prośba o poradę

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

dorota_d
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: czw 20 lut, 2014 20:11

Re: prośba o poradę

Post autor: dorota_d »

Fajnie, że tak szybko. Jutro zapisze sie na badanie więc mam nadzieję, że do połowy marca będę miala postawioną diagnoze. Parę msc po ewentualnym przejściu na dietę bg powinnam chyba ponownie ustalić dawkę euthyroxu?
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: prośba o poradę

Post autor: Anula80 »

Ja czekałam na wynik histo-pato 3 tygodnie :( więc lepiej się nie nastawiaj, że będziesz mieć tak szybko. Nie mówię, że to niemożliwe, ale różnie to bywa
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
dorota_d
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: czw 20 lut, 2014 20:11

Re: prośba o poradę

Post autor: dorota_d »

Dziękuję za informacje. Jutro zadzwonię i umówię się na badanie. Na szczęście lekarze z centrum zdrowia dziecka ocknęli się i mój siostrzeniec też w tym tygodniu będzie miał robione badania w kierunku celiakii - zostaje na oddziale do środy więc oprócz badań krwi zrobią mu też gastroskopię.

Przez weekend przejrzałam forum. Chcę wykonać wszystkie badania potwierdzające diagnozę, ale jestem w 90% pewna że mam celiakie. Mam większość objawów i bardzo wysokie przeciwciała. Zastanawiam się nawet nad tym czy po gastroskopii nie przejść już na dietę bg, będę już po wszystkich badaniach więc chyba nie powinno to przeszkadzać w diagnostyce - a chcę jak najszybciej wrócić "do siebie"
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: prośba o poradę

Post autor: Leeloo »

po biopsji możesz spokojnie przejść na dietę. powodzenia dorota!
dorota_d
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: czw 20 lut, 2014 20:11

Re: prośba o poradę

Post autor: dorota_d »

Witam :)
byłam w gastrologa i powiedział mi że "ten wynik przeciwciał prawie jednoznacznie świadczy o chorobie, a biopsja ma jedynie pokazać w jakim stanie są kosmyki". Powiedział żebym od razu przeszła na dietę i dał mi spis produktów zabronionych - zdziwiłam się bo na liście jest m.in groch, fasola i pomidory ze skórką. Nie rozumiem dlaczego. Byłam u dr hab. n. med. Ireneusza Gierblińskizobacza - lekarz z 30 letnim stażem pracy.
Zapomniałam zapytać doktora jak mam się przygotować do tego badania (biopsję mam jutro o 14.30). wiem, że mam być na czczo, ale nie wiem czy powinnam rano normalnie brać euthyrox czy na jeden dzień sobie odpuścić?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: prośba o poradę

Post autor: Leeloo »

na czczo, lek możesz łyknąć, ale jeśli masz obawy, to możesz pojutrze podwoić dawkę. zabieg jest pod narkozą?

eliminacja grochu, fasoli i pomidorów ze skórką brzmi nieco jak dieta lekkostrawna, ale przy takiej diecie odpada też wiele innych rzeczy..nie bardzo widzę sens :|
dorota_d
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: czw 20 lut, 2014 20:11

Re: prośba o poradę

Post autor: dorota_d »

niestety zabieg nie jest pod narkozą, dopiero teraz dowiedziałam się że jest taka możliwość. Teraz jest już chyba na to za późno, bo podobno przy narkozie trzeba umówić anestezjologa. Kurcze, powinnam się bać... ?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: prośba o poradę

Post autor: Leeloo »

nie spokojnie, badanie nie jest przyjemne, bo na początku jest naturalnie odruch wymiotny i mogą polecieć łzy. mi mowiono, że mam się absolutnie nie skupiać na tym co właśnie mam w buzi, zamknąć oczy i oddychać jak najbardziej normalnie. jeśli lekarz będzie doświadczony, to pójdzie to szybko, u mnie trwało max. 5 minut. przed wszystkim dostaniesz pewnie znieczulenie do gardła- takim mentolowym aerozolem. ja po wszystkim poleciałam na zajęcia i bolało mnie tylko trochę gardło przez pierwsze 2h po zejściu znieczulenia, tyle. naprawdę do przeżycia i zapomnienia.
trzymamy kciuki :)
Awatar użytkownika
Ninka_90
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 346
Rejestracja: sob 11 sty, 2014 10:03

Re: prośba o poradę

Post autor: Ninka_90 »

mam podobne odczucia jak Leeloo :)
moim zdaniem najważniejsze jest kontrolowanie oddechu i spokój :)

miałam tylko raz odruch wymiotny przy przełykaniu rurki, ale to trwa sekundę a później już z górki :)
nie ma się czego bać :)
If there's one guy, just one guy
Who'd lay down his life for you and die
It's hard to say it
I hate to say it
But it's probably me
dorota_d
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: czw 20 lut, 2014 20:11

Re: prośba o poradę

Post autor: dorota_d »

hej, żyje :)
Badanie faktycznie nieprzyjemne ale trwa ok 10 min więc do zniesienia, nie mam żadnej traumy :) Cieszę się że nie zdecydowałam się na znieczulenie ogólne bo przy tak krótkim badaniu faktycznie nie ma to sensu. ale do rzeczy.
Badanie przeprowadzał kierownik kliniki gastrologi mswia dr. Milewski. Generalnie jak zobaczył na skierowaniu wynik igA 400 to od razu powiedział że celiakia jest pewna co mnie trochę do niego zraziło bo wiem że są także przypadki że przeciwciała są a nie ma celiakii. W opisie badania napisał m.in. "wniosek - częściowy zanik kosmków jelitowych" - a słyszałam że sama gastroskopia tego nie pokazuje tylko wyniki biopsji. Poza tym zapłaciłam 200zł za gastroskopie + 45 zł za "jedną buteleczkę wycinków z dwunastnicy" - czytałam że niektórzy z tego forum pisali mi, że standardowo pobierają 7 wycinków. Więc mam wątpliwości - wszystko rozjaśni się po wynikach biosji które mają być za 2 tyg.
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: prośba o poradę

Post autor: Sheep »

Hej dorota, ale doktor miał rację, raczej nie ma przypadków z przeciwciałami i brakiem celiakii :) Bardzo często bywa za to odwrotnie - jest celiakia/nadwrażliwość na gluten, ale nie ma przeciwciał...
Obrazek
basiag
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 379
Rejestracja: śr 22 sty, 2014 18:59
Lokalizacja: Polkowice

Re: prośba o poradę

Post autor: basiag »

Czytam i czytam wasze komentarze i sama juz mam metlik w glowie co do "mojej" celiakii, niektorzy z was anemie maja, czy tez inne choroby z tym powiązane a ja nic z tych rzeczy, nie to zebym chciala czy szukala sobie jeszcze choroby ale cos nachodza mnie watpliwosci, no chyba że wcześnie wykryto u mnie i nie narobila mi spustoszenia w organizmie.
Gdy stwierdzono mi że mam celiakię to bylo jakieś 7 lat temu, biegunki,bóle brzucha,utrata masy ciala i ogólne zle samopoczucie nawiedzily mnie jakos w listopadzie i zaczelam bieg po lekarzach, wkoncu gastrolog za drugim razem zasugerowal mi badanie na przeciwciala Anty- tTG i IgG/lacznie/ wynik byl taki:
IgA tTG Ab 30,19 norma 20,00
IgG tTG Ab 1,12 i interpretacja

<=1,00 wynik ujemny
1,01-2,00 wynik słabo dodatni
2,01-5,00 wynik dodatni
>5,01 wynik wysoko dodatni

Po tych wynik lekarz stwierdził, że mam celiakie i kazal przejsc na diete bezglutenowa, gastro mialam zrobiona wczesniej jeszcze bez tych przeciwcial i mialam nadżerki i helcobacter,Pozniej po roku czasu mialam juz gastro z biopsja i z badanego materialu stwierdzono brak zaniku kosmkow.
Dwa lata pozniej, bylam znow na gastroskopii będac juz na diecie bezglutenowej i z badanego materialu opis duodenitis non specifica medii gradus.Marsh I.
Teraz w tym roku bylam znow na przeciwciala i na gastro z biopsja i wszystko ok, przeciwciala ujemne a biopsja zaniku kosmków w badanym materiale nie stwierdzono. Mimo to ,od pazdziernika gdzies jestem ciagle zmeczona, bola mnie miesnie ,wezly chlonne na szyi, glowa zatkany nos, a czasem normalnie woda z nosa mi plynie, oczy pieka,niestrawnosc,wzdecia, klujace bole brzucha i czasami taki atak mnie zlapie wzdety brzuch,spocone rece, bladosc , a pozniej takie dreszcze jak przy grypie zoladkowej. Nie wiem, moze popadam w paranoje ale nie chce dac sie zapuszkowac do zakladki "nerwica". Analizuje to wszystko i tak myśle ze moze jeszcze cos mnie uczulac ale nie wiem co, diete przestrzegam . Jutro uderzam do alergologa, moze cos sie wyjasni a jak nie to juz nie wiem gdzie jeszcze, bo moj lekarz rodzinny juz patrzy na mnie jak na jakas wariatke i w koncy wysle mnie do psychiatry po leki :/
.... żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi bo nie jesteś sam... Jak na deszczu łza cały ten świat nie znaczy nic a nic... Chwila, która trwa może być najlepszą z Twoich chwil...
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: prośba o poradę

Post autor: Leeloo »

przeciwciała i objawy miałas, więc celiakia poprawnie stwierdzona. biopsja po dobrze prowadzonej diecie powinna wykazać to co u Ciebie- brak zaniku kosmków. Helicobacter jest mega częstą baketrią u ludzi i to on pewnie spowodował nadżerki i może powodować dalsze problemy z żołądkiem.
kiedy badalaś morfologie?? żelazo, ferrytynę? TSH, ft4- hormony tarczycowe? jak z cukrem? masz temperaturę?
basiag
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 379
Rejestracja: śr 22 sty, 2014 18:59
Lokalizacja: Polkowice

Re: prośba o poradę

Post autor: basiag »

Leeloo pisze:przeciwciała i objawy miałas, więc celiakia poprawnie stwierdzona. biopsja po dobrze prowadzonej diecie powinna wykazać to co u Ciebie- brak zaniku kosmków. Helicobacter jest mega częstą baketrią u ludzi i to on pewnie spowodował nadżerki i może powodować dalsze problemy z żołądkiem.
kiedy badalaś morfologie?? żelazo, ferrytynę? TSH, ft4- hormony tarczycowe? jak z cukrem? masz temperaturę?
TSH mialam zrobione 24.02.2014 wynik
2,36 norma 0,25-3,00
zelazo, ferrytyne nie mialam tego chyba nigdy badanego, cukru przy ostatniej morfologii nie robilam ,pol roku temu jak robilam cukier byl ok, teraz zapomnialam powiedziec o cukrze a i lekarz tez nie dal na cukier, morfologie mialam robiona 04.12.2013r. i wyszlo mi HCT 35,7 norma 37,0-47,0 podaje to bo tutaj akurat mam zanizony i OB 18 a norma 3-15 a tutaj troszke zawyzony, pozostale w normie. Nie nie mam temp jak narazie, ostatnio to bylo jakos chyba w styczniu gdy tak bardzo bolal mnie zoladek to wtedy mialam prawie 40 stopni. Pozatym usg jamy brzusznej ok, robilam tez przeswietlenie klatki piersiowej, kregoslupa wszystko ok, mocz tez dobrze,cytologia tez ok, zobaczymy co jutro powie alergolog czy zrobi mi testy i czy cos wyjdzie z nich, bo ewidentnie cos sie ze mna dzieje ale nie wiem do konca.
Dzisiaj np. czuję sie dobrze, w piatek zjadlam na kolacje kanapki z twarogiem i serem zoltym i jakos po dwoch godzinach atak, wzdecie brzucha jakbym byla w 9 miesiacu ciazy, slabo, nie moglam zlapach oddechu i bolalo mnie zaraz jak sie zaczyna zoladek, aha jeszcze oblal mnie zimny pot, jakos zasnelam, rano obolala cala, wezly szyjne, kregoslup, rece, nogi, glowa no i brzuch a dokladnie nadbrzusze, wczoraj juz lepiej a dzisiaj moge powiedziec juz calkiem dobrze. Ostatnio zauwazylam wlasnie ze jak zjem ser zolty to taka jakas niestrawnosc mi sie robi ale czyzby ser zolty mogl uczulac??? nie wiem na co mam juz zwalic to wszystko :/
.... żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi bo nie jesteś sam... Jak na deszczu łza cały ten świat nie znaczy nic a nic... Chwila, która trwa może być najlepszą z Twoich chwil...
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: prośba o poradę

Post autor: Sheep »

Spróbuj odstawić mleko i wszystkie mleczne przetwory, bardzo wielu ludzi ma nietolerancję laktozy (cukru mlecznego), można też mieć nietolerancję kazeiny (białka mlecznego).
Obrazek
ODPOWIEDZ