Badania w kierunku celiakii po odstawieniu glutenu.

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Ewelina.321
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: ndz 22 lip, 2018 18:00

Badania w kierunku celiakii po odstawieniu glutenu.

Post autor: Ewelina.321 »

Cześć wszystkim :)
Mam 25 lat i odkąd pamiętam miałam okropny trądzik, który nie reagował na żadne leczenie. W desperacji, po przeszukaniu zasobów internetowych postanowiłam odstawić gluten i nabiał- zadziałało, trądzik zaczął znikać. Od sierpnia 2017 zaczęłam po kolei najpierw odstawiać nabiał, potem sam gluten. Najlepsze wyniki były przy odstawieniu obu rzeczy. Nie była to ścisła dieta, nie zwracałam uwagi na śladowe ilości glutenu, raz lub parę razy w miesiącu zdarzało się, że jadłam kanapkę, pizzę itp. Od października do grudnia wróciłam do glutenowego jedzenia, jednak trądzik zaczął wracać i źle się czułam, więc od stycznia wróciłam do diety. Od stycznia do kwietnia 2018 starałam się jeść bezglutenowo, zaczęłam się też zastanawiać, czy nie mam celiakii. Oprócz trądziku bolą mnie kości, źle się czuje, nie mam siły na nic itd. Nie wiedziałam, że przed odstawieniem glutenu warto zbadać się pod kątem celiakii... Zrobiłam badanie genetyczne, które wyszło pozytywnie i od 1 kwietnia wróciłam do jedzenia glutenu. Dostałam skierowanie na gastroskopię z wycinkami, która była zrobiona 17 lipca. Teraz czekam na wynik. Obawiam się, że jednak za wcześnie została zrobiona i wynik nie będzie miarodajny... Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8115
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Badania w kierunku celiakii po odstawieniu glutenu.

Post autor: Leeloo »

Najczęściej podaje się, że minimalna długość prowokacji/powrotu do diety glutenowej to ok 6-8 tygodni, choć im dłużej tym wyniki mogą być bardziej wiarygodne.

Na razie poczekaj, zobaczysz co wyjdzie z biopsji, teraz już się nic z tym nie zrobi.
ODPOWIEDZ