Zanik kosmków-czy to celiakia?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Kalina_xx
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pn 08 paź, 2018 09:12

Zanik kosmków-czy to celiakia?

Post autor: Kalina_xx »

Witam.
Córka ma zanik kosmków oraz pozytywne wynik w badaniach genetycznych. Przeciwciała przeciwko transglutaminazie tkankowej (tTG) wyszły ujemne. Przejście na dietę bezglutenową wyeliminowało 90% problemów. Wczoraj lekarz zakwestionował diagnozę-celiakia. Córka jest już dorosła. Czy lekarz ma rację? Jak u was z potwierdzeniem diagnozy?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Zanik kosmków-czy to celiakia?

Post autor: Leeloo »

Dorośli dosyć często nie produkują przeciwciał.
Co dokładnie mówi wynik histopatologiczny?
Kalina_xx
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pn 08 paź, 2018 09:12

Re: Zanik kosmków-czy to celiakia?

Post autor: Kalina_xx »

No właśnie też tak uważam, dlatego napisałam, ze córka jest dorosła. Ma zanik kosmków 3a wg skali Marsha. Gastrolog uważa, że przeciwciała są podstawą. Nie miała robionych przeciwko endomysium mięśni gładkich (EmA).
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Zanik kosmków-czy to celiakia?

Post autor: Rj79 »

Przeciwciala ujemne w obu klasach - IgA oraz Igg?
Kalina_xx
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pn 08 paź, 2018 09:12

Re: Zanik kosmków-czy to celiakia?

Post autor: Kalina_xx »

Tak.
Wytyczne są aby zrobić stężenie dwóch z trzech dostępnych przeciwciał. Teraz nie mam jak powtórzyć badań i w końcu nie wiem-celiakia czy tylko nietolerancja glutenu.
Może tak wyjść że tTG jest ujemne, a DGP mogło być teoretycznie dodatnie?
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Zanik kosmków-czy to celiakia?

Post autor: Rj79 »

Wg mnie gastrolog gada glupoty i to jest celiakia. Przeciwciala we krwi nie zawsze wystepuja, nie sa warunkiem koniecznym diagnozy.
espero
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr 22 lut, 2017 09:51

Re: Zanik kosmków-czy to celiakia?

Post autor: espero »

W takim wypadku koniecznym jest określenie ogólnego IgA. Przy jego deficycie badania przeciwciał tTG IgA mogą wyjść fałszywie ujemne. Również należy mieć na uwadze, że ok 40 % pobranych wycinków do badań histopatologicznych, pobrane jest w sposób niewłaściwy, co również może fałszować wynik... Reasumując - "na dwoje babka wróżyła". Najlepiej powtórzyć wszystkie badania...
Kalina_xx
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pn 08 paź, 2018 09:12

Re: Zanik kosmków-czy to celiakia?

Post autor: Kalina_xx »

Nie bez prowokacji glutenem. Jest już równy rok na diecie bezglutenowej i jest znaczna poprawa. Kosmki już mogły się zregenerować.
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Zanik kosmków-czy to celiakia?

Post autor: Rj79 »

Jezeli wystepuje niedobor IgA, powinny wyjsc przeciwciala w klasie Igg, a tych nie ma. Gastroskopia pokazala uszkodzenia typowe dla celiakii, wiec nie ma sensu tego powtarzac.

Wydaje mi sie, ze gdzies czytalem, ze przeciwcial moze nie byc w krwi, ale moga byc w tkankach jelita, czego nie mozna zbadac komercyjnym badaniem. Celiakia (uszkodzenie kosmkow) jest wtedy jednak mozliwe.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Zanik kosmków-czy to celiakia?

Post autor: pleomorfa »

W tym momencie podstawą dla potwierdzenia diagnozy jest poprawa po zastosowaniu diety i regeneracja nabłonka śluzówki. Bo skoro było, zastosowano dietę i się zregenerowało to jest to celiakia.
I owszem, są osoby, które nie produkują przeciwciał. Rzadko kiedy ktoś ma diagnozuję "wypisz, wymaluj" z podręcznika.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Kalina_xx
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pn 08 paź, 2018 09:12

Re: Zanik kosmków-czy to celiakia?

Post autor: Kalina_xx »

Witam,
Jesteśmy po wizycie u dr. Goś-Zając. Rzeczywiście polecam wszystkim, którzy wieku już dorosłym podejrzewają lub mają zdiagnozowaną celiakie.
Otóż 100% potwierdzenie celiakii jest tylko wtedy gdy jest zanik kosmków plus przeciwciała. Gdy tych przeciwciał nie ma, nie jest to już takie proste. Celiakia bez przeciwciał to ok 10% populacji. Powiedziała, że córka ma w 98% celiakie, ale bez przeciwciał nie może w jeszcze tego potwierdzić. To pierwsza obiecująca wizyta. Jestem ciekawa w którym momencie celiakia będzie potwierdzona na 100%. Niby ma wszystkie typowe objawy celiakii, ale przeciwciała poszły na wakacje g:(
I jeszcze wiadomość dla tych, którzy badali się w kierunku SIBO. Pani doktor doskonale wie co i jak, co też jest rzadkością.
Kalina_xx
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pn 08 paź, 2018 09:12

Re: Zanik kosmków-czy to celiakia?

Post autor: Kalina_xx »

I jeszcze jedno pytanko. Szukałam na forum, ale nie znalazłam. Gdyśmy zdecydowały się na prowokacje glutenem-ile gram chleba dziennie?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Zanik kosmków-czy to celiakia?

Post autor: Leeloo »

Podpisuję się pod wypowiedzią pleomorfy, najważniejszy jest wynik histpatu i regeneracja śluzówki na diecie bezglutenowej.
Odchodzi się też od prowokacji, są to rzadkie i dobrowolne decyzje dorosłych, u dzieci tym bardziej kontrowersyjna kwestia i nie mogąca zahaczać o kluczowe etapy wzrostowe.

Prowokacja glutenem wg Hozyasza to ok. 0,5 g glutenu na kg masy ciała pacjenta na dobę przez 3-6 miesięcy.

Wg innych zaleceń powinna trwać 3 miesiące, albo do wystąpienia objawów, ale nie krócej niż 4-6 tygodni.
Dieta powinna dostarczać 10-15g glutenu na dobę, najlepiej w 3 posiłkach (Husby i wsp., JPGN, 2012; Murch i wsp., Arch Dis Child 2013; Rubio-Tapia; Am J Gastroenterol 2013).

1 kromka chleba pszennego to ok. 2-2.5 gramów glutenu.
ODPOWIEDZ