Pomocy! Wczoraj wykryta celiakia. Jak było z Wami?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
angelika93
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: śr 25 lip, 2018 21:48

Pomocy! Wczoraj wykryta celiakia. Jak było z Wami?

Post autor: angelika93 »

Witam.
Historia będzie nieco długa.
Mam 25 lat.
Będę wdzięczna za cierpliwość i chęć pomocy, rady.
Mój problem zaczął się ok 8-10 lat temu.
Na początku wyglądało to tak, że miałam bardzo silne bóle brzucha podczas miesiączki.
Nie mówię o bólach menstruacyjnych.
W czasie miesiączki moje jelita nie pracowały i nie pracują prawidłowo.
Miałam silne skurcze podczas przemieszczania się gazów jak i w czasie wypróżniania a także bóle brzucha oddawania moczu.
Ból szczególnie podbrzusza ale również cały obszar jamy brzusznej.
Z czasem czyli ok 7-8 lat temu bóle zaczęły mi towarzyszyć nie tylko w czasie miesiączek.
Najbardziej dokuczały mi wzdęcia, bóle z lewej strony podbrzusza.
Bóle zawsze nasilały się w czasie siedzenia.
Ponadto od 10 lat wiele razy pojawiała się anemia.
W 2011 zrobiłam kolonoskopię.
Zauważono jakby coś uciskało jelito z zewnątrz.
Następnie zrobili tylko USG, nic nie zobaczyli i nie kazali się przejmować.
Trwało to bez przerwy w ten sposób do września 2017.
Wtedy pojawiło się spore krwawienie z odbytu.
Diagnoza szczelina odbytu.
Leczę ją do dziś ze względu na to, że na początku przypisano mi kiepskie leki.
W związku z moimi bólami podejrzewałam Celiakię.
Zamiast zrobić od razu badania krwi, podjęłam się gastroskopii z biopsją.
Powtarzałam lekarzowi kilkukrotnie, że trzeba będzie ocenić stan kosmków jelitowych.
Wyniki otrzymałam.
Po łacińsku napisano, że choroba jest nieaktywna. Tyle.
Zapłaciłam 500 zł, ponieważ robiłam ją w znieczuleniu ogólnym...
Tuż przed gastroskopią pojawiło mi się kilka bladoczerwonych kropek na rękach.
Przed tym leki jakie brałam to Xifaxan, Cyclonamine, żelazo Sorbifer, folik, complex wit. B i wit. C. + maść doodbytnicza.
Po gastroskopii dostałam kolejną porcję leków.
Lekarz zdiagnozował Helicobacter Pylori i zaczął na nią leczyć mimo, że nie miewałam nigdy problemów z żołądkiem.
Leki jakie wtedy zażywałam to Duomox, Levoxa, Emanera, Ulcamed, Otrex, maść Proktosedon, czopki Posterisan.
Po dwóch tygodniach podskórna wysypka zajęła całe ciało. Były to blade kropeczki, które za moment przybierały krwisty kolor, było ich coraz więcej aż zaczęły tworzyć skupiska.
Pod kolanami i łokciami było najgorzej.
Nogi zaczynały sinieć.
Po oparciu się o biurko czy założeniu nogi na nogę, robiły się jakby siniaki tylko, że krwiste.
Każda z plam utrzymywała się ok 3 tygodni ale ciągle powstawały nowe.
W czasie najgorszego stadium miałam dreszcze na kończynach.
Trwało to do kwietnia, czyli 4 miesiące.
Byłam w tym czasie u trzech dermatologów.
Dostawałam jedynie maści sterydowe, którymi zniszczyłam sobie skórę i leki antyhistaminowe.
Nikt nie zlecił mi badań, które stwierdziłyby dlaczego pojawiła się wysypka.
Zniknęła samoistnie.
Nie zliczę ile razy w ciągu tych 4 miesięcy bałam się o życie.
Wydałam na wszystko kilka tysięcy więc wciąż nie zrobiłam na tamten moment badań na Celiakię.
Przez czas wysypki musiałam odstawić wszystkie leki związane ze szczeliną i ukł. pokarmowym.
W maju wybrałam się do Hematolog, oczywiście znów miałam anemię i krytyczny poziom żelaza.
Dostałam żelazo Tardyferon.
Kiepsko się po nim czułam ale stwierdziłam, że miesiąc wytrzymam.
Po odstawieniu go, zaczęły się poważne problemy z żołądkiem.
Choć trudno mi stwierdzić, ponieważ miewam bóle w wielu miejscach.
Nad pępkiem, z lewej strony. Z prawej strony. W mostku, ogólnie kłucie w klatce piersiowej.
Bóle trwały po kilka sekund i mijały.
Na ten moment niestety ciągle boli mnie w centralnej części brzucha, szczególnie po jedzeniu.
Dodatkowo jak zawsze miewam ból od odbytu po lewą stronę podbrzusza.
Ostatnio bóle promieniują do nóg i kręgosłupa.
Napisałam tyle informacji, bo wszystko ma ze sobą pewne powiązania.
Dwa tygodnie temu udałam się do Lublina do Gastrologa, po raz pierwszy na NFZ z nadzieją, iż uzyskam skierowania na badania krwi w kierunki Celiakii.
Doktor widząc, że miałam wykonaną biopsję, stwierdziła, że nie potrzebuję tych badań, bo z wyniku biopsji wynika, że nie ma choroby.
Ponadto stwierdziła jelito drażliwe i przypisała antydepresanty...
Na szczęście w tym samym dniu zapisałam się również do cenionego profesora.
Okazał się naprawdę bardzo kompetentny.
Od niego dowiedziałam się, że źle wykonano biopsję, nie oceniono kosmków i niestety będę musiała ją powtórzyć :(
Zlecił oczywiście sporo badań i oto moje wyniki:
alt norma
ast norma
fosfataza zasadowa norma
ggtp niskie minimum jest 12, ja mam 11
bilirubina tez skrajnie minimum jest 0,2-1,3, ja mam 0,3
CRP 5,0 więc wnioskuję stan zapalny
żelazo 17,1 (od 25 norma)
hemoglobina 10,8
hematokryt 37,9
MCV 77 (za niski)
MCH 28,5 (niskie)
RDW-CV 19,2 (wysokie)
limfocyty 23,4 (niskie)
IgA norma
CA 125 norma
kreatynina 0,5 (0,52-1,04)
kał na krew utajoną - ujemny
kalprotektyna 23,69 norma
p/c p. transgl. IgA >200
p/c p. endomysium (EmA) Iga - dodatni
-II- IgG ujemny
p/c gliadynowe
IgA dodatni
IgG ujemny

Także zdaję sobie sprawę z tego, że mam Celiakię.
Zastanawiam się tylko czy moje dolegliwości są związane tylko z nią?
Czy mieliście podobne objawy do moich?
Szczególnie chciałabym też zapytać kobiety czy u Was celiakia nasilała swoje objawy w krytyczny sposób w czasie miesiączki?
Jeśli tak to czy dieta temu zaradziła?
Podejrzewam dodatkowo endometriozę, ale ginekolodzy niczego nie widzą.
USG zarówno brzucha jak i dopochwowe nigdy nic nie wnosi.
Ostatnio dostałam tabletki anty, po których stosowaniu ginekolog będzie miał jaśniejszy obraz.
Ale czy zaczynać je brać?
Przekonałam się już, że nie warto ufać lekarzom w 100 %.
Boję się tutaj o zakrzepy.
Dlatego wspomniałam Wam o mojej wysypce.
Po niej moje żyły są bardzo widoczne i często mam problemy przy pobieraniu krwi, bo nie chce lecieć.
Ostatnio już jest z tym lepiej.
Chyba muszę zrobić badania na krzepliwość krwi.

Powiedzcie mi jeszcze dlaczego nie mogę przejść na dietę bezglutenową przed biopsją?
Przecież w najbliższych tygodniach i tak to nie polepszy stanu kosmków.
Od wczoraj zaczęłam ją stosować a teraz nie wiem co robić.

Jakie jeszcze polecacie mi badania?
Czy bóle w lewym boku mogą być spowodowane wyłącznie Celiakią?
Profesor mówi, że nie jest to na pewno powiązane ze szczeliną odbytu.

Wiem, że najprościej byłoby w moim przypadku zrobić rezonans ukł. pokarmowego ale do niego trzeba się przeczyszczać tak jak do kolonoskopii.
Od kiedy mam szczelinę, tylko raz zdarzyła się biegunka
i od razu dostałam dużego krwawienia więc aż strach pomyśleć co stałoby się po środku przeczyszczającym :(

Dodatkowo:
Nie mam już Helicobacter Pylori, nie mam pasożytów, Lamblii.
Miewam okropne bóle z lewej strony podbrzusza przed wypróżnieniem a w trakcie na środku podbrzusza.
Bóle spowodowane wzdęciami.
Bóle przy siedzeniu.
Czasem podczas stosunku.
Zdarzają się też bóle brzucha podczas oddawania moczu.
Bóle podbrzusza kiedy napełnia się pęcherz.
Obfite miesiączki. Podczas nich ledwo żyję.
Nawracające infekcje intymne, urazy miejsc intymnych (czy to przez anemię?).
Poza tym problemy ze szkliwem (teraz już wiem, że przez Celiakię).
Od około 3 lat mam jakby przytkane uszy (kwestie laryngologiczne są wykluczone).
Od października zrzuciłam ok 8 kg (choć myślę, że to za sprawą zdrowszej diety).
Dziękuję jeśli ktoś zechce mi odpowiedzieć.
Pozdrawiam.
gdzie-idziesz
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 55
Rejestracja: wt 07 cze, 2016 10:58

Re: Pomocy! Wczoraj wykryta celiakia. Jak było z Wami?

Post autor: gdzie-idziesz »

Powiem tak, po tym jak wyglądają objawy celiakii u mojej córki jestem w stanie wszystkie objawy przypisać tej dziadowskiej chorobie.
Jeśli nakazano Ci czekać na diecie glutenowej do gastroskopii, lepiej jest czekać. Z drugiej strony jelita regenerują się długo.
Jeśli wolisz zostawić gluten, by mieć 100% pewność, dla siebie, że niczego nie zaniedbałaś, a jednocześnie działać to odstaw całkowicie nabiał. Wszelki, mleko sery, śmietanę czy nabiał w słodyczach. I dorzuć dobry probiotyk na stałe. JUż samo to powinno pomóc przy bolesnych miesiączkach (nie od razu) i poprawić komfort życia (od razu poczujesz różnicę). Dobrze by było odstawić cukier i wszystkie sklepowe produkty przetworzone, chemiczne przyprawy, kostki rosołowe itp., jedz więcej warzyw i dużo gotowanych zup. Zupy możesz jeść nawet na śniadanie. Zupy są łatwiej strawne, dożywią wyniszczony (bo widać, że masz bardzo wyniszczony) organizm.
Popijaj kleik z siemienia lnianego, nie pij kolorowych napojów, coli, piwa. Staraj się pić ciepłe, przynajmniej w temperaturze ciała.
Infekcje intymne często powodowane są przez stosowane podpaski, tampony czy wkładki. W nich jest dużo syfu. Przerzuć się na kubeczek menstruacyjny, teraz możesz kupić stacjonarnie w Rossmanie. U mnie po przejściu na kubeczek skończył się problem infekcji, czasem tylko się pojawiały, jak zrezygnowałam z jednorazowych wkładek higienicznych, problem całkowicie przestał istnieć.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Pomocy! Wczoraj wykryta celiakia. Jak było z Wami?

Post autor: Leeloo »

W czasie miesiączki moje jelita nie pracowały i nie pracują prawidłowo.
to "normalne", podczas miesiączki podbrzusze jest nadwyrężone, macica musi się kurczyć, żeby wszystko wyrzucić i te ruchy często przechodzą też na jelita, które się z nią stykają.
Miałam silne skurcze podczas przemieszczania się gazów jak i w czasie wypróżniania a także bóle brzucha oddawania moczu.
Ból szczególnie podbrzusza ale również cały obszar jamy brzusznej.
Z czasem czyli ok 7-8 lat temu bóle zaczęły mi towarzyszyć nie tylko w czasie miesiączek.
Najbardziej dokuczały mi wzdęcia, bóle z lewej strony podbrzusza.
Bóle zawsze nasilały się w czasie siedzenia.

Ból powodowany przez nadęcie pętli jelitowych jest ogromny. Mówi się, że jelito można ciąć jak makaron i to nie boli, natomiast nadmuchanie i rozszerzenie/naciągnięcie jelita to jeden z najgorszych bóli.

Przed tym leki jakie brałam to Xifaxan, Cyclonamine, żelazo Sorbifer, folik, complex wit. B i wit. C. + maść doodbytnicza.
Leki jakie wtedy zażywałam to Duomox, Levoxa, Emanera, Ulcamed, Otrex, maść Proktosedon, czopki Posterisan.
no to nieźle poryło układ pokramowy
Nad pępkiem, z lewej strony. Z prawej strony. W mostku, ogólnie kłucie w klatce piersiowej.
Na ten moment niestety ciągle boli mnie w centralnej części brzucha, szczególnie po jedzeniu.

jeśli klatka to możliwe, że refluks doszedł.
ggtp niskie minimum jest 12, ja mam 11
bilirubina tez skrajnie minimum jest 0,2-1,3, ja mam 0,3
to możliwe przy aktywnej celiakii
CRP 5,0 więc wnioskuję stan zapalny
lekki, może być od wszystkiego.
żelazo 17,1 (od 25 norma)
hemoglobina 10,8
hematokryt 37,9
MCV 77 (za niski)
MCH 28,5 (niskie)
RDW-CV 19,2 (wysokie)
to i tak całkiem dobrze jak na objawy i nieleczoną celiakię, będzie tylko lepiej.

kreatynina 0,5 (0,52-1,04)
mogłaś za mało wypić, za dużo się spocić w ciągu doby od badania. u chudych osób ten parametr jest niższy.

Zastanawiam się tylko czy moje dolegliwości są związane tylko z nią?
mogą, ale nie muszą. choć nieleczona celiakia potrafi człowieka stoczyć na samo dno.
Czy mieliście podobne objawy do moich? Szczególnie chciałabym też zapytać kobiety czy u Was celiakia nasilała swoje objawy w krytyczny sposób w czasie miesiączki? Jeśli tak to czy dieta temu zaradziła?
tak
poczytaj tutaj:
https://celiakia.pl/celiakia/objawy/
https://celiakia.pl/celiakia/nie-leczona-celiakia/

Ostatnio dostałam tabletki anty, po których stosowaniu ginekolog będzie miał jaśniejszy obraz.
Ale czy zaczynać je brać?
Chyba muszę zrobić badania na krzepliwość krwi.
masz je brać tylko ze względu na obraz? i zlecił je BEZ badań na krzepliwość, DDimerów?
Przekonałam się już, że nie warto ufać lekarzom w 100 %.
niestety..

Powiedzcie mi jeszcze dlaczego nie mogę przejść na dietę bezglutenową przed biopsją?
Przecież w najbliższych tygodniach i tak to nie polepszy stanu kosmków.
Od wczoraj zaczęłam ją stosować a teraz nie wiem co robić.
Bo zaburzy to dokładny proces chorobowy, który zaszedł w jelicie. Wynik będzie zafałszowany.

Jakie jeszcze polecacie mi badania?
Czy bóle w lewym boku mogą być spowodowane wyłącznie Celiakią?
Profesor mówi, że nie jest to na pewno powiązane ze szczeliną odbytu.
szczelina może być np od choroby Leśniowskiego-Crohna, która bywa w parze z celiakią.
angelika93
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: śr 25 lip, 2018 21:48

Re: Pomocy! Wczoraj wykryta celiakia. Jak było z Wami?

Post autor: angelika93 »

Póki co jeszcze żaden lekarz nie widział moich wyników, ponieważ do profesora mam ponad 100 km i pojadę dopiero po weekendzie. Planuję wtedy również zrobić tę nieszczęsną gastroskopię.

Jeśli chodzi o posiłki to piję siemię lnianę kilka razy dziennie przed jedzeniem od kiedy miewam bóle w górnej części brzucha. Zimnego również unikam. Piję od tamtego czasu tylko wodę niegazowaną, zieloną herbatę i inne ziółka. Słodzę cukrem trzcinowym bio lub miodem.
Używam probiotyku Sanprobi dwa razy dziennie.

Moim największym problemem podczas miesiączek są wzdęcia. Wystarczy, że źle się położę albo ruszę i nie mogę wtedy wydalić gazu. Tamponow użyłam tylko dwa razy w życiu właśnie z tego względu, że jeszcze bardziej utrudniały ujście gazom co powodowało ogromny ból. Dlatego nie wiem jak byłoby z kubeczkiem :/ ale warto spróbować.

Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź i rady. Z tym nabiałem to rzeczywiście może być w punkt, ponieważ spożywam go w dużych ilościach. Wiesz ratuje mnie to trochę jeśli chodzi o szczelinę odbytu, bo ciężko mi jest się najeść samymi owocami, warzywami czy płatkami. Jeśli tylko zjem jakiś masywniejszy obiad typu ziemniaki albo pierś z kurczaka to zaczynają się problemy.

Pozdrawiam ciepło.


Dziękuję za odpowiedź i linki, chętnie poczytam.
Ginekolog zlecił wyłącznie badania CRP i CA 125. Podobmo te badania + tabletki anty pokażą mu czy nie mam endometriozy.
Myślę, że choroba Crohna u mnie odpada. Nigdy nie miałam problemów z biegunkami bez powodu. Chyba, że przed wyjściem z domu, ale to dawna sprawa spowodowana moimi lękami. Profesor również jej nie podejrzewa ale kto wie. Najlepszy obraz dalaby kolonoskopia i rezonans ale póki co nie mogę wykonać tych badań :/
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Pomocy! Wczoraj wykryta celiakia. Jak było z Wami?

Post autor: Rj79 »

Na problemy “kobiece” nie odpowiem, bo sie nie znam :-) ale powracajace krwawienia sam tez mialem na diecie glutenowej. Przeszly mi po kilku miesiacach diety bezglutenowej.

Gdzies czytalem, ze celiakia moze wywolywac 200 roznych objawow / chorob, wiec naprawde wszystko mozliwe. Z ciekawostek - jedno z badan pokazalo, ze dorosli chorzy od dziecinstwa maja inne rysy twarzy od ludzi zdrowych. Pewnie wynika to z zaburzen rozwoju ukladu kostnego, moze tez z innych powodow. Tak czy inaczej, radzilbym dotrwac na diecie glutenowej do gastroskopii, z pozytywnym wynikiem juz odczujesz duza ulge :-).

Raczej unikaj lekow na rozne dolegliwisci przepisane “ot tak”. Mozna nimi wykonczyc organizm. Wg mnie kilka miesiecy po przejsciu na diete poczujesz duza roznice w wiekszosci dolegliwisci.

Teraz rzecz, o ktorej wiekszosc lekarzy nie ma pojecia: celiakia powoduje wieksze ryzyko zakrzepicy. Prawdopodobnie ryzyko jest najwieksze niedlugo po przejsciu na diete. Mowie to jako chory na celiakie, ktory przeszedl masywna zakrzepice kilka miesiecy po przejsciu na diete. Ok mialem jeszcze inne czynniki, w tym mutacje von Leiden, o ktorej nie wiedzialem. Ale ryzyko jest wyzsze. Byc moze z powodu zlego wchlaniania kwasu foliowego, co podnosi poziom homocysteiny (wysoki poziom homocysteiny to wyzsze ryzyko zakrzepow). Tabletki antykoncepcyjne jak pewnie wiesz zwiekszaja rowniez ryzyko. Jesli bedziesz miec 3 duze czynniki ryzyka, czyli hiperhomocysteinemia, tabletki hormonalne, i mutacja o ktorej nie wiesz (np von Leiden - 5% populacji), ryzyko zakrzepu bedzie bardzo wysokie. Bardzo prosze uwazaj - i nie ufaj lekarzom, z mojego doswiadczenia wiekszosc bagatelizuje zakrzepice, do momentu az sie wydarzy (choc w moim przypadku rowniez po fakcie).
angelika93
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: śr 25 lip, 2018 21:48

Re: Pomocy! Wczoraj wykryta celiakia. Jak było z Wami?

Post autor: angelika93 »

Dzięki za odpowiedź!

Czytałam gdzieś, że na diecie bezglutenowej stolce stają się twardsze i boję się, bo dla mnie będzie to skazaniem na dalsze problemy ze szczeliną. To cholerstwo naprawdę trudno wyleczyć.

A powiedz mi skąd wiedziałeś o tym, że masz tę mutację?
W ogóle wiele osób na forum pisze o tym, że ma sporo innych chorób a ja zastanawiam się gdzie znaleźć lekarza, który bez problemu da mi skierowania na badania, które mogłyby przybliżyć co może mi dolegać oprócz celiakii.
Na co warto się zbadać? Większość badań krwi i tak robię prywatnie więc może doradzicie jakiego typu badania warto wykonać?
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Pomocy! Wczoraj wykryta celiakia. Jak było z Wami?

Post autor: Rj79 »

Jesli faktycznie masz celiakie (co sie okaze po gastrskopii), nie ma alternatywy dla diety, bez wzgledu na inne przypadlosci. Gluten jest dla chorego zbyt toksyczny, a najpowazniejsze powiklania to nowotwory (ale to po kilkudziesiecu latach bez diety) oraz inne choroby autoimmunologiczne, glownie cukrzyca typu 1 oraz choroby tarczycy.

Na razie najwazniejszy jest spokoj. Skoncentruj sie na diagnozie celiakii, a potem diecie. Prawdopodobnie odczujesz z czasem wielka poprawe.

Co do badania mutacji, coz u mnie bylo za pozno, dowiedzialem sie o niej dopiero po powstaniu zakrzepu na calej dlugosci prawej nogi. Juz post factum udalo mi sie dostac do najlepszego miejsca w kraju, instytut na Indiry Ghandi w Warszawie, i tam mialem robione badania na wiekszosc wrodzonych trombofilii (predyspozycji do zakrzepicy). Badanie na najczestsza mutacje (ma ja co 20 osoba, w tym niestety ja) tj. genu czynnika V krzepniecia krwi typu Leiden mozna tez zrobic prywatnie w kazdym laboratorium, niestety jest to drogie badanie. Sama mutacja nie jest niebezpieczna. Duze ryzyko powstaje dopiero, gdy pojawia sie dodatkowe czynniki - hormonalna antykoncepcja u kobiet, zlamanie nogi plus gips, podroz samolotem, hiperhomocysteinemia, bialkomocz etc.

Z badan mozesz zrobic tsh, witamine d3, kwas foliowy, glukoze na czczo - jesli wynik gastroskopii bedzie dodatni.
angelika93
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: śr 25 lip, 2018 21:48

Re: Pomocy! Wczoraj wykryta celiakia. Jak było z Wami?

Post autor: angelika93 »

Ale mam nadzieję, że teraz już u Ciebie wszystko idzie w dobrym kierunku?

Co do celiakii, przeczytałam już wiele informacji i byłam przekonana, że diagnoza wynika już z samych badań krwi a gastroskopia służy wyłącznie do tego, by ocenić stan kosmkow a nie diagnozy.. Mylilam się?

Ponieważ tak jak pisałam na początku. W listopadzie miałam gastroskopię, w której opisie stwierdzono chorobę nieaktywną. Z tym, że niestety nie oceniono stanu kosmków.
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Pomocy! Wczoraj wykryta celiakia. Jak było z Wami?

Post autor: Rj79 »

U doroslych lekarze stwierdzaja celiakie na postawie: przede wszystkim gastrskopii z wycinkami (dodatni wynik jest konieczny). Badania przeciwcial sa pomocnicze (choc zwykle sie od nuch zaczyna, bo sa mniej inwazyjne), ale negatywne nie wykluczaja celiakii. Do tego wazna jest analiza objawow. Twoje wpisuja sie w mozliwy obraz celiakii, choc trzeba zaznaczyc, ze sporo chorych nie ma zadnych objawow, ewentualnie anemie w badaniach krwi. Kiedys wysluchalem wykladu profesor gastroenterolog, ktora stwierdzila, ze zdarzaja sie nawet chorzy z nadwaga (!).

W ostatnich latach pojawia sue coraz wiecej badan, ktore pokazuja, ze jezeli poziom przeciwcial przeciw transglutaminazie jest 10 razy powyzej normy, to w gastroskopii zawsze wychodzi uszkodzenie kosmkow, czyli celiakia jest praktycznie pewna. Ale poki co i tak robi sie gastroskopie u doroslych (u dzieci jest troche inaczej).
ODPOWIEDZ