luźne stolce, czy tak powinno być?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8137
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: luźne stolce, czy tak powinno być?

Post autor: Leeloo »

odnośnie pasożytów- warto to zbadać, kał na posiew zanosi się kilka razy, bo ciężko trafić na moment złożenia jaj.

miesiąc oczekiwania do lekarza w Warszawie to..bardzo przyzwoicie.
nomado
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 99
Rejestracja: śr 31 paź, 2012 14:28

Re: luźne stolce, czy tak powinno być?

Post autor: nomado »

@kaczmi i @Anula80
A ja byłem święcie przekonany że H.Kania robi wędliny bezglutenowe i że są 100% pewne i je cały czas kupowałem, jadłem, kabanosy też. Dodatkowo taką szynkę wędzoną dosyć drogą po prawie 43 zł z kg. W takim razie odstawić całkowicie H.Kanie i kupować tylko z Lidla Pikoka i Dulano?

@pleomorfa
Chciałbym rozszerzyć trochę to zagadnienie, wypowiedź. Otóż odkąd pamiętam, zawsze jadłem chlebek bezglutenowy. W latach 80,90 sprowadzany z jedynej piekarni w Polsce mieszczącej się w Warszawie, następnie z drugiej, lepszy z Poznania. Po czym obecnie chlebek kupuję np. w Auchan. Nikt nigdy dotąd, nie mówił mi abym zwracał uwagę na skrobię pszenną bezglutenową! Więc jem i jadam chlebki z taką skrobią ponieważ mają znaczek przekreślonego kłosa i są bezglutenowe! CO MA DO TEGO SKROBIA PSZENNA BEZGLUTENOWA, którą technikę wytwarzania opracowali jak się nie mylę nasi zachodni sąsiedzi? Miałem trzymać dietę bezglutenową - trzymałem i koniec.
Proszę o rozwinięcie i wyjaśnienie jak w końcu jest z tą skrobią.
Obecnie jeśli nie pieczony to jadam taki kupiony chlebek zawierający oczywiście skrobię pszenną bezglutenową, oznaczony przekreślonym kłosem.
http://www.balviten.com/produkt,17,27-c ... enowy.html
lub
http://www.balviten.com/produkt,17,28-c ... _300g.html

@Leeloo
Muszę poprosić o skierowanie na te badania, ale coś mi się wydaje że pewnie od razu skierują mnie najpierw na wycinek z jelita :039: Ale powiedź, czy jest sens robić biopsję jelita jeśli miałem 2 miesiące temu robione badania z krwi i wynik był ujemny?

Co do terminów, to powiedźmy że czeka się 1,5-2 miesiące do dobrych lekarzy, którzy maja bardzo dobre opinie w sieci.
Do tych mniej dobrych czeka się tydzień, dwa, ale to strata czasu sądząc po opiniach.
Na diecie bezglutenowej od zawsze
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: luźne stolce, czy tak powinno być?

Post autor: Anula80 »

nomado pisze:@kaczmi i @Anula80
A ja byłem święcie przekonany że H.Kania robi wędliny bezglutenowe i że są 100% pewne i je cały czas kupowałem, jadłem, kabanosy też. Dodatkowo taką szynkę wędzoną dosyć drogą po prawie 43 zł z kg. W takim razie odstawić całkowicie H.Kanie i kupować tylko z Lidla Pikoka i Dulano?
Ja bym już nie ryzykowała z wędlinami H. Kani. Dużo jest tych bezpiecznych: w Lidlu, Biedronce. Niektóre można dostać nawet w mniejszych sklepach. Zresztą w wykazie produktów bg jest sporo nowych wyrobów różnych firm
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: luźne stolce, czy tak powinno być?

Post autor: pleomorfa »

Proszę o rozwinięcie i wyjaśnienie jak w końcu jest z tą skrobią.
Skrobia pszenna bezglutenowa jest dopuszczona do użycia w produktach bezglutenowych, ponieważ jest oczyszczona z glutenu. Niemniej jednak niektórzy chorzy i tak reagują na produkty z tą skrobią, pomimo oczyszczenia. Kwestia indywidualnej wrażliwości. Dlatego napisałam, że warto zwracać na to uwagę. Nie mówię, że tak musi być w Twoim przypadku.

Co do wędlin i mięsa coraz więcej tego jest, tak jak pisze Anula w wykazie można znaleźć wiele wyrobów mięsnych. Kiedyś w gazetce stowarzyszenia był wykaz firm produkujących bezglutenowe wyroby mięsne.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8137
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: luźne stolce, czy tak powinno być?

Post autor: Leeloo »

a czy wcześniej, podczas aktywnej choroby, krew była dodatnia?

tak łatwo na wycinki nie kierują, wręcz przeciwnie. A skoro nie miałeś badanego kału na pasożyty, to tym bardziej trzeba to sprawdzić.
Jeśli idziesz prywatnie do lekarza, to nie ma znaczenia, możesz badania wykonać już teraz, i tak robisz je na swój koszt.

skrobia pszenna bezglutenowa- często mamy na nią reakcję mimo, że jest opisana jako "bezglutenowa". o jej czystości nie będę dyskutować, wiadomo że nie bada się każdej partii...
nigdy nie wiesz- jeśli nie badałeś- czy nie masz dodatkowo alergii na pszenicę, wówczas ta skrobia jest tak samo wrogiem jak i gluten.
Można mieć i celiakię i alergię.
nomado
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 99
Rejestracja: śr 31 paź, 2012 14:28

Re: luźne stolce, czy tak powinno być?

Post autor: nomado »

Zawsze jak miałem robione okresowo badanie z krwi - wynik był ujemny. Byłem wówczas na diecie cały czas, ale mimo to przechodziłem takie badania dla pewności.
Chodzę prywatnie owszem, ale w takim sensie że pracodawca opłaca mi miesięczny abonament, ja dopłacam do tego kilkadziesiąt zł i większość badań mam "w pakiecie" ale za niektóre muszę dodatkowo płacić itd.
Pasożyty oczywiście sprawdzę.
Chcę też zrobić sobie testy alergiczne tylko nie wiem jakie. U mnie akurat nie ma na to 100% zniżki więc musiałbym wydać na jeden chyba 200-300 zł ale jakie zrobić? Z krwi czy na rękę (skórę)? m.in chciałbym zbadać czy jestem uczulony na pszenicę, bo na gluten raczej wyjdzie że tak :)
Na diecie bezglutenowej od zawsze
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: luźne stolce, czy tak powinno być?

Post autor: pleomorfa »

Uczulenie na gluten, a celiakia to dwie różne jednostki chorobowe. To że masz jedno, nie znaczy że masz drugie. Co do testów na alergie to w momencie, kiedy jesteś na diecie wykluczającej jakiś składnik to ten składnik na pewno Ci w testach nie wyjdzie. Choć pszenica w sumie mogłaby wyjść skoro w Twojej diecie występuje skrobia pszenna bg.

Mam wrażenie, że Leeloo chodziło o czasy, gdy jeszcze nie byłeś na diecie. Czy wtedy krew była dodatnia.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8137
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: luźne stolce, czy tak powinno być?

Post autor: Leeloo »

otóż, to pytałam, czy kiedy nie byłeś jeszcze na diecie to miałeś dodatnie przeciwciała. jeśli nie były, to moja odpowiedź na twoje pytanie:
"Ale powiedź, czy jest sens robić biopsję jelita jeśli miałem 2 miesiące temu robione badania z krwi i wynik był ujemny?

brzmi: tak ma sens, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie produkujesz przeciwciał podczas ekspozycji na gluten, a wynik ujemny tych przeciwciał nie wyklucza zmian w jelicie.

alergie na pszenicę: test skórny punktowy w klasie IgE, jeden alergen badany w ten sposób to ok 8zł
test z krwi w klasie IgE - z tego co pamiętam Diagnostyka robiła za 45zł jeden alergen, ale to było jakiś czas temu
test z krwi w klasie IgG- za pomocą domowego testu Food Detective ok. 350zł za 46 alergenów lub można zapytać czy robią podobne badanie w Diagnostyce
nomado
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 99
Rejestracja: śr 31 paź, 2012 14:28

Re: luźne stolce, czy tak powinno być?

Post autor: nomado »

Na diecie bezglutenowej jestem od urodzenia praktycznie. Celiakia 4 najwyższego stopnia (całkowity zanik) była zdiagnozowana po wielkich bojach (wtedy niektórzy lekarze byli ciemni za przeproszeniem i nie mięli dostatecznej wiedzy na temat celiakii) jak miałem około 1,5 roku. Wówczas cały czas robiło się biopsje ... nie było badan z krwi. Takowe zacząłem mieć robione dosłownie kilka lat temu i wychodziły zawsze ujemne. Natomiast na jelicie zanik kosmków zawsze mały był ale był!

Co do testów:
Z tego co widzę to nawet 59
http://allegro.pl/food-detective-gratis ... 54840.html
wychodzi 5.68 za 1 alergen ... hmmm może warto się na to skusić. Wydatek spory ale przecież zdrowie ważniejsze!

Leeloo ten test o którym wspomniałaś że jest dostępny w aptece, to ten który przytoczyłem w linku?
Widzę po opisie że jest osobny na pszenicę i gluten ...
Na diecie bezglutenowej od zawsze
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8137
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: luźne stolce, czy tak powinno być?

Post autor: Leeloo »

hmm..nie wiem dlaczego utknęło mi w pamięci 46, a przecież sama je robiłam i to nie dawno..

Food Detective to testy na alergie OPÓŹNIONE w kl. IgG, nie te klasyczne w kl. IgE. Jeśli nie jesteś na diecie eliminacyjnej to wyniki będą wiarygodne. Gluten nie powinien w nich wyjść, jako że go nie spożywasz.

W takim razie nie wiemy, czy masz zwyczaj produkowania przeciwciał czy nie, u Ciebie gastroskopia jest badaniem rozstrzygającym.
nomado
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 99
Rejestracja: śr 31 paź, 2012 14:28

Re: luźne stolce, czy tak powinno być?

Post autor: nomado »

Leeloo pisze:W takim razie nie wiemy, czy masz zwyczaj produkowania przeciwciał czy nie, u Ciebie gastroskopia jest badaniem rozstrzygającym.
Niestety na to wygląda :/

Czy dobrze zrozumiałem, te testy są wiarygodne wtedy gdy robiąc dany test np na mleko - wypije szklankę mleka, na orzechy - zjem orzechy, na migdały - zjem migdały?
Jeśli np nie jadłem orzechów przez miesiąc a zrobię test to nawet jeśli mam uczulenie - wyjdzie ujemny?
Na diecie bezglutenowej od zawsze
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8137
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: luźne stolce, czy tak powinno być?

Post autor: Leeloo »

tak dobrze zrozumiałeś, miesiąc jeszcze ujdzie ;) im dłużej tym gorzej dla takiego badania.

*ale wypicie mleka przed badaniem czy zjedzenie czegoś od wielkiego dzwonu specjalnie dla testu - wątpię by jednorazowo taka akcja coś wskórała.
nomado
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 99
Rejestracja: śr 31 paź, 2012 14:28

Re: luźne stolce, czy tak powinno być?

Post autor: nomado »

Rozumiem,
dzięki wielkie za informacje. Najlepiej byłoby podzielić sobie chyba te testy na kilka etapów. Np jeść garść orzechów dziennie przez tydzień, dwa a potem zrobić test. natomiast na pszenicę, mleko itd można by zrobić od ręki - zależy kto co spożywa na co dzień.
Co do gastro - udało mi się dziś załapać na wcześniejszą wizytę u gastro za 2 tyg.! zobaczymy, ale pewnie bez biopsji się nie obejdzie - strasznie odchorowuję to badanie.
Na diecie bezglutenowej od zawsze
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8137
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: luźne stolce, czy tak powinno być?

Post autor: Leeloo »

niestety nie da rady wykonać w ten sposób tego testu (Food Detective), bo wszystko wykonujesz raz, na jednej płytce.

no i super, że się tak udało :) zobaczymy co powie.
kaczmi
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 297
Rejestracja: pn 10 cze, 2013 14:56
Lokalizacja: Poznań

Re: luźne stolce, czy tak powinno być?

Post autor: kaczmi »

Anula80 pisze:
nomado pisze:@kaczmi i @Anula80
A ja byłem święcie przekonany że H.Kania robi wędliny bezglutenowe i że są 100% pewne i je cały czas kupowałem, jadłem, kabanosy też. Dodatkowo taką szynkę wędzoną dosyć drogą po prawie 43 zł z kg. W takim razie odstawić całkowicie H.Kanie i kupować tylko z Lidla Pikoka i Dulano?
Ja bym już nie ryzykowała z wędlinami H. Kani. Dużo jest tych bezpiecznych: w Lidlu, Biedronce. Niektóre można dostać nawet w mniejszych sklepach. Zresztą w wykazie produktów bg jest sporo nowych wyrobów różnych firm

Podpisuję się pod tym, zwłaszcza że z jedynych opisanych jako bezglutenowe wędlin od H.Kani, czyli Polskich Snaków, zniknął dopisek o braku glutenu...
Ostatnio zmieniony ndz 21 wrz, 2014 11:25 przez kaczmi, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ