Badania przeciwciał w rodzinie celiaka

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Dana30
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: pt 24 sie, 2007 19:16
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Dana30 »

Dlatego, może lepiej zdiagnozować się konkretniej w laboratorium?
Awatar użytkownika
Joanna
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 62
Rejestracja: pt 16 sty, 2004 11:27
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Joanna »

Może trochę jestem za bardzo nakręcona, ale robiłam test mojej połóweczce. Podejrzewam u niego opcję z celiakią, ponieważ od dobrych kilku lat ma problemy z powracającymi aftami (ostatnio wszędzie przy temacie celiakii znajduję je jako charakterystyczny objaw). Jest pod opieką Kliniki Stomatologicznej UJ, ale niestety nawet tam nie wiedzą co może być przyczyną, więc leczą go tylko objawowo.
No i test wyszedł ujemny... Powinnam się cieszyć, ale w sumie to dalej nie wiadomo czy podejrzenie jest właściwe czy nie :(
Co gorsza, "pacjent" doszedł z radością do wniosku, że jest zdrowy i teraz jeszcze trudniej będzie go namówić na gastroskopię, na którą ponoć "i tak nigdy w życiu się nie zdecyduje".
I co dalej...? :okulary2:

[ Dodano: Pią 07 Wrz, 2007 11:25 ]
A co by nie pozostawić tu przygnębiającego nastroju, to powiem Wam, że i tak bardzo się cieszę z pojawinia się tych testów na rynku bo to znak, że w temacie celiakii i diety bg coś się wreszcie konkretnego dzieje.
Oby tak dalej! Trzymam kciuki za Stowarzyszenie! :D
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

Pamiętajmy jedno - bardzo duży odsetek dorosłych celiaków nie wytwarza w ogóle przeciwciał we krwi! Podstawa to biopsja.
Dlatego nie cieszmy się jeśli wyniki wyszły negatywnie - problem można nadal uważać za nierozstrzygnięty.
Z niecierpliwością czekam na wypowiedź choćby jednej osoby, której test wyszedł pozytywnie. Bo zwątpienie we mnie narasta... :039:
Obrazek
Awatar użytkownika
GosiaM
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 866
Rejestracja: pn 24 maja, 2004 22:49
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GosiaM »

Małgorzata pisze:Pamiętajmy jedno - bardzo duży odsetek dorosłych celiaków nie wytwarza w ogóle przeciwciał we krwi! Podstawa to biopsja.
Dlatego nie cieszmy się jeśli wyniki wyszły negatywnie - problem można nadal uważać za nierozstrzygnięty.
To ja powiem szczerze, że właściwie nie widzę zbytniego sensu żeby ten test zrobić (do tej pory nie złożyłam na niego zamówienia). Z uwagą czytam wszystkie opinie. Jeśli u mojego męża, którego gdzieś od ponad roku staram sie przekonać do zrobienia badań z krwi :/ ten test wyjdzie negatywnie to potem już w ogóle będę bez szans żeby poszedł na badania, a ostatnio pojawiła się iskierka nadziei :D
Awatar użytkownika
Joanna
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 62
Rejestracja: pt 16 sty, 2004 11:27
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Joanna »

GosiaM pisze:Jeśli u mojego męża, którego gdzieś od ponad roku staram sie przekonać do zrobienia badań z krwi :/ ten test wyjdzie negatywnie to potem już w ogóle będę bez szans żeby poszedł na badania, a ostatnio pojawiła się iskierka nadziei :D
No właśnie... Za bardzo się pospieszyłam :029:
Małgorzata pisze:Z niecierpliwością czekam na wypowiedź choćby jednej osoby, której test wyszedł pozytywnie. Bo zwątpienie we mnie narasta...
A gdyby któraś z osób zaczynająca dietę spróbowała zrobić ten test - tak dla sprawdzenia wiarygodności...? Miałoby to sens? I czy jest ktoś taki na forum?

Ps: chyba za dużo kombinuję, ale we mnie też narasta zwątpienie...
Dana30
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: pt 24 sie, 2007 19:16
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Dana30 »

Zrobiliśmy ja i syn, obydwoje negatywni. Z tym, ze syn będzie za moment diagnozowany w szpitalu konkretnie, i teraz nie wiem, czy powinnam narazic go na stres związany z gastroskopią, ja się umówiłam na wizytę do gastrologa i pewnie też mi zrobi. Ale czy jest sens skoro testy wyszły ujemne. Ech...
Własnie czy komuś wyszedł ten test pozytywnie? Oczywiście mija się z celem robienie go na diecie, bo nic nie wykaże...

[ Dodano: Czw 13 Wrz, 2007 19:12 ]
lol :kosci: :diabelek:
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Dana30 pisze:Ale czy jest sens skoro testy wyszły ujemne.
Tak, jest sens. Tylko wynik gastroskopii jest stuprocentowo wiarygodny. Przeciwciała są albo ich nie ma. Wiele osób na Forum, mimo aktywnej celiakii nie miało żadnych przeciwciał we krwi. A ten test nie wykrywa przecież wszystkich, prawda? W ogóle - do tej pory się nie wypowiadałam na ten temat, ale generalnie sama idea testu nie bardzo mi odpowiada. Właśnie dlatego, że w tzw. przypadkach wątpliwych daje więcej szkody niż pożytku. Nie może być absolutnie uznany za test diagnostyczny, bo jego wynik nie daje prawdziwego obrazu - czy jest się chorym, czy nie. Nawet zakładając, że zawsze wychodzi (tzn. u osób pozytywnych, z przeciwciałami we krwi da wynik pozytywny), to jego wybiórczość czyni go dyskusyjnym. I nie zapominajmy o tym, jak wielki odsetek chorych ludzi nie ma w ogóle przeciwciał. I co z nimi? Jak wielu uzna na podstawie tego testu, że są zdrowe? Nie wiem, ale dla mnie jest to wszystko dość kontrowersyjne.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Dana30
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: pt 24 sie, 2007 19:16
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Dana30 »

2 osoby w rodzinie są chore, dlatego pomysł z diagnozowaniem siebie i syna. Ja od 4 lat choruje na ZJN, a syn jest autystyczny. Chcę wykluczyć celiakię, bo ciągłe biegunki i bulgotniki w brzuchu wykańczają mnie psychicznie, syn natomiast ma bardzo charakterystyczny brzuszek (jak u piwoszy), ale poza tym nie ma niepokojących objawów.
Ostatnio zmieniony czw 13 wrz, 2007 20:05 przez Dana30, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Jeśli chcesz mieć pewność, czy jesteście chorzy czy też nie, a nie tylko zgadywać i domniemywać, to trzeba zrobić prawdziwe badania. Nie ze sprzedaży wysyłkowej ale w laboratorium - najpierw przeciwciała, potem biopsja. Nie będąc na diecie rzecz jasna. Bo w/w test daje odpowiedź najwyżej na jedno pytanie - czy we krwi są przeciwciała określonego rodzaju. O chorobie IMHO nie mówi nic.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

To znaczy niby mówi... Gdyby test wyszedł pozytywnie, jest sygnał, aby koniecznie diagnozować się dalej, bardziej szczegółowo. Natomiast jest mało pomocny, kiedy wychodzi negatywnie. Wtedy nie mówi praktycznie nic.
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

Niestety tak... Biocard Coeliac Test nie jest 100% wiarygodny i nie może być podstawą do diagnozy. Jeśli wyjdzie pozytywnie - trzeba koniecznie dalej się badać, a jeśli negatywnie - o NICZYM to jeszcze nie świadczy, niestety....
Napisałam coś o nim tu
Obrazek
ODPOWIEDZ