Przewlekła biegunka

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
jarek.k
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: czw 02 lis, 2017 21:34

Przewlekła biegunka

Post autor: jarek.k »

Na wstępie krótko o mojej chorobie.
Celiakię stwierdzono u mnie w listopadzie 2017, ale to nie ona była największa traumą zeszłego roku. Mianowicie w lipcu 2017 nastąpiła u mnie nie drożność jelita cienkiego i skończyło się to resekcją. Była to juz druga resekcja bo pierwsza miała miejsce w 1999 roku. W sumie wycięto mi odbytnice (w 99) i jelito cienkie około metr (jakis kawalek w 99r i 30 cm teraz). Po tym lipcowym zabiegu, po 11 dniach wyłoniła sie na brzuchu przetoka (niestety jelito nie było szczelne) i kolejny miesiąc byłem na totalnej głodówce zero picia i zero jedzenia, a wyłącznie zywienie pozajelitowe. Po wypisie ze szpitala (oddz. chirurgii) dostałem zalecenie by jesc wyłacznie kilka kromeczek bułki pszennej z wędlina. I tak trwało to do konca października kiedy to wykonano mi badania na gastrologii i potwierdzono że mam celiakię (prawie całkowity zanik kosmków i przeciwciala ponad 200). I tak przez ponad 3 miesiace moje wygłodzone, wyniszczone jelito dostawało sporą dawkę glutenu. NIe trudno się zatem domyślec, że wieksza czesc dnia spędzałem w toalecie. MIalem jednak nadzieje ze po odstawieniu glutenu bedzie lepiej i tu niestety rozczarowanie. Glutenu nie jem juz 9 miesiecy, przeciwciała spadły po pol roku do 50 (jeszcze ciut za duzo) ale biegunki w zasadzie nie ustapiły. Dalej chodze do toalety po 10x dziennie. Stolec moze nie jest juz tak wodnisty ale to ciagle za dużo.
Napiszcie mi proszę jak to było u Was. Czy ktoś borykał sie z biegunka tak długo? Jak sobie radził?
Ja biorę leki Pentasa granulki i duspatalin. DO tego Loperamid wg potrzeb i czasami dodatkowo nospa lub pyralgina. Mam wrażenie że tylko połaczenie duzej ilosci loperamidu 5-8tabl dodatkowo z lekiem rozkurczowym mi pomaga a i tak nie zawsze. Już nie wiem co robić. Jak się utrzec biegunek. Staram sie jesc ryż bo po nim jest jakby ciut lepiej. Trudno mi tez połaczyc biegunke z jakimis konkretnymi produktami. Czasami zjem cos co zawsze swietnie tolerowalem i mam biegunkę a innym razem cos po czym bym sie jej spodziewal przechodzi bez echa.
Z medycyny probowałem juz chyba wszystkiego (był pramolan,leczenie xifaxanem, szereg badań na bakterie, cholestaze itp) i ciagle jest bez zmian.
ZMiany w okolicach zwieracza są juz tak duże że kazda wizyta w toalecie to bol, pieczenie i swiad.
Wiem, że na naszym forum są najrozniejsze przypadki wiec moze ktos mi podpowie czy to mozliwe by biegunka utrzymywala sie tak dlugo ze wzgledu na celiakie (kosmki zapewne jeszcze nie odrosly) czy moze ktos zna jakies magiczne zaklecia jak temu zapobiec.
Pozdrawiam
Jarek
Inka Malinka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: czw 08 lis, 2018 11:22

Re: Przewlekła biegunka

Post autor: Inka Malinka »

Ze swojej strony mogę doradzić jedynie odstawienie wszystkich zbóż, nabiału i obserwacja. Ale ja nie jestem jeszcze zdiagnozowana, działałam na swoją rękę i u mnie biegunki ustały jak przestałam jeść zboża, kaszę gryczaną, nabiał i kilka warzyw i owoców. Niestety co jakiś czas wracają jak zjem coś niesprawdzonego. Powodzenia!
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Przewlekła biegunka

Post autor: Rj79 »

U mnie przeciwciala przeciw transglutaminazie spadly z ponad 200 do 2-3 w ciagu 4-5 miesiecy. Nastapila poprawa jelitowa, choc nie jest idealnie, mimo ze jestem na diecie 3 lata.

U wiekszosci chorych nastepuje poprawa w ciagu polrocza, ale nie u wszystkich. Mysle, ze jest szansa na poprawe wraz z dalszym spadkiem poziomu przeciwcial. Odbudowa kosmkow moze trwac nawet kilka lat. Jak by nie bylo, jesli masz celiakie, to nie ma odwrotu od diety bezglutenowej.
ODPOWIEDZ