Wyniki przeciwciał, co mogą oznaczać?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Wyniki przeciwciał, co mogą oznaczać?

Post autor: Leeloo »

dziękuję za raport, w końcu dobre wieści na tym polu. Gratuluję i życzę zdrówka, Bejbe :*
Awatar użytkownika
fotoamatornia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: pn 26 maja, 2014 19:16

Re: Wyniki przeciwciał, co mogą oznaczać?

Post autor: fotoamatornia »

mogłabym prosić o opinie?

biopsja w grudniu 3A, od konca maja jestem na diecie - naprawde scislej, czasami przemycam gdzies laktoze ale BG 99,9%

mam te celiakie czy nie? ...bole mam nie tak czeste jak kiedys ale czasami sa :(

P-ciała p/tkankowej transglutaminazie IgA < 2,00 RU/ml < 20 -------------------------------- Interpretacja wyniku: ujemny <20 dodatni >20
P.ciała przeciw tkankowej transglutaminazie IgG 06/08/2014
P-ciała p/tkankowej transglutaminazie IgG 0,06 Ratio < 1,0 -------------------------------- Interpretacja wyniku: ujemny <1,0 słabo dodatni 1,0 - 2,0 dodatni 2,0 - 5,0 wysoko dodatni > 5,0

czy powinnam jeszcze jakies badania zrobic?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Wyniki przeciwciał, co mogą oznaczać?

Post autor: pleomorfa »

Nie trzeba wykonywać już żadnych badań, masz celiakię (stwierdzona na podstawie biopsji XII-cy). Warto przeglądnąć dietę skoro jest tylko 99.9% bg ;), no i dieta bezlaktozowa i lekkostrawna na początek to mus, aby jelita miały możliwość pełnej regeneracji. Czemu dopiero po 5 miesiącach od biopsji przeszłaś na dietę? Na początku czasami nieopatrznie nawet je się gluten lub zanieczyszcza się jedzenie przez brak odpowiedniej higieny i ostrożności w kuchni. Przy czym 2 miesiące diety to nie jest dużo, szczególnie przy takim stanie jelit ... podam przykład, mnie nie wykazali żadnego stopnia w skali Marsha, ale podobno łapię się na 1, po pół roku diety dopiero mogłam powiedzieć, że dwunastnica nie reaguje na ostre i ciężkie potrawy. Każdego organizm się regeneruje w innym tempie, natomiast regeneracja jelita może troszkę potrwać i zapalenia, na które często nieświadomie pracowało się latami, nie znikną z dietą jak różdżką odjął.

Inne pytanie brzmi czy masz choroby towarzyszące i co konkretnie się dzieje.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wyniki przeciwciał, co mogą oznaczać?

Post autor: Sheep »

A przeciwciala kiedy robilas? Juz teraz, bedac na diecie?
Jesli tak, to znaczy, ze bardzo dobrze diety przestrzegasz (bo przeciwciala ujemne) - pogratulowac :D
A czemu masz watpliwosci co do tego, czy to celiakia?
Obrazek
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Wyniki przeciwciał, co mogą oznaczać?

Post autor: pleomorfa »

Faktycznie! Nie zauważyłam daty.

Na diecie bezglutenowej tak jak mówi Sheep nie powinny wyjść przeciwciała, nie wyszły Ci, także super ;)
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
sandyy
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2561
Rejestracja: ndz 27 lip, 2014 22:30

Re: Wyniki przeciwciał, co mogą oznaczać?

Post autor: sandyy »

Pleomorfa, przepraszam, ze tak prosto z mostu, ale czy Tobie Candida doskwieralo w podwoziu, czy w ukladzie pokarmowym? Czy tu i tu?
Ginekologicznie walcze juz 1,5roku z Candida, bez sukcesow i szukam inspiracji do wygranej z grzybem :)
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Wyniki przeciwciał, co mogą oznaczać?

Post autor: pleomorfa »

Nie ma sprawy, problem był ginekologiczny (a czy tu i tu, nikt się nie zainteresował, a na moje pytania, czy aby na pewno odpowiadali - oczywiście, że tak). Teraz muszę się pilnować z dietą, aby nie było w niej za dużo cukrów, bo tak to nawraca. Leczenie trwało z przerwami 5 miesięcy, a bez przerw 3 miesiące. Przeszło dopiero po lekach na zakażenia układowe w dużej dawce, oczywiście + probiotyki przez cały czas leczenia i także po nim sporadycznie. Próbowałaś połączyć leczenie z dietą przeciw candidzie? Masz pewność, że jest to tylko problem ginekologiczny?
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
sandyy
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2561
Rejestracja: ndz 27 lip, 2014 22:30

Re: Wyniki przeciwciał, co mogą oznaczać?

Post autor: sandyy »

Absolutnie zadnej pewnosci nie mam. Jak to mozna sprawdzic?
Zdecydowanie musze znalezc dietetyka, ktory pomoze ogarnac diete bezglutenowa i jednoczesnie bezcukrowa - nie czuje sie chyba sama na.silach.

Co to sa leki na zakazenia ukladowe??

Jakb co utworzylam nowy watek o candidii - widze, ze jest nas wiecej :) a nie ma.co zasmiecac Ci watku, zapraszaam :)
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Wyniki przeciwciał, co mogą oznaczać?

Post autor: Anula80 »

Tylko radzę Ci dobrze poszukać dobrego dietetyka. Jak my na początku diety poszliśmy prywatnie do dietetyczki, która pracuje w szpitalu w Gdańsku, to mój mąż był zbulwersowany, że nie miała wstydu wziąć od nas pieniądze, bo jej wiedza na temat diety bg była żenująca - ja wiedziałam więcej od niej. A to, co ona wiedziała, znałam już dawno z internetu :/ A Twój problem jest dużo bardziej złożony, więc to już będzie prawdziwe wyzwanie
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
sandyy
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2561
Rejestracja: ndz 27 lip, 2014 22:30

Re: Wyniki przeciwciał, co mogą oznaczać?

Post autor: sandyy »

Widzisz... problem jest taki, ze w Olsztynie moja gastrolozka nie potrafi mi polecic dobrego dietetyka w moim miescie, ktory mialby doswiadczenie z celiakia, nie mowiac juz o problemach towarzyszacych... rozumiem, ze w koncu znalazlas dobrego dietetyka, tak? W Trojmiescie? Moglabys podac nazwisko? - czasem tu bywam, wiec jesli bede pod sciana to wezme sobie dzien urlopu i przyjade...

Obawiam sie powtorki z Twojej historii... nie chce wywalic stowki, jak nie lepiej, jak porady z Internetu ;)
Bo to sama wyczytam, a tu na forum dowiem sie duzo duzo wiecej g:D
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Wyniki przeciwciał, co mogą oznaczać?

Post autor: Anula80 »

Nie szukaliśmy już więcej dietetyka, więc nie mogę Ci żadnego polecić :/ U nas jest ten problem, że Seba i tak by nie chciał jeść tego, co by mu taki ułożył. Wzięłam sprawy w swoje ręce i sama staram się kombinować, żeby chociaż te potrawy, które zjada były zdrowsze i bardziej wartościowe. Poza tym dużo się dowiedziałam z forum, Leeloo jest nieoceniona :), pani Anna Marczewska ze Stowarzyszenia też nam pomogła - mailowo :)
Chociaż pamiętam, że raz było w Trójmieście spotkanie z dietetykiem współpracującym ze Stowarzyszeniem:
http://www.celiakia.pl/konsultacje-z-ps ... ojmiescie/
Może to Ci coś pomoże
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
sandyy
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2561
Rejestracja: ndz 27 lip, 2014 22:30

Re: Wyniki przeciwciał, co mogą oznaczać?

Post autor: sandyy »

Ooo dzieki, odezwe sie na pewno :)

No i oczywiscie standardowo na kazdej wizycie lekarskiej pytam o dobrego dietetyka, no ale poki co cisza :(
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Wyniki przeciwciał, co mogą oznaczać?

Post autor: Leeloo »

dlatego, bo dietetycy są na dzień dzisiejszy olani przez nasze państwo/prawo i mogą pracować praktycznie tylko prywatnie, najlepiej jako własna działalność gospodarcza.


Anula <kwiaty>
Awatar użytkownika
sandyy
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2561
Rejestracja: ndz 27 lip, 2014 22:30

Re: Wyniki przeciwciał, co mogą oznaczać?

Post autor: sandyy »

No mi wlasnie gastrolog mogla polecic dietetyka majacego doswiadczenie z cukrzyca....

Troche chore jest to, bo szczerze mowiac obawiam sie isc i wydac kase w bloto i wrocic do punktu wyjscia...
No nic, jak mnie jutro skleroza nie zje to zadzwonie :)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Wyniki przeciwciał, co mogą oznaczać?

Post autor: Leeloo »

w razie czego, poradzimy sobie tutaj (waga, wzrost, wymiary- to się na upartego zrobi na odległość, bez pomiarów wody/tłuszczu/kości/tk. mięśniowej). zobacz ile już wniosków za nami g:D

najważniejsze teraz to: endo, kontrol u gina. zobaczymy na czym stoisz i ustalimy dalszy scenariusz.
ODPOWIEDZ