Diagnostyka genetyczna

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

wieczorynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 432
Rejestracja: pt 25 lut, 2011 11:30
Lokalizacja: Żory

Post autor: wieczorynka »

Tak dokładnie. Jeśli przeciwciała transglutaminaza tk IgA przekroczy co najmniej 10 razy normę to albo się robi biopsję (dzieciakom pod narkozą) albo wynik badania genetycznego musi wykazać HALA DQ2 albo HALA DQ8. To są geny odpowiadające za celiakię.
Nie wiem skąd jesteś ale na terenie śląska robiono te badania za darmo z funduszu. Ja mam dzwonić na początku roku dowiedzieć się czy są pieniądze na te badania.
Ja właśnie diagnozuję dziecko i jestem w temacie.
bogusia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 243
Rejestracja: śr 20 paź, 2004 14:26
Lokalizacja: Katowice

diagnostyka

Post autor: bogusia »

Beata - czy możesz podać nr, pod który masz dzwonić w sprawie badań?
zbyszek1904
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: wt 04 gru, 2012 17:15
Lokalizacja: Starachowice

Post autor: zbyszek1904 »

Witam ponownie.

Jednak zdecydowaliśmy się na badania genetyczne, żeby oszczędzić Emilce pobytu w szpitalu. Jestem z woj świętokrzyskiego i pani doktor powiedziała nam, że skierowania raczej nie dostaniemy więc tylko prywatnie. Parę dni temu odebrałam już wyniki badania genetyczne w Kielcach kosztują 290zł a przeciwciała EmA,IgA łącznie 150zł(75zł jedno).

Niestety ale diagnoza się potwierdziła:
HLA-DQ2/DQ8- stwierdzono obecność

w klasie IgA:
P/C. p. endomysium(EmA) IgA- stwierdzono
p/c. p. gliadynie (AGA) IgA-stwierdono
w klasie IgG:
p/c endomysium (EmA) IgG- nie stwierdzono
p/c.p. gliadynie (aGA) IgG-stwierdzono

Nie bardzo rozumiem tego badania na przeciwciała czy ktoś robił te badania?
Od tygodnia jesteśmy na diecie nie jest łatwo, w każdym produkcie doszukuje się czegoś co może jej zaszkodzić, mam straszny mętlik w głowie, ciągle czytam informację od producentów które są na forum żeby wiedzieć co jej można dać.
Rodzic: Ewelina i Zbyszek
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

zbyszek1904 pisze:Nie bardzo rozumiem tego badania na przeciwciała czy ktoś robił te badania?
Badanie przeciwciał to podstawa diagnostyki nietolerancji glutenu. Czego tu można nie rozumieć? U Emilki występuje większość tych przeciwciał, podczas gdy u zdrowego człowieka nie powinny występować żadne z nich.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Nalewka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 351
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 09:27
Lokalizacja: W-wa Ursynów

Post autor: Nalewka »

Zbyszek, nie kupuj na razie gotowych produktów, róbcie w domu własne dania, będzie łatwiej ogarnąć nowy temat.

Nadal jest więcej produktów, które możecie podawać, niż tych, których nie powinniście...
Warzywa, ryby, mięso, nabiał, jajka, owoce, to wszystko jest naturalnie bezglutenowe.

Gotowe wędliny, słodycze, pieczywo na razie odstawcie, a jeśli koniecznie chcecie je jeść, to róbcie własne wyroby (pieczone mięso, pasztety czy klopsy, domowe słodkości, owocowe musy, kisielki, czy ciasta pieczone w domu, zamiast chleba wytrawne ciasto z mąki kukurydzianej, czy gryczanej, albo placki czy gofry z mąk naturalnie bezglutenowych). Będzie dobrze!

Dacie radę :) Powodzenia!!!
Nietolerancja? Jasne, nazywa się Hashimoto...
wieczorynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 432
Rejestracja: pt 25 lut, 2011 11:30
Lokalizacja: Żory

Post autor: wieczorynka »

Bogusia to dla ciebie:
Laboratorium:
ul. Robotnicza 32a
53-608 Wrocław
tel/fax: (71) 722 57 98

Siedziba i główne biuro handlowe:
testDNA Sp. z o.o.
ul. Słoneczna 4
40-135 Katowice
tel.: (32) 363 08 75/76
fax.: 32 733 33 40

http://www.testdna.pl/kontakt
filip
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: sob 19 sty, 2013 15:23
Lokalizacja: Warszawa

badania DNA

Post autor: filip »

jestem nowy na tym forum i nie chciałbym aby mój wpis był traktowany jako kryptoreklama, bo taki nie jest:
ja mojej córce robiłem Q2/Q8 w Centrum Zdrowia Matki, Dziecka i Młodzieży w Warszawie . To klinika prywatna ale mają całe zaplecze gastroenterologów z Centrum Zdrowia Dziecka i dostępną szeroką diagnostykę. Byliśmy na konsultacji u prof. Woynarowskiego, który rozwiał na szczęście nasze wątpliwości co do celiakii dziecka. Koszt badania pewnie standardowy ( 500 zł ), ale z wcześniejszych wpisów wynikało, że na rynku oferty podchodzą po 1000 zł.... W tej chwili oczekujemy na wyniki testu na kalprotektynę w kale - mam nadzieję, że będzie negatywny...
Nalewka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 351
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 09:27
Lokalizacja: W-wa Ursynów

Post autor: Nalewka »

Nie bardzo rozumiem.
Na szczęście profesor rozwiał wątpliwości, że nie ma celiakii, a teraz robicie test na kalprotektynę? Jak bym mogła wybierać, to wolałabym mieć celiakię...

Koszt testu genetycznego to ok. 350,- złotych, a nie 1.000,- więc 500,- to nie jest mało...
Nietolerancja? Jasne, nazywa się Hashimoto...
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

500 i 1000 zł za diagnostykę celiakii to są ceny z sufitu!

Ludzie, nie dajcie się naciągać, poczytajcie zanim zdecydujecie się na cały (niepotrzebny) pakiet badań prywatnie:

http://www.celiakia.pl/diagnoza/
Obrazek
bogusia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 243
Rejestracja: śr 20 paź, 2004 14:26
Lokalizacja: Katowice

Post autor: bogusia »

Beata 76-dziekuję za namiary. Dopiero dzisiaj weszłam na forum.
bogusia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 243
Rejestracja: śr 20 paź, 2004 14:26
Lokalizacja: Katowice

Post autor: bogusia »

Dzwoniłam dzisiaj do laboratorium. Pod koniec stycznia lub na początku lutego będzie wiadomo coś o ew. refundacji. Prywatnie koszt badania 497zł. U mnie 3 osoby do przebadania. Może jednak będzie ta refundacja.
wieczorynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 432
Rejestracja: pt 25 lut, 2011 11:30
Lokalizacja: Żory

Post autor: wieczorynka »

Oj to fajnie też na to liczę. Specjalnie pojadę do tego Opola :)
mama Krystiana
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pt 08 lut, 2013 12:53
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: mama Krystiana »

dzisiaj dzwoniłam do laboratorium w Opolu i niestety nie będzie refundacji
koszt badania 497 zł a gdy powiedziałam że mam skierowanie to wtedy koszt badania 300 zł a ja mam dwoje dzieci do przebadania i niestety nie stać mnie nawet po obniżonej cenie
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Nie za bardzo rozumiem po co badanie genetyczne u syna, skoro ma już stwierdzoną celiakię? Czemu chcesz zrobić dwojgu dzieciom to badanie? Rozumiem, że drugie może nie ma objawów i nie jesteś pewna, ale skoro synek ma już chorobę rozpoznaną, to po co mu badanie genetyczne?
ODPOWIEDZ