Witamina D

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Witamina D

Post autor: Pajacynka »

A co sądzicie o Vitrum Calcium D 600? Biorę już prawie rok, jeszcze nie robiłam badań kontrolnych. Zalecono mi to, kiedy w badaniach wyszła osteopenia.
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Witamina D

Post autor: Anula80 »

Ja kupiłam Vitrum D3 - witamina D3 1000 j.m. i przez 2 tygodnie prawie nic nie spałam. Odstawiałam po kolei wszystkie nowe leki, np. na zatoki i na koniec zorientowałam się, że jeszcze została ta witamina. Skład: olej z krokosza barwierskiego, żelatyna, witamina D3.
Jak tylko ją odstawiłam, zaczęłam sypiać normalnie :/ nie wiem, może w tej żelatynie jest gluten? Pisałam już wcześniej, że u mnie jedyną reakcją po na wet nieświadomym zjedzeniu czegoś zawierającego gluten, jest bezsenność.
Przypomniałaś mi, że miałam napisać ostrzeżenie na forum przed tym specyfikiem.
Moja jest bez wapnia, ale firma pewnie ta sama
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Witamina D

Post autor: Pajacynka »

No to teraz się zestresowałam, że się może nieświadomie truję :(
michal_mg
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 360
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 01:05
Lokalizacja: Łódź

Re: Witamina D

Post autor: michal_mg »

pleomorfa pisze: Poza tym...byłbyś w stanie zjeść tyle ryb w jeden dzień i tak codziennie? Jak tak to szacun g:D
no, zjedzenie 50g śledzia w oleju to nie jest żaden wyczyn - to co napisałem było do wyboru jako dzienna dawka, a nie wszystko :D

Mnie jeszcze jedno zastanawia. Oczywiście słyszałem o przebywaniu na słońcu, ale skoro jest ona obecna w rybach, to o co to halo o spacerach?
nie mam celiakii, a "jedynie" nietolerancje glutenu - między innymi...

Obrazek
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8118
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Witamina D

Post autor: Leeloo »

bo jemy za mało ryb.. i nie wchłaniamy w 100%.. przeczytaj to co wczoraj Ci napisałam.

w skórze witamina wytwarza się bardzo szybko pod wpływem promieni (przy dobrej pogodzie z odkrytymi kończynami wystarczy pół godziny na powietrzu) i jest "nasza" własna, od razu przyswajana.
magdalenan
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: wt 06 maja, 2014 11:41

Re: Witamina D

Post autor: magdalenan »

Niestety ryby nie wystarczą ponieważ ja jem ryby przynajmniej 3 razy w tygodniu a mam skrajny niedobór witaminy D. Pojawiły mi się również białe plamki na paznokciach wiec zakupiłam preparat o nazwie Cynk Plus A ( z tego co czytalam nie powinien zawierac glutenu) ale na razie zastosuje sama witamine D
gronkowiec
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 167
Rejestracja: pn 06 mar, 2006 21:20
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Witamina D

Post autor: gronkowiec »

Mieszkam w Kalifrornii i tutaj niedobór witaminy D ma prawie każdy. My przyjechaliśmy z bardzo dużym niedoborem i borykamy się z nim nadal. Samo słońce nie załatwi sprawy. Tutaj wszyscy przyjmują witaminę D w formie tabletek, kropelek, i innych róznych dziwnych rzeczy. Badanie poziomu witaminy D jest jednym z podstawowych badaniań, jak u nas morfologia.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: Witamina D

Post autor: alva_alva »

Gronkowiec...., osobliwy nick:-) Brr, brr, brr....
michal_mg
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 360
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 01:05
Lokalizacja: Łódź

Re: Witamina D

Post autor: michal_mg »

To co mi nie bardzo współgra z dawnymi czasy i teraźniejszymi odnośnie witaminy D jest to:
dawniej podawano dzieciom tran w szkołach, bo były niedobory wit D - tak na uzupełnienie. W tamtych czasach dzieci całymi dniami biegały poza domem spędzając czas na powietrzu, a co za tym idzie były wystawione na działanie słońca i mimo to miały niedobory. Teraz nie mówi się o jedzeniu produktów gdzie owa witamina występuje, a gada się o spacerach i nasłonecznieniu.... - który guzik daje jeśli się przypomni pokolenie "trzepakowo-podwórkowych" dzieci spędzających całe dnie na słońcu.
Więc niech znajdzie się jakiś/aś mądry/a i mi to wyjaśni. Teraz zaleca się to co kiedyś było nieskuteczne, a podawało się tran - produkt z wit D - o których to produktach teraz mówi się, że są nieskuteczne... :??:
nie mam celiakii, a "jedynie" nietolerancje glutenu - między innymi...

Obrazek
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8118
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Witamina D

Post autor: Leeloo »

po słonecznej wiośnie i lecie spędzonych na zewnątrz, zapewniasz sobie odpowiednią dawkę witaminy D. ale to jest dzienna podaż, nie pokryje gigantycznych niedoborów złapanych przez jesień, zimę, siedzenie w domu.

przebywanie na słońcu nie jest nieskuteczne, niewystarczające- to lepsze słowo. ale jeśli posmarujesz się kremem z filtrem to owszem, będzie to 100% blokadą dla produkcji wit. D.
suplementacja tranem - na pewno pomoże.

ja wyznaję zasadę zażywania wit. D przez okrągły rok (w naszym klimacie).
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: Witamina D

Post autor: alva_alva »

Brak wit D nasila procesy autoimmunizacyjne, a ludzie chorzy na choroby autoimmunologiczne mają defekt przyswajania i produkcji wit. D. Koło się zamyka. Trzeba łykać.
magdalenan
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: wt 06 maja, 2014 11:41

Re: Witamina D

Post autor: magdalenan »

Napisalam do producenta Vitrum D3 czy ich produkt zawiera gluten.Niestety nie otrzymalam zadnej odpowiedzi :/
Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Witamina D

Post autor: Pajacynka »

Ja tez napisałam, również bez odpowiedzi :(
michal_mg
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 360
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 01:05
Lokalizacja: Łódź

Re: Witamina D

Post autor: michal_mg »

mnie zastanawia brak ciągłości tezy czym się wspomagać aby dostarczać wit D.
Dawniej dzieci biegały "po słońcu" całe dnie i miały niedobory - dziś wystarczy jedynie pół godzinny spacer z odkrytymi kończynami.
Dawniej uzupełnienie polegało na łyżce tranu - dziś twierdzi się, że jedzenie wit D nie jest w stanie uzupełnić jej niedoboru pomimo podawania zawartości wit D w produktach.

To zaprzeczenia.
1. Jak półgodzinny spacer może dać więcej niż kiedyś wystawianie się całodzienne?
2. Jak teraz zjadanie produktów z zawartością wit D może być niewystarczające jeśli kiedyś była to podstawa?
3. NAJWAŻNIEJSZE. Jak to jest, że w czasach kiedy w modzie jest wykrzywianie się na chemię w żywności i sztuczne witaminy/minerały w tym jednym przypadku jest to zbawienne? Czy kogoś przekonuje, że zjedzenie sztucznej witaminy jest zdrowsze niż produkty, które ją zawierają?
4. Kto jest w stanie zapewnić, że sztuczna witamina D łatwiej się wchłania niż ta zawarta w produktach?
nie mam celiakii, a "jedynie" nietolerancje glutenu - między innymi...

Obrazek
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Witamina D

Post autor: pleomorfa »

2. Jak teraz zjadanie produktów z zawartością wit D może być niewystarczające jeśli kiedyś była to podstawa?
Tran jest uznawany jako suplement.
I suplementy nie muszą być sztuczne, mogą równie dobrze być pochodzenia naturalnego - patrz tran.
Czy kogoś przekonuje, że zjedzenie sztucznej witaminy jest zdrowsze niż produkty, które ją zawierają?
Nie, ale tak jak wcześniej już to poruszyliśmy człowiek nie jest w stanie zjeść tyle owoców morza dzień w dzień. Wydaje mi się, że nawet mogłoby być to niezdrowe z racji tego, że owoce morza lubią być zanieczyszczone pierwiastkami ciężkimi, nie mówiąc o tym, że one uczulają i nie wszyscy je jedzą. Jedzenie wątróbki na okrągło też może być szkodliwe.
Jak półgodzinny spacer może dać więcej niż kiedyś wystawianie się całodzienne?
Skąd ten wniosek?
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
ODPOWIEDZ