Pomoc w interpretacji wyników + jaki lekarz?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
dawiddawid12345
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: ndz 16 wrz, 2018 00:52

Pomoc w interpretacji wyników + jaki lekarz?

Post autor: dawiddawid12345 »

Witam zrobiłem badania przeciw transglutaminazie tkankowej (anty-tTG) w klasie IgA oraz badanie Immunoglobuliny typu A (IgA). Powód? Częste biegunki, czasami bóle brzucha. Oczywiście z wynikami pójdę do lekarza jeszcze, ale muszę czekać około tygodnia więc zapytać Was nie zaszkodzi. W szczególności zależy mi na interpretacji pierwszego badania przeciw transglutaminazie. Jak rozumiecie te wyniki:
*Badania przeciw transglutaminazie tkankowej (anty-tTG) w klasie IgA:
Obrazek
*Badanie Immunoglobuliny typu A (IgA)
Obrazek
Czy to celiakia? I do jakiego lekarza się teraz wybrać z wynikami? Skierowanie na te badania dostałem od alergologa.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Pomoc w interpretacji wyników + jaki lekarz?

Post autor: pleomorfa »

Przy wyniku powinna być wartość normy, warto pokazywać ją razem z wynikami.

Po tych wynikach nie wychodzi celiakia, natomiast nie wyklucza to jednoznacznie jej występowania.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
dawiddawid12345
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: ndz 16 wrz, 2018 00:52

Re: Pomoc w interpretacji wyników + jaki lekarz?

Post autor: dawiddawid12345 »

pleomorfa pisze:Przy wyniku powinna być wartość normy, warto pokazywać ją razem z wynikami.

Po tych wynikach nie wychodzi celiakia, natomiast nie wyklucza to jednoznacznie jej występowania.
Odpowiedź
No właśnie przy badaniu przeciw transglutaminazie tkankowej nie podali normy jest tylko <2 co oznaczałoby wynik dodatni powyżej 2. A co oznacza wynik dodatni? Przy „Immunoglobuliny typu A (IgA)” jest podoba norma. Jeśli przeglądasz forum na telefonie to możliwe, że zdjęcia które dodałem są ucięte, wystarczy w nie kliknąć lub przytrzymać i będzie pełny podgląd.
dawiddawid12345
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: ndz 16 wrz, 2018 00:52

Re: Pomoc w interpretacji wyników + jaki lekarz?

Post autor: dawiddawid12345 »

Ktoś coś?
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Pomoc w interpretacji wyników + jaki lekarz?

Post autor: Rj79 »

Przy przeciwcialach p. transglutaminazie tkankowej laboratorium musi podac norme. Powinienes to z nimi wyjasnic.
ODPOWIEDZ