Gastroskopia a dieta bezglutenowa

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
emiliab
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pt 20 lip, 2018 14:44

Gastroskopia a dieta bezglutenowa

Post autor: emiliab »

Witam,
Ze względu na Hashimoto dietetyk polecił mi w zeszłym roku dietę bezglutenową, której spróbowałam akurat w okresie gdy zaczęły mi dokuczać jelita (początkowo założyłam stres) - dzięki diecie problemy trawienne przeszły. Endokrynolog polecił mi z tego względu wykonanie badań na obecność przeciwciał przeciw transglutaminazie tkankowej IgA - wynik wyszedł słabo dodatni (o 0,4 od granicy wyniku dodatniego). Lekarz stwierdził, że to raczej celiakia ale dalej wysłał mnie do gastroenterologa. W tamtym momencie przeszłam już od razu na dietę bezglutenową (po każdej bułce pszennej jelita nie dawały żyć). Gastroenterolog wysłał mnie oczywiście na gastroskopię z pobraniem wycinka.
I tutaj moje pytanie - czy wynik gastroskopii nie będzie zaburzony przez stosowanie diety? Czy pomoże trochę pszenicy kilka dni przed badaniem? W momencie wykonania badania minie już 3 miesiące bez glutenu.
Z góry dziękuję za pomoc.
Emilia
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Gastroskopia a dieta bezglutenowa

Post autor: Rj79 »

Tak, wynik moze byc zaburzony. Niestety nikt nie powie Ci, na ile - to zalezy od szybkosci regeneracji kosmkow, ktora bardzo sie rozni w zaleznosci od osoby.
ODPOWIEDZ