Diagnoza, czy kontynuować badania

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
axn86
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: czw 23 sie, 2018 13:03

Diagnoza, czy kontynuować badania

Post autor: axn86 »

Witam

Od pewnego czasu zastanawiam się czy mogę mieć problem z nietolerancją glutenu. Nie, nie przez obecną "modę" a objawy, które zaostrzyły się ok rok temu.
Po ustabilizowaniu się organizmu po ciąży i karmieniu, zaczęły się u mnie problemy ze skórą. Skóra rogowacieje na kostce stopy, pęka i łuszczy się na palcu dłoni i kolanie. Dermatolog nie widzi przyczyny, potrafię to załagodzić odpowiednimi kremami ale nic więcej. Zaczęłam więc obserwować swój organizm. Zmiany nasilały się 1-2 dni po spożyciu jakiejś 'bomby glutenowej' np tradycyjnego ciasta na urodzinach czy pizzy. Wszystko czerwone, swędzące... Na co dzień w domu mąki pszennej nie używam, zastępuję bardziej wartościowymi ale co kilka dni coś się zawsze pojawi np kromka chleba czy wspomniana pizza, ciastko, burger, pierogi czy wafelek loda. Nie znalazłam żadnej innej zależności z jedzeniem. Morfologia ok, tarczyca idealna.
Zrobiłam sięc sobie w laboratorium 'pakiet glutenowy' żeby mieć jakiś zaczątek do ewentualnych dalszych poszukiwań. Wyniki wyszły negatywne. Czy jest sens drążyć dalej, jeśli tak to co badać? Czekam w kolejce do alergologa i gastrologa. Chce mieć podstawy do rozmowy.

Inne życiowe objawy i problemy: migreny, słabe zęby, PCOS, częste wzdęcia, afty

Wyniki badań:

Immunoglobulina Ig A w surowicy (L85) 191 mg/dl
70 — 400

P/c przeciw transglutaminazie tkankowej w klasie IgA (tTG IgA) 3,6 U
ujemny: < 20,0
słabo dodatni: 20,0-30,0
dodatni: > 30,0


P/c przeciw deamidowanym peptydom gliadyny IgG (N81) 2,4 U
ujemny: < 20,0
słabo dodatni: 20,0-30,0
dodatni: > 30,0
axn86
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: czw 23 sie, 2018 13:03

Re: Diagnoza, czy kontynuować badania

Post autor: axn86 »

Any ideas? :(
gdzie-idziesz
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 55
Rejestracja: wt 07 cze, 2016 10:58

Re: Diagnoza, czy kontynuować badania

Post autor: gdzie-idziesz »

No celiakia to nie jest.
Może być jakaś nieceliakalna nadwrażliwość na gluten, ale też może być zwykła kandydoza, robaczyca przewodu pokarmowego czy coś innego.
ODPOWIEDZ