czy mogę odpuścić?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
elfika
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pt 17 lis, 2017 20:52

czy mogę odpuścić?

Post autor: elfika »

hej,
jestem właśnie po badaniach w kierunku celiakii, które przedstawiają się następująco:

IgA - 244 mg/dl [70-400]
p/ciała przeciw transglutaminazie tkankowej IgA - 4,6 - ujemny
p/ciała przeciw deamidynowym peptydom gliadyny IgG - 0,7 - ujemny

objawów charakterystycznych i skąpych brak.
czy w związku z tym mogę sobie odpuścić gastroskopię?
jeśli nie to będę miała problem bo taka wchodzi w grę tylko w znieczuleniu ogólnym a karmię piersią i wiem, że będą mi robić problemy...

dodam, że powodem badań były niedobory, które mi ostatnio wyszły ale łączę to z brakiem jakiejkolwiek suplementacji przy KP. obecnie suplementuję całkiem spory pakiet i czuję się o niebo lepiej więc z wchłanianiem nie jest tak źle.
ponadto mam niedoczynność z Hashimoto oraz lekko stłuszczoną wątrobę w wyniku zajechania jej metizolem.
reszta gra i buczy.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: czy mogę odpuścić?

Post autor: pleomorfa »

Po suplementacji warto sprawdzić stan składników niedoborowych. Jeśli jest wszystko w porządku to bym nie narażała się na gastroskopię ;)
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
elfika
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pt 17 lis, 2017 20:52

Re: czy mogę odpuścić?

Post autor: elfika »

pleomorfa pisze:Po suplementacji warto sprawdzić stan składników niedoborowych. Jeśli jest wszystko w porządku to bym nie narażała się na gastroskopię ;)
jaki okres suplementacji byłby najlepszy przed testami? 3 miesiące? więcej? mniej?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: czy mogę odpuścić?

Post autor: pleomorfa »

Zależy od niedoborów i przyjmowanych dawek suplementów. Także najlepiej by było, aby lekarz to ocenił.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
elfika
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pt 17 lis, 2017 20:52

Re: czy mogę odpuścić?

Post autor: elfika »

ooo, to się nic nie dowiem ;) żebym sama sobie nie zleciła i nie zapłaciła to bym dalej guzik wiedziała ;) dawki dobieram na podstawie samopoczucia - do wysycenia.
odczekam te przysłowiowe 3 miesiące i zobaczę.

dzięki :)
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: czy mogę odpuścić?

Post autor: pleomorfa »

A rozumiem. Ale w badaniach te niedobory były, tak ?
Po 3 miesiącach na pewno powinno być widać jakąś różnicę.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
elfika
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pt 17 lis, 2017 20:52

Re: czy mogę odpuścić?

Post autor: elfika »

tak, w badaniach - pakiet metylacyjny [homocysteina, b5,12, kwas foliowy] ferrytyna, wit d3 oraz morfologia, która pokryła się z ferrytyną. na tej podstawie endo zasugerował celiakię oraz pasożyty.
jak stoję z potencjalną celiakią pokazały testy, jestem też w trakcie odrobaczania [3 serie].

zastanawiam się jeszcze nad zrobieniem poziomu zonuliny. probiotyki ze szczepami bifido już czekają :)
ODPOWIEDZ