Prowokacja glutenem u małego dziecka robić czy nie??

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
mamakubusia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 215
Rejestracja: wt 07 cze, 2011 22:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: mamakubusia »

Ola_la, masz racje tylko ze poszlismy do Gastrologa zeby mały byl pod opieka specjalisty no i Pani doktor kazala nam zroboc prowokacje i badania stad moje pytania, watpliwosci bokazala nam przyjsc za ok miesiac z kompletem badan.....no i z czym pojdziemy...co jej powiedziec ze niechce sie podporzadkowac jej zaleceniom -robic prowokacji biopsji....to powie po co tu wogole przyszliscie....tak to nasza sluzba zdrowia funkcjonuje...
Moje Małe Niebo:-)
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

No wiem, to jest trudna sytuacja, kiedy to właśnie lekarz zaleca robić coś takiego... Chyba trzeba wtedy kłamać, co jest obrzydliwe i mi akurat nie za bardzo wychodzi (i mnie osobiście uwłacza - ale co robić, jak nie ma wyjścia?).
Np. powiedzieć, że dałaś dziecku gluten, ale już po jednym dniu tak go zmordowało, że nie miałaś sumienia dalej go męczyć? Nie wiem, to nie jest łatwe.
Ale z drugiej strony.... czy to na pewno dobry gastrolog, który każe robić prowokację u dwulatka?
Nie wiem, nie znam się na gastrologach, ale prowokacja u takiego maluszka wydaje mi się być okrucieństwem - choć na dzieciach też się w sumie nie znam...
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
Justyna1982
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 520
Rejestracja: śr 20 paź, 2010 16:47
Lokalizacja: Rydułtowy

Post autor: Justyna1982 »

Tymek też ma dwa lata. Zanim trafiłam do gastologa sama wprowadziłam dietę bo inaczej to by nie dożył chyba wizyt. U nas też nie ma badań. Na diecie jest wszystko ok. Nam lekarka mówiła, że prowokacja dopiero ok 6 roku życia o ile się na nią zdecydujemy.
Dwa bezglutki - mama i syn :) Kocham Cię Tymeczku. Dziękuję za każdy dzień bycia razem.
Awatar użytkownika
mamakubusia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 215
Rejestracja: wt 07 cze, 2011 22:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: mamakubusia »

Ola_la,

pani doktor powiedziala ze jezeli odrazu bedzie taka reakcja-bol brzucha biegunka to mamy przyjsc po skierowanie do szpitala na biopsje bo jezeli odrazu tak zareaguje to znaczy ze jelita sa nadal uszkodzone........Ale mamy watpliwosci co do słusznosci robienia biopsji u takiego małego dziecka i po roku diety i wogole co do tej prowokacji..........ale chyba tak zrobie ze pojde i powiem ze byla reakcja odrazu zła a ze na biopsje sie nie zgadzamy....sprubuje wyciagnac skierowanie na test dna....a jak nie bedzie chciala nam dac to wtedy zrobimy prywatnie......trudno....nie chce go katowac i wracac do koszmaru z przed roku.....
Moje Małe Niebo:-)
Awatar użytkownika
mamakubusia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 215
Rejestracja: wt 07 cze, 2011 22:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: mamakubusia »

Justyna1982,
No własnie i nam tak lekarze mowili do tej pory....ze narazie dieta i nic wiecej a prowokacja kiedys za kilka lat.....a ta pani doktor odrazu na wejscie prowokacja biopsja....
My tez tak jak Wy wprowadzilismy diete przed wizytami u gastrologa i badaniami bo maly wymiotowal po kazdym posilku byl wyczerpany a na wizyte trzeba bylo czekac nawet na prywatna 2 tygodnie...wiec porazka.....mialam czekac az dziecko sie wykonczy.....a teraz jest jak jest....dlatego rozwazmy badanie dna zeby wykluczyc badz potwierdzic choc w jakims stopniu celiakie....
Ale u Was sprawa bardziej oczywista skoro i ty masz celiakie wieksze prawdopodobienstwo ze i Tymuś ma celiakie a u nas....my nie robilismy badan-ja i maz...wiec w sumie nic nie wiadomo.
Ostatnio zmieniony pt 03 lut, 2012 14:53 przez mamakubusia, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje Małe Niebo:-)
Justyna1982
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 520
Rejestracja: śr 20 paź, 2010 16:47
Lokalizacja: Rydułtowy

Post autor: Justyna1982 »

Ja bym spróbowała jeszcze porady u innego lekarza zawsze można poczekać z tymi badaniami a zapytać innego specjalistę może będzie bardziej przystępny? Moim zdaniem też nie będzie widać zaniku kosmku po tak krótkiej prowokacji a biegunka jak najbardziej może wystąpić u Tyma wystarczy, ze babcia przez pomyłkę ziemniaki wegetą potraktowała
Dwa bezglutki - mama i syn :) Kocham Cię Tymeczku. Dziękuję za każdy dzień bycia razem.
Awatar użytkownika
mamakubusia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 215
Rejestracja: wt 07 cze, 2011 22:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: mamakubusia »

Justyna1982,
U nas wystarczyło ze babcia tą samą łyżka zamieszała rosół Kubusia i rosól nasz-z przyprawami glutenowymi....
Juz własnie umówiłam nas na wizyte u gastrolog na poniedzialek-konsultacja prywatnie oczywiscie.....ciekawe co powie.....
Moje Małe Niebo:-)
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Skoro rozmawiacie o tych badaniach genetycznych, to może jest gdzieś spis gdzie je można zrobić w woj. kujawsko - pomorskim albo może w Łodzi?
PUMA
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 247
Rejestracja: pt 12 lis, 2010 10:33
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: PUMA »

mamokukubusia, tirtrant ma rację. Obojętnie czy to celiakia, czy nietolerancja to ma sie to do końca życia, jesli tak mocno już się u twojego synka objawiło. Przejściowa nietolerancja to jednoraowe zatrucie pokarmowe lub grypa jelitowa, czy żołądkowa. Genetyczne nietolerancje niszczą podstępnie organizm i potem sie ujawnią.
Warto abyś sprawdziła czy to cieliakia, czy nie. Jednak jeśli nie będzie to celiakia a będzie to nietolerancja, czyli alergia pokarmowa, czy bardziej znana skaza białkowa, czy jeszcze inna nazwa atopia, nie lekceważ tego tylko traktuj powaznie.
Jestem przykładem na to co mówi titrant...Jako małe dziecko miałam nietolerancje, potem rzekomo wyrosłam i potem wszystko wróciło...Tego spustoszenia jakie zrobiło w czasie, gdy rzekomo wyrosłam, nikt i nic nie cofnie ;(
http://blog-alergia.bloog.pl
KUKURYDZA
NERKOWCE
Awatar użytkownika
mamakubusia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 215
Rejestracja: wt 07 cze, 2011 22:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: mamakubusia »

PUMA,
Ale Ty w dziecinstwie miałaś robione badania w kierunku celiaki?czy stwierdzono ze z tego sie wyrasta???Masz wykluczoną celiakie????
Moje Małe Niebo:-)
Awatar użytkownika
mamakubusia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 215
Rejestracja: wt 07 cze, 2011 22:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: mamakubusia »

alva_alva,
To badanie Prywatnie mozna sobie samemu zrobic. Kupujesz test odsyłasz próbke i czekasz na wynik. A na NFZ to niemam pojęcia ale podejrzewam ze jak dostaniesz skierowanie od swojego gastrologa to wszedzie...
Ostatnio zmieniony pt 03 lut, 2012 21:36 przez mamakubusia, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje Małe Niebo:-)
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Gdzie się kupuje ten test? W aptece czy jak? Do kogo się to odsyła? Czy to jest wiarygodny sposób robienia testu? Jaka jest orientacyjna cena? Byłabym wdzięczna za pomoc.
Awatar użytkownika
mamakubusia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 215
Rejestracja: wt 07 cze, 2011 22:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: mamakubusia »

alva_alva,
Tu masz wszystkie informacje http://www.testdna.pl/fr/1/173/?gclid=C ... Dgody1ky2w
Moje Małe Niebo:-)
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Dzieki, widzę na tej stronie, że punkt pobrań jest tez w moim mieście, wiec może się tam zwrócę.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

A czy to jest wiarygodne laboratorium? Robił ktoś tam to badanie kiedyś?
ODPOWIEDZ