Proszę o pomoc!

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Leeloo »

Monika20, rozumiem, że genów celiaczych nie badałaś?

w rodzinie ktos ma celiakie?

wiadomo, każdy chce od tego uciec, ale czasem dla świętego spokoju lepiej przeżyć te 5minut z rurą w środku :)
Monika20
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr 25 wrz, 2013 12:58
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Monika20 »

Nie, nie badałam tych genów. Z tego, co wiem to nikt nie miał, albo raczej nic mi o tym nie wiadomo. Moja siostra ma hashimoto. Myślę, że nie przeżyłabym tego badania. Psychicznie bym była wykończona.
Monika20
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Leeloo »

Monika20, a Ty masz chorą tarczycę? hashimoto to częsty towarzysz celiakii..

najwazniejsze jest podejscie psychiczne, jesli oddychasz spokojnie i powtarzasz sobie, że nic sie nie dzieje, że jeszcze chwila, to naprawdę da radę. odruchy wymiotne są naturalne i nikogo tam nie wzruszają, kałuża śliny również :D
Diafora
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: sob 02 lis, 2013 20:53
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Diafora »

Jak się bardzo boisz możesz sobie zrobić badanie w pełnej narkozie. Moja koleżanka miała i sobie zażyczyła narkozę i już, a celiakia jej wyszła, że o rany... dorosła kobieta 30 lat i cieszy się, że znalazła co z nią jest i ma na papierze, że się z mąką nie znosi, bo już wcześniej zayważyła, że jak mącznych rzeczy nie je, to się czuje lepiej.
Ostatnio zmieniony wt 05 lis, 2013 03:47 przez Diafora, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje samopoczucie bez glutenu to wystarczający test.
Wyszłam z depresji wielkiej w tydzień.
Żyję i jestem dowodem.
Awatar użytkownika
uniaczek
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 507
Rejestracja: sob 19 sty, 2013 17:25
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: uniaczek »

Dzisiaj właśnie się dowiedziałam,że gastroskopię z wycinkami lekarz u nas robi za 210 zł. Ile kosztowałoby z narkozą? dużo drożej?
Diafora
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: sob 02 lis, 2013 20:53
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Diafora »

Przyznam, ze nie wiem, zapytaj lekarza o koszt narkozy. Jesteś z Gniezna pewnie ceny tam niższe niż w Warszawie. Dopytaj po prostu :)
Moje samopoczucie bez glutenu to wystarczający test.
Wyszłam z depresji wielkiej w tydzień.
Żyję i jestem dowodem.
Monika20
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr 25 wrz, 2013 12:58
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Monika20 »

Mam jedno pytanko. Dlaczego u niektórych osób pomimo braku przeciwciał może występować celiakia? To w takim razie nawet po przejściu na dietę człowiek nie wie, czy ją dobrze przestrzega, bo i tak nie ma przeciwciał... Dlaczego organizm nie wytwarza chociaż jednego przeciwciała?
Monika20
AndziaMamusia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 364
Rejestracja: pn 12 sie, 2013 11:49
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: AndziaMamusia »

No właśnie. Mojej 5 l córce wyszły badania w normie, a co rano boli ja brzuch. Czasami też o innych porach dnia :(
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Monika20 pisze:Mam jedno pytanko. Dlaczego u niektórych osób pomimo braku przeciwciał może występować celiakia? To w takim razie nawet po przejściu na dietę człowiek nie wie, czy ją dobrze przestrzega, bo i tak nie ma przeciwciał... Dlaczego organizm nie wytwarza chociaż jednego przeciwciała?
Tak, może nie być przeciwciał, ale zanik kosmków jest i organizm się kończy. Trudno powiedzieć czemu tak jest. Na forum Addisona bywają też osoby, które mają kortyzol prawie zerowy, więc nadnercza zniszczone, a przeciwciał też nie mają.
Dlatego ważne jest nieodpuszczanie mimo braku przeciwciał, jeśli objawy się utrzymują i zrobienie gastroskopii- nie tylko w celu potwierdzenia lub wykluczenia celiakii, ale wyłapania innych możliwych chorób.
Jeśli ktoś ma objawy, mimo braku przeciwciał, to wie po objawach czy diety dobrze przestrzega.
ODPOWIEDZ