Jedzenie Glutenu przed badaniami

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Gienia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr 17 sty, 2018 21:54

Jedzenie Glutenu przed badaniami

Post autor: Gienia »

Witam! Mam 34 lata. Od 1.5 roku zmagam się z problemami skórnymi, rogowacenie skóry na stopach i jej pękanie, trochę na dłoniach. Mimo wielu wizyt u alergologów, dermatologów, gastrologów, endokrynologów praktycznie nic nie stwierdzono. Każdy specjalista przegania mnie do innego lekarza o innej specjalizacji. W końcu ktoś zasugerował gluten. Zrobiłam badanie z krwi, ale nic nie wskazało. Zaczęłam sama stosować dietę eliminacyjną. Po kilku miesiącach miałam już praktycznie pewność, że to to. Trafiłam nawet do gastro, który stwierdził, że moje objawy są typowe dla choroby trzewnej. Powiedział jednak, że musze zrobić kompelt badań, aby mieć pewnośc i być na diecie . w Tym celu muszę jeszcze przez dwa miesiące znów jeść gluten. I tu jest problem. Boje się. Postanowiłam, że nie jem glutenu i nie robię badań. Skóra po 3 miesiącach była prawie normalna. Ale na wyjeździe coś zjadłam lub wypiłam i znów masakra.
Nie wiem czy robić to badanie i czy faktycznie muszę jeść dwa miesiące ten gluten? Dla mnie oznacza to pół roku kulania i bólu, kolejne lato w adidasach.... :(

Będę bardzo wdzięczna za pomoc, kompletnie nie mam z kim o tym porozmawiać. Wszyscy się śmieją, że nie jem glutenu :///
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: Jedzenie Glutenu przed badaniami

Post autor: Zolek »

Niestety tutaj decyzja należy tylko do Ciebie- można powiedzieć że każde rozwiązanie ma plusy i minusy. Trzeba się liczyć z tym, że jak zrobisz badania to będzie się to wiązać z pogorszeniem Twoich objawów a co w sytuacji gdy wyjdą ujemnie? Widzisz że dieta Ci służy ale celiakii nie ma, więc powinnaś jeść gluten i się męczyć dalej. Oczywiście upraszczam problem ale trzeba liczyć się że częstszym schorzeniem od celiakii jest nadwrażliwość na gluten- tutaj w badaniach zwykle nic nie wychodzi a leczenie jest takie samo.
Gienia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr 17 sty, 2018 21:54

Re: Jedzenie Glutenu przed badaniami

Post autor: Gienia »

W jakich badaniach wychodzi zatem nadwrażliwość na gluten?
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: Jedzenie Glutenu przed badaniami

Post autor: Zolek »

Właśnie takich badań nie ma- u 50% są obecne przeciwciała przeciwgliadynowe, czasami w biopsji opisuje się nacieki limfocytarne bez zaniku kosmków- rozpoznanie opiera się na objawach: odstawienie glutenu pomaga a jego włączenie szkodzi.
ODPOWIEDZ