Czy można zdiagnozować celiakię tylko z badań krwi?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Damian_J
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pn 20 sie, 2018 23:58

Czy można zdiagnozować celiakię tylko z badań krwi?

Post autor: Damian_J »

Witam, czy ktoś wie, czy lekarz może zdiagnozować celiakię na podstawie samych badań krwi? No i oczywiście wywiadu.

Wolałbym się nie poddawać gastroskopii/kolonoskopii bez znieczulenia a na znieczulenie nie bardzo mnie stać...
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy można zdiagnozować celiakię tylko z badań krwi?

Post autor: pleomorfa »

Można, ale to zależy od lekarza i od wyników jakie są w badaniach krwi oraz od całościowego obrazu choroby.

Gastroskopia nie jest taka straszna :). Nawet bez znieczulenia.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Damian_J
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pn 20 sie, 2018 23:58

Re: Czy można zdiagnozować celiakię tylko z badań krwi?

Post autor: Damian_J »

Dzięki za odpowiedź. Próbowałem się kiedyś poddać kolonoskopii bez znieczulenia i wolałbym nie powtarzać tego doświadczenia. Założyłem, że z gastroskopią jest podobnie.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy można zdiagnozować celiakię tylko z badań krwi?

Post autor: pleomorfa »

Nie jest to przyjemne badanie, ale grunt to dobry lekarz i słuchanie tego co mówi. Nie można panikować i trzeba mię słuchać poleceń. Natomiast generalnie nie boli.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Virgo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: pn 27 sie, 2018 00:47

Re: Czy można zdiagnozować celiakię tylko z badań krwi?

Post autor: Virgo »

Gastroskopia w ogóle nie boli, jest po prostu nie przyjemna. Podczas badania masz odruchy wymiotne, ale ogólnie to nie czujesz tego ani w gardle, ani w żołądku. Trwa ok 10 min. Mogą Ci dać znieczulenie miejscowe, psikają do gardła.
ODPOWIEDZ