Wyniki badania - prośba o pomoc w interpretacji

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

eluchna
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pn 03 kwie, 2006 20:13
Lokalizacja: Głogów

Post autor: eluchna »

hej ho
Lekarz powiedzial mi ze mam zolciowe zapalenie zoladka
na wyniku z biopsji przetlumaczylam sobie ze mam przewlekle zapalenie dwunastnicy
a przepisal mi leki na ten zespol drazliwego jelita

postanowilam troszke poczekac tak jakos za 2 tyg zrobie przeciwciala przeciw transgluteminazie i poziom zelaza bo powiedzial zebym nie jadla witaminek a ja cos czuje ze z moim zelazem jest coraz ciezej

no i nie wiem czemu czesciej sie zalatwiam
nawet do 3 razy dziennie
rano biegne zaraz po sniadaniu i po poludniu - zaczynam czuc sie tym wszystkim zmeczona :(
AnetaA
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: czw 31 sty, 2008 19:03
Lokalizacja: Leszno

Post autor: AnetaA »

Sheep pisze:Eluchna, AnetaA, ja też miałam zapalenie żołądka, stwierdzone w czasie biopsji, i zanik kosmków I stopnia. Lekarka bez wątpienia stwierdziła celiakię, przeszłam na dietę od razu (i dzięki temu funkcjonuję). Nie jestem lekarzem, mogę tylko sugerować, że jednak jeśli macie zanik kosmków, to nie dajcie się zbyć, samo zapalenie żołądka takich objawów nie daje!
To ja chyba dałam sie zbyc... lekarka stwierdziła,ze mam wybrać leki do końca i zobaczymy,celiakie wykluczyła (II stopień zaniku i brak przeciwciał przeciw transglutaminazie,co ją ostatecznie przekonało), ale to co tu czytam nie daje mi spokoju,poszukam może jakiegoś innego lekarza w okolicy i spróbuję wyjaśnić wszelkie wątpliwości
Awatar użytkownika
Natko_
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 298
Rejestracja: wt 12 gru, 2006 22:07
Lokalizacja: Wodzisław

Post autor: Natko_ »

Seba - ja mialam nieznacznie podwyższone - około 2.
Gastro z wycinkiem tylko potwierdziła celiakię.

Ile ma synek?
Bo do 2 lat przeciwciała mogą być fałszywie ujemne (słowa mojej prowadzącej lekarki), a w takim razie może i falszywie dodatnie (moje własne zdanie).
Nati mama Madzi '03, Maćka '05 i Mileny '13
Celiakia '07
Semitrix
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: czw 29 maja, 2008 13:16
Lokalizacja: Trojcity

Post autor: Semitrix »

hej

nie bede zakładała osobnego wątku bo szkoda smiecic,ale odebrałam dzis wynik badan na przeciwciała przeciwko transglutaminazie tkankowej.
wynik wynosi 8.81
z tego co wiem ponizej 7 jest ujemny, powyzej 7 jest dodatni (tak zrozumialam ze stronki kliniki)
to by oznaczało,że mam celiakie,ale ponoc ten wynik to jeszcze nie wszystko?potrzebne sa dodatkowe?
krystna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 448
Rejestracja: sob 09 kwie, 2005 14:45
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: krystna »

Nie napisałaś w jakiej klasie zostały one znaczone IgA, IgG ? W diagnozowaniu celiakii bardzo ważną rolę odgrywa ocena kosmków jelitowych w pobranych biopatach podczas gasroskopii.
Obrazek

Gazeta Internetowa "Małpia Gazeta" - Serwujemy bardzo dobre wiadomości!
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Ja mam tak napisane na wyniku badań:
Przeciwciała przeciw transglutaminazie

IgA - norma: 0 - 20,0

IgG zakres norm:
do 1,0 - wynik ujemny
1,01 - 2,0 wynik słabo dodatni
2,01 - 5,0 wynik dodatni
powyżej 5,01 wynik wysoko dodatni
ODPOWIEDZ