Celiakia i żelazo

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Monika23
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 119
Rejestracja: sob 26 mar, 2005 12:00
Lokalizacja: Żyrardów

Celiakia i żelazo

Post autor: Monika23 »

Niedawno odebrałam wyniki... I zdziwiłam się strasznie... mam bardzo wysoki poziom żelaza... I jak to możliwe? Przecież zawsze jest niski.
Czy ktoś z Was też ma taki problem?
Sylwia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 64
Rejestracja: pn 14 cze, 2004 14:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Sylwia »

A łykasz jakieś preparaty z żelazem, bo dzisiaj przeczytałam, że to może bardzo zafałszowac wyniki.
Awatar użytkownika
Monika23
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 119
Rejestracja: sob 26 mar, 2005 12:00
Lokalizacja: Żyrardów

Post autor: Monika23 »

Nic nie łykam, nie biorę żadnych proszków, preparatów, syropów, zastrzyków, zupełnie nic.
Awatar użytkownika
Marcin.Sz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: ndz 28 sie, 2005 17:22
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Marcin.Sz »

No to rzeczywiście dziwne że masz wysoki poziom żeleaz. Z tego co wiem to `Bezglutenowcy" powinni mieć niski poziom żelaza. Ja kiedy robilem badania miałem dobry poziom.... :D Gdy stosujesz prawidłową dietę to nie trzeba brać raczej żarnego dodatkowego żelaza. Ale ja od czasu do czasu łykam sobie jakieś witaminki.... Biorę też od 2 tygodni "COLON C". Jest to bardzo dobry preparat na poprawę pracy jelit. Poprawę zauważyłem praktycznie od razu. POLECAM :D :D
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

A tak z ciekawości - jak wysoki jest ten poziom żelaza? Bo odniosłam wrażenie, że się martwisz, zamiast cieszyć?
Awatar użytkownika
Patka
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: ndz 28 lis, 2004 17:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Patka »

Marcin.Sz a jakiej natury miałeś problemy czy ten preparat działa na np na wzdęcia??
Co do zelaza to najczęsciej faktycznie :celiaki" maja problem z niskim :!: też chetnie sie dowiem ile miałaś :?: a co na to Twój lekarz :?:
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Odpowiadam zamiast Marcina Sz., n.t. Colonu C, bo też jestem jego gorącym zwolennikiem i już kiedyś na forum o nim pisałam :D .
Colon C są to łupiny nasienne babki płesznik (Plantago psyllium), fruktooligosacharydy, oraz bakterie probiotyczne (Lactobacillus acidophilus, L. bifidus). Przede wszystkim ułatwia perystaltykę jelit, jest źródłem błonnika, co przy diecie b/g jest raczej ważne. Koszt 1 opakowania to około 35,00 zł za 200 g, ale starcza na długo (są też mniejsze opakowania). Z reguły używa się 1 łyżeczkę (5 g) 2 razy dziennie na szklankę płynu. Ja używam soku marchwiowego, bo jest dość gęsty i Colon, który ma postać grubszego proszku, nie opada od razu na dno i można do spokojnie wypić. Nie ma smaku, ale po dodaniu do płynu szybko pęcznieje.
Polecam zwłaszcza do regulacji pracy jelit, choć czy akurat tylko na wzdęcia pomoże to nie wiem.
Awatar użytkownika
Marcin.Sz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: ndz 28 sie, 2005 17:22
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Marcin.Sz »

Witam! Odnośnie Colon C to dokładnie jest tak jak napisał `kabran".
http://www.drnatura.pl/colon_c.htm to jest link to dokładnego opisu tego preparatu :D
Ja miałem biegunki i Colon C bardzo mi pomogł... Z tego co wiem to jest on również polecany w przypadku zaparć. GORĄCO POLECAM!!!
Awatar użytkownika
Monika23
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 119
Rejestracja: sob 26 mar, 2005 12:00
Lokalizacja: Żyrardów

Post autor: Monika23 »

Żelazo - 200 może nie jest to jakiś dramatycznie wysoki wynik ale przyznacie, że to raczej dziwne...
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Marcel234 nie strasz ludzi! :D
Prawidłowa wartość poziomu żelaza we krwi wynosi powyżej 50 mikrogramów/dl. Ja mam aktualnie 130. Ale przy patologicznym podwyższeniu poziomu żelaza, czyli tzw. hemochromatozie występuje brunatne zabarwienie skóry. A to Monika23 zauważyłaby najpierw, no nie? :wink:
Zresztą zapytajmy fachowców:(http://www.resmedica.pl/zdart10986.html)
Żelazo (Fe)
Norma: 50-175 mikrogramów/dl
Żelazo w organizmie wchodzi w skład związków porfirynowych, głównie hemoglobiny i mioglobiny; w śladowych ilościach związane jest z niektórymi enzymami. Występuje również w postaci związanej z białkami: hemosyderyną, ferrytyną i transferyną. Stężenie żelaza w surowicy zależy od wchłaniania w przewodzie pokarmowym, magazynowania w jelicie, śledzionie i szpiku kostnym, syntezy i rozpadu hemoglobiny, a także jego utraty z ustroju. Wartości średnie żelaza są niższe u kobiet niż u mężczyzn średnio o 10 mikrogramów/dl. U obu płci wraz z wiekiem ulegają obniżeniu. Stężenie żelaza wykazuje zmienność dobową, a u kobiet zmienność w trakcie cyklu miesięcznego. Stężenie fizjologiczne poziomu żelaza jest zmienne: spada w drugiej połowie ciąży; w krwi pępowinowej wynosi 154 (72-237) mikrogramów/dl; u dzieci zdrowych - po urodzeniu 150-200 mikrogramów/dl, w kilka godzin po urodzeniu spada do wartości poniżej 100 mikrogramów/dl, między 3. a 7. rokiem życia osiąga taki poziom jak u osób dorosłych. Wzrost stężenia bywa skutkiem: nadmiernej podaży dożylnych i domięśniowych preparatów żelaza, częstych transfuzji krwi, ostrych zatruć żelazem, hemachromatozy pierwotnej i wtórnej; niedokrwistości hemolitycznych, niedokrwistości hipoplastycznych i aplastycznych, zespołów mielodysplastycznych, niedokrwistości złośliwej; wirusowego zapalenia wątroby, ostrych uszkodzeń wątroby (wzrost stężenia żelaza jest proporcjonalny do stopnia martwicy wątroby); zapalenia nerek; stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych. Spadek stężenia bywa skutkiem: niedokrwistości z niedoboru żelaza, niedokrwistości złośliwej; ostrych i przewlekłych zakażeń; chorób nowotworowych; zespołu nerczycowego, przewlekłej niewydolności nerek; chorób tkanki łącznej; niedoboru witaminy C.
Oprac. na podstawie: Badania laboratoryjne w codziennej praktyce - wartości referencyjne i interpretacje, Z. Jakubowska, J. Kabata, L. Kalinowski, M. Szczepańska-Konkel, S. Angielski, wydanie III (poszerzone).
"Żyjmy dłużej" 10 (październik) 1998
Czyli bez paniki, z wynikiem w ręku idziemy do lekarza. No i może Monika23 zainteresuj się swoją wątrobą.
I zdrówka życzę! :D
Awatar użytkownika
Monika23
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 119
Rejestracja: sob 26 mar, 2005 12:00
Lokalizacja: Żyrardów

Post autor: Monika23 »

Szczerze... Jestem na etapie szukania lekarza... bo ten obecny... hmmm.... ani zaufania do niego nie mam, ani chęci go widywać...
Pozdrawiam
Monika
Magdalena
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: ndz 17 paź, 2004 17:33
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Magdalena »

Tak jak wyżej napisano norma jest do około 150 jednostek. Kiedyś jeden lekarz mówił mi, że taki wysoki poziom żelaza świadczy o zaburzeniach wchłaniania (też anemii ale innego typu). To żelazo widać na wyniku a nie wchodzi w organizm i jego komórki. Powody mogą być różne np niedobór wit B0 i B12 (nie jestem pewna). Podawane są w zastrzyku.
U mnie akurat jest odwrotnie, bardziej typowo. Bywało że miałam 14 jednostek żelaza
Awatar użytkownika
Monika23
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 119
Rejestracja: sob 26 mar, 2005 12:00
Lokalizacja: Żyrardów

Post autor: Monika23 »

Może mój nowy lekarz - którego jeszcze nie mam bo nie mogę się dodzwonić - coś wymyśli i rozwikła zagadkę ;)
3xmama
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: czw 16 lut, 2006 09:33

Post autor: 3xmama »

Witam . Jakis czas temu odebralam wyniki badań. Wszystkie byly bardzo dobre. Poziom żelaza 213 , nie wiem co to moze oznaczac, pytalam lekarza ktory stwierdzil, że takim wynikiem nie nalezy sie jeszcze martwić, to tez sie nie martwie. Codziennie bolala mnie glowa, myslalam wiec ,że moze z tego wysokiego żelaza. Tak sie zlozylo ,że musielismy w domu zrezygnowac z czekolady ze wzgledu na alergie u dzieci i codzienne bóle glowy przeszly. Myslalam jeszcze, że takie wysokie żelazo można miec z jedzenia duzych ilosci czekolady ( w moim przypadku 1 tabliczke dziennie i wiecej) ale nie wiem czy magnez w jakis sposób wspomaga produkcje żelaza. I nie wiem czy po odstawieniu czekolady ten poziom mi spadl bo jeszcze nie powtarzalam wynikow. Zaznacze jeszcze , że w ciagu ostatnich dwoch lat i troche urodzilam dwoje dzieci (jedno 2 Lata i 3 mies, drugie 9 mies ) a wyniki robilam 5 mies po porodzie. A moze te bóle glowy z wiecznego niewyspania.
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

3xmama czekolada właśnie jest źródłem żelaza, aczkolwiek nie wiem czy powinna podnieść jego poziom do takiej wartości :D
ODPOWIEDZ