopodobne skrócenie włosków w dwunastnicy. Musze czekać 28 na wyniki biopsja z dwunastnicy pod kątem celiaki.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Pierwsza gastroskopia- wasze wrażenia

Post autor: pleomorfa »

Bolało mnie gardło 2 dni. I miałam mdłości w trakcie badania, ale to naturalne. I w sumie tyle. A nie miałam żadnego przygotowania w postaci głupiego jasia czy płukanki gardła znieczulaczem.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Galek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: ndz 20 sie, 2017 19:56

Re: Pierwsza gastroskopia- wasze wrażenia

Post autor: Galek »

Miałem ją robioną trzykrotnie: po ostatnim badaniu bolało gardło. Mocno podrażniło nagłośnie, ból dało się odczuć przez 2 tygodnie.
Samo badanie nie boli. Jest lekko nieprzyjemne, na tym się kończy. Rura ze światłowodem endoskopowym powoduje odruch wymiotny. Przechodzenie przez mięśnie wyrzucenie gazu, beknięcie.
Warto patrzeć czy lekarz zachowuje higienę. Jeśli mamy wpływ na to gdzie ją zrobimy, pytać o sprzęt jakim dysponują i kto ją robi. Niech nie będzie to chirurg.
Daniel Vapros

Re: Pierwsza gastroskopia- wasze wrażenia

Post autor: Daniel Vapros »

Ja wczoraj miałem robioną pierwszą gastroskopię w Medisonie na Koszutce w Katowicach, na NFZ. Wykonywał ją lekarz Jarosław Straszak, całkiem dobrze mu poszło moim zdaniem. Całość badania zajęła ok. 3-ech minut (łącznie z pobraniem wycinka z dwunastnicy i usunięciem przy okazji małego polipa w dolnej części przełyku). Gardło miałem spryskane delikatnym znieczuleniem, ale i tak mnie później nie bolało, jak już zeszło. W moim przypadku zero odruchów wymiotnych i uczucia duszenia się, brak też jakiegokolwiek bólu. Na pewno duża zasługa w tym lekarza, który widać było, że miał doświadczenie i wyczucie.
Odczucie gastroskopii to sprawa wiadomo indywidualna, ale na pewno dużo pomaga właściwe przygotowanie merytoryczno-mentalne. Ja obejrzałem parę filmików na youtube i to mi dało obraz sytuacji, jak to będzie wyglądać, więc byłem dość przygotowany. Dzięki temu też poziom stresu spadł do pewnego minimum i nie spinałem się, dzięki czemu endoskop bez problemu znalazł się z moim brzuchu. Pamiętałem, żeby od początku oddychać nosem, to jest mega ważne. Jedyny dyskomfort, to jak pompują do wnętrza przewodu pokarmowego powietrze, powoduje to odbijanie i uczucie pełności w środku, ale bez dramatu.
Gorzej miałem po pół godzinie, jak już byłem w domu, bo część powietrza poszła dalej w jelita i spowodowała ból brzucha na jakieś 2 godziny, zanim to zeszło; przy okazji mnie przeczyściło. Resztę dnia już całkiem spoko, czułem trochę podrażnienie przełyku i żołądka podczas jedzenia, ale do przejścia. Dzisiaj już tylko trochę czuję to podrażnienie.
Reasumując - dobry lekarz i rozluźnienie w trakcie badania robią dużą robotę ;)
ODPOWIEDZ